Право на протез. Як відбувається протезування цивільних, що постраждали від війни ― МОЗ

Право на протез. Як відбувається протезування цивільних, що постраждали від війни ― МОЗ

В Україні діє програма, яка гарантує протезування цивільним громадянам. Усі постраждалі від бойових дій дорослі та діти мають право отримати безоплатну хірургічну допомогу, реабілітацію та протезування. Як працює програма ― розповіла Українському радіо керівниця директорату медичних послуг МОЗ України Олександра Машкевич.

0:00 0:00
10
1x
Програма:
Ведучі:

Яка кількість людей потребує протезування

"На жаль, чіткої статистики на сьогодні ми не маємо. Але щодня збираємо інформацію з кожного регіону, і рахунок постраждалих, які потребують протезування, іде на сотні. Серед постраждалих, звісно, є діти, це найболючіша для нас тема. На жаль, діти мають ампутовані кінцівки, навіть буває таке, що в однієї дитини ампутовано дві або три кінцівки. Тому ми щодня уточнюємо дані і всіх наших пацієнтів направляємо на лікування та протезування в подальшому".

Як взаємодіють у цій програмі Мінсоцполітики та МОЗ

"Ми щільно співпрацюємо. Програма протезування має дві складові ― медичну і соціальну. Щодо відповідальності МОЗ, цей процес починається від надання екстреної медичної допомоги, тобто коли пацієнта після ушкодження доправляють у хірургічний стаціонар. Далі пацієнта лікують, зазвичай лікарі намагаються зберегти кінцівку, але якщо це неможливо, лікарі проводять ампутацію, а потім відбувається лікування та реабілітація ампутованої кінцівки. Є процес формування культі, є підготовка ділянки до встановлення протезу. У закладі охорони здоров’я відбувається проходження медико-соціальної експертної комісії, яка видає висновок пацієнту, складає індивідуальну реабілітаційну програму, в якій чітко зазначено, що пацієнт потребує протезування. І далі вже долучається Мінсоцполітики та соціальні служби, коли до пацієнта приходять працівники протезних підприємств, з якими Міністерство має укладені договори та сплачує безпосередньо цим підприємствам за виготовлення протезу, встановлення і навчання пацієнта, як користуватися протезом. Якщо медична складова оплачується за рахунок програми медичних гарантій МОЗ, то Мінсоцполітики має свою окрему бюджетну програму, за рахунок якої відбувається виготовлення, встановлення протезу і часткова реабілітація".

Як стати учасником програми, якщо не підписана декларація з сімейним лікарем

"У даному випадку декларація з сімейним лікарем не грає жодної ролі. Коли людина потрапляє до хірургічного стаціонару і проводиться операція з ампутації кінцівки, до пацієнта у стаціонар приходять вже представники медико-соціальної експертної комісії, які складають індивідуальний план реабілітації. Сімейний лікар тут грає опосередковану роль, тож наявність декларації значення не має. Пацієнт потребує медичної допомоги, і ця допомога буде йому надана. Лікарі, які у стаціонарі займаються його лікуванням, усе зроблять на місці. Звісно, у людей виникають запитання. Ми радимо звернутися до свого лікуючого лікаря і запитати про подальші дії. Усі лікарі, які працюють у хірургічних стаціонарах, мають справу з ампутаціями та подальшим протезуванням, чітко розуміють алгоритм дій і допомагають своїм пацієнтам отримати усі прогарантовані державою процедури, в тому числі й протезування".

Чи працює ця програма для військових

"Для військових механізм такий самий. Єдине що опікується хірургічними втручаннями, безпосереднім лікуванням та направленням на протезування командування медичних сил ЗСУ, які підпорядковані Міністерству оборони. Але все діє так само, як і для цивільних. Хочу додати, що ми як Міністерство охорони здоров’я тісно співпрацюємо з Європейською комісією, з країнами ЄС та США і маємо дуже велику підтримку з боку цих держав. Вони прогарантували нам лікування більше 10 тисяч наших пацієнтів, у тому числі й тих пацієнтів, що потребують протезування і подальшої реабілітації. Тим пацієнтам, яким потрібне складне протезування, і вони хочуть поїхати за кордон, ми допомагаємо через Єврокомісію виїхати до країн ЄС та в США, щоб отримати там лікування та реабілітацію".

Про якість протезів

"До 24 лютого ми мали понад 50 протезно-ортопедичних підприємств, які виготовляли протези найвищої якості безпосередньо у нашій державі. Усі ці підприємства мають сертифікати від Міністерства соціальної політики, мають відповідне ліцензування. Комплектуючі до цих протезів у більшості випадків закуповували в країнах ЄС. На жаль, сьогодні є ортега-протезні підприємства, які розташовані у регіонах активних бойових дій або на тимчасово окупованих територіях. Отже, потужності виготовлення протезів в Україні сьогодні знизилися".

Фото: armyinform.com.ua