war

Скільки платити добровольцям територіальних громад вирішує місцева влада ― міський голова Тростянця Юрій Бова

22.05.2022 р., 17:32

Про різницю між силами ТРО та ДФТГ, а також про фінансування добровольчих формувань територіальних громад ― в ефірі Українського радіо розповів старший аналітик ГО "Повернися живим" Антон Муравейник. Ситуацію із забезпеченням добровольчих формувань територіальних громад на Тростянеччині прокоментував Юрій Бова, міський голова міста Тростянця.

Антон Муравейник пояснив різницю між силами територіальної оборони (ТРО) і добровольчими формуваннями територіальних громад (ДФТГ): "Все спирається на чинний сьогодні Закон про основи національного спротиву, який унормовує і діяльність сил територіальної оборони. Сили територіальної оборони ― це окремий самостійний рід сил на рівні із силами спецоперацій, штурмових військ тощо. Тобто це не тероборонці, не ополченці, а вертикаль Збройних Сил України. Відповідно ― усі, хто служать у силах територіальної оборони, тобто у бригадах і батальйонах тероборони, є військовослужбовцями ЗСУ. Це врегульовано або підписаними контрактами, або мобілізацією".

"Відповідно до Закону про основи національного спротиву, тероборона поділяється на три складові ― військову, військово-цивільну і цивільну. Коли ми говоримо про сили територіальної оборони (ТРО) ― це військова складова, натомість добровольчі формування територіальних громад (ДФТГ) ― це військово-цивільна складова. Тобто ДФТГ має статус воєнізованого підрозділу, але тут є нюанс, тому що законодавством не визначено, що таке воєнізований підрозділ. Ідея в тому, щоб завдяки членам ДФТГ впровадити принцип всеохоплюючої оборони, прописаний у стратегії воєнної безпеки України. Якщо простіше ― членство в ДФТГ і розгортання цих формувань мало б дозволити великій кількості цивільних людей доєднатися до системи територіальної оборони. З практичної точки зору це могло виглядати так: якщо людина, з огляду на своє здоров’я або вік, не змогла долучитися до сил територіальної оборони як до військової вертикалі, то у неї є шанс долучитися до тероборони ― як цивільній особі у складі ДФТГ. Утворення цього формування має погоджувати військова вертикаль ― у разі, якщо в територіальній громаді бракує якогось підрозділу. Коли військові кажуть, що їм тут доречно бачити ДФТГ, а місцеві проявили ініціативу й погодилися на це, збираються загальні збори територіальної громади за участі представників органів місцевого самоврядування та обов’язково командира найближчого батальйону тероборони. Така процедура передбачалася до початку вторгнення. Але вона виявилася недієздатною в умовах воєнних дій. По факту, ці ДФТГ виникали трохи стихійно, лише згодом процес взяли під контроль. Важливо, що члени цих формувань мають військово-цивільний статус. Відповідно, на час навчання і виконання завдань вони також захищені законом України про соціально-правовий статус військовослужбовців, отже, мають ті самі гарантії, як і діючі військовослужбовці, але не забезпечені грошовими виплатами".

Про грошове забезпечення сил ТРО і ДФТГ

Військовослужбовці частин і підрозділів сил територіальної оборони отримують грошове забезпечення таке ж, як і всі Збройні Сили. І підпадають під дію Закону України про соціально-правовий статус військовослужбовців, а отже, вони та члени їхніх сімей мають ті ж самі права, обов’язки та соціальні гарантії. Грошове забезпечення членів ДФТГ і в законі, і на практиці не передбачено. Але якщо офіційний член такого формування дістає поранення або гине, на нього та членів його родини поширюється дія Закону України про соціально-правовий статус військовослужбовців, з усіма виплатами і компенсаціями.

Мер Тростянця Юрій Бова розповів про добровольче формування у своїй громаді: "Наше ДФТГ було зареєстроване ще 7 березня, і зараз ми намагаємося зробити так, щоб це формування було максимально боєздатним. Нам складно робити якісь фінансові вкладення, тому що в першу чергу коштів потребує відновлення інфраструктури міста. Але нас дуже забезпечують волонтери ― українські та з-за кордону: це транспортне пересування між блокпостами, це одяг, також це засоби захисту ― бронежилети, каски тощо. Члени підрозділу мають свою штатну зброю, яка зареєстрована у встановленому порядку".

"У січні й на початку лютого ми вирішили утворити у нашій громаді ДФТГ, прийняли програми і внесли зміни щодо питань безпеки нашої громади. Кілька тижнів тому ми додали у програму фінансовий ресурс, зараз там обліковується близько 1 млн 300 тисяч гривень коштів, і ми вже зробили першу одноразову виплату хлопцям за їхню службу ― від 5 до 10 тисяч гривень. Важливо наголосити, що це було рішення саме органу місцевого самоврядування".

Фото: zib.com.ua

Скільки платити добровольцям територіальних громад вирішує місцева влада ― міський голова Тростянця Юрій Бова

Новини по темі