war

"Найбільш вузьке місце — це логістика": експертка про стан бізнесу в Україні

2.07.2022 р., 15:10

У червні бізнес негативно оцінив перспективи своєї економічної діяльності, зважаючи на інтенсивні бойові дії. Зруйновані потужності і ланцюги постачання, блоковано порти, пошкоджено транспортну інфраструктуру. Здорожчали енергоносії та зросли виробничі витрати підприємств. Погіршились інфляційні очікування, і від цього настрої стали такими ж, як були у березні 2020 року у перший місяць пандемії коронавірусу. Про це свідчать дані індексу очікувань ділової активності Національного банку. Чому так відбувається і як можна покращити ситуацію? Що думає бізнес про перспективи відновлення економіки України та своєї роботи? Про це слухачам Україїнського радіо розказує заступниця директора Центру економічної стратегії Марія Репко.

Про настрої українського бізнесу

"Існують об'єктивні причини погіршення настроїв серед підприємців, тому що під час війни найбільше страждає бізнес. Я слідкую за опитуваннями EBA (The European Business Association). Близько половини підприємств ще мають запаси фінансового ресурсу. Щоб протриматися рік або пів року — половина з них, на жаль, не зможе цього зробити. Фінансова подушка закінчується. Ніхто не міг створити таку подушку на 10 років вперед. Це неможливо. Зараз важливо демонструвати гнучкість. Бізнес тоді зможе легше пройти випробування і відновити свою діяльність. Гнучкість може бути в  управлінні персоналом, в інвестиційній зайнятості, це може бути навіть відмова від дорогих офісів. Постачання необхідних матеріалів і компонентів, переорієнтація на інших постачальників, на інші споживчі ринки. Треба вміти бізнесу бачити навколо себе різні можливості. В мирні часи він міг не помічати та ігнорувати якісь моменти. Зараз до цього всього треба прискіпливо придивлятися. Якщо компанія шила спецодяг, то вона може зараз шити військову форму. Якщо компанія зважиться і перелаштує виробництво, то в неї фінансова ситуація буде краща, ніж у компанії, яка цього не зробить. Якщо це туристичні послуги, то можна перекваліфікуватися на логістику товарів, постачання. Якщо це піар, то це може бути антикризовий піар, державне замовлення або робота на громадські організації, які здійснюють іноземні комунікації, робота з міжнародними піар-компаніями. Це стосується і будь-якого іншого бізнесу. Треба вміти перелаштовуватися. І треба розуміти, що жертви все одно будуть".

Чи допоможуть пільгові кредити 

"Якщо компанія не зможе пережити кризу, то її якийсь час можна протримати на плаву за кредитами. Але це не може тривати вічно. Ці всі історії з державними програмами, фінансування стартапів, кредити 5-7-9% — це все відбувається коштом державного бюджету.  Ці ті гроші, які могли бути спрямовані на збільшення споживчого попиту через виплати переселенцям, тим, хто втратив роботу.  Вони б демонстрували більше попиту на інші послуги. Гнучкість має бути і у держави, і на рівні всієї економіки, на рівні всього українського суспільства. Зараз найбільш вузьке місце — це логістика. Україна втратила порти, впав експорт. Неможливо вивезти зерно, залізну руду. Через це впали доходи підприємств: перестали робити замовлення і платити людям зарплату. Що може зробити держава? Працювати над розширенням експортних коридорів в Україні. Має бути виправлена залізнична логістика".

Чи варто починати власну справу

"Тут все залежить від ситуації, в якій опинилася людина. Якщо ми говоримо про малий бізнес, ми повинні говорити і про регіон. Відкрити кав'ярню у Львові, де попит дуже високий, це одне. Або бізнес із пошиття якихось товарів для армії. Але новий металургійний завод близько до району бойових дій — це інша історія. Тут немає універсального рецепта. Відкриття підприємства — це така своєрідна самозайнятість: замість того, щоби сидіти на допомозі по безробіттю, намагаються самі собі допомогти. Вони не можуть знайти роботу, підприємства не наймають, кількість вакансій скоротилася. І людина намагається зробити свій бізнес, щоб забезпечити себе і свою робину. Це якраз можна і потрібно вітати". 

Фото: Суспільне Карпати

"Найбільш вузьке місце — це логістика": експертка про стан бізнесу в Україні

Новини по темі