Як трагедія в Кременчуці може вплинути на позицію країн G-7 та НАТО щодо постачання зброї та допомоги Україні? Пояснює Ус

Як трагедія в Кременчуці може вплинути на позицію країн G-7 та НАТО щодо постачання зброї та допомоги Україні? Пояснює Ус

Президент України Володимир Зеленський виступив на саміті G-7, де закликав світових лідерів зробити все можливе, аби припинити вторгнення в Україну до кінця року, та попросив системи протиповітряної оборони та додаткових санкцій щодо Росії. Детальніше про ці та інші теми зовнішньої політики Українському радіо розповів кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.

0:00 0:00
10
1x

"Якщо зараз відкрити сайти CNN, BBC та інших провідних міжнародних ресурсів, то головна новина — це трагедія в Кременчуці. Всі сайти зараз про це пишуть і це дуже суттєвий інформаційний тиск на країни G-7, які зустрічаються ці три дні, та на саміт НАТО, який розпочнеться завтра. Я сподіваюся, що на саміті ухвалять рішення щодо надання Україні ППО, адже радник з питань безпеки президента Байдена зазначив, що в наступному пакеті допомоги будуть системи протиповітряної оборони. Єдине, що бажано, аби там була не лише система протиповітряної, але й протиракетної оборони. Адже є певна відмінність:  ППО більше працює по літаках, а ПРО — по ракетах. Було би бажано, аби Україні надали й системи протиракетної оборони з метою збивання всього, що летить", — розповів Іван Ус.

За його словами, трагедії, подібні до тих, що сталися сьогодні в Кременчуці та Харкові, де впали російські ракети, мають особливо вплинути на Захід щодо надання Україні відповідного озброєння: "Також такі випадки безпосередньо тиснуть і на США, аби вони нарешті прийняли рішення про те, що держава Росія є спонсором тероризму, та закріпили за нею цей статус".

"Разом з тим, в нинішній ситуації в Україні військової допомоги ніколи не буває забагато. На жаль, Україна не має достатньо озброєння, але треба розуміти, що навіть про те озброєння, яке зараз нам надають наші союзники, станом на кінець лютого-початок березня навіть не було мови. Тому це демонстрація позитивної динаміки. Вчора почув цікаву думку про те, що зараз завдання НАТО — не захищати Україну, а захищати цінності, які захищає Україна. Ми бачимо, що єдність Заходу залишається. Якщо почитати фейсбук-сторінку того ж Бориса Джонсона, то всі його пости перед самітом G-7 були присвячені Україні. Провідні країни західного світу постійно наголошують, що вони з нами. І вони не лише висловлюють занепокоєння, як це було до 24 лютого, а дають озброєння. Практична складова іноді важливіша за слова", — наголосив Ус.

Тим не менш, Україна сподівається, що на саміті НАТО буде чітко сказано, що Росія — це головний ворог НАТО і що їй треба усіляко протидіяти: "Після цього рішення, я сподіваюсь, будуть більш конкретні кроки. Йдеться як про поставку зброї, так і про можливість закриття неба принаймні над Західною Україною. Польща заявляла, що вони принаймні теоретично можуть спробувати гарантувати закриття неба над цією частиною України. Це для нас також важливо".

"Далі важливим моментом є те, що на саміті G-7 країни, які не входять в ЄС, — США, Канада, Японія та Великобританія — досягли угоди про те, що буде заборона на купівлю в Росії золота. А це — один з ресурсів отримання коштів РФ разом з нафтою та газом", — наголосив Іван Ус.

Також, як зазначив наостанок експерт, на саміті G-7 також розглядалося питання впливу Росії на продовольчу кризу в світі: "Я нагадаю, що через дії РФ за різними оцінками до 400 млн людей у всьому світі можуть відчути брак їжі — не лише через її фізичну відсутність, але й через зростання цін. Наприклад, ціни на пшеницю в квітні були вдвічі більшими, аніж в січні. Це безпосередній вплив агресивної політики Росії".

Фото: rbc.ua