war

Українська електроенергія може замістити 17 % російського газу для ЄС. Як саме ​​— пояснює експерт

20.05.2022 р., 16:36

Українська електроенергія може замістити 17 % російського газу, що експортується до Європейського Союзу. За рахунок чого може статися таке заміщення та чи вистачить в України потужності, особливо в час війни, Українському радіо розповів експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.

Програма:
Ведучі:

"Заяви Міненерго щодо 17 % російського газу, який може замістити Україна, були не до кінця зрозумілі. Росія експортує 150 млрд кубометрів газу, тобто мова йде про 30 млрд кубометрів газу, який потрібно замістити. Або, якщо мова йде про обсяг газу, який експортується через Україну, який зараз став менший через захоплення компресорної станції Новопсков російськими військами. Тоді йдеться максимум про 10 мільярдів кубометрів. Якщо відштовхуватись від першої цифри — 30 мільярдів кубометрів — то заміщення малореалістично, адже йдеться практично про 30-40 кіловат в годину електроенергії. В наші найкращі часи в 2008-2009 роках до початку повномасштабної війни ми експортували десь 10 мільярдів кіловат-годин електроенергії. Такий обсяг продати ми можемо", — розповів Юрій Корольчук.

Експерт розповів, що зараз йде підготовка до реалізації проєкту передачі електроенергії з Хмельницької електростанції в сторону Польщі. Але говорити, що ми закриємо 17 % російського експорту зараз малоймовірно, адже це велика цифра, а пропускна потужність нині обмежена: "Проєкт лінії від Хмельницького до Ряшева в Польщі діючий, його треба лише завершити і запустити з боку Європейського Союзу. Адже те, що ми синхронізували свою роботу — це красиві слова, за якими мають стояти і конкретні домовленості з європейськими компаніями-операторами, які будуть приймати цю електроенергію".

"Також зараз існує й проблема Запорізької АЕС, адже де-факто ця станція контролюється російськими військами. Разом з тим, заяви росіян про те, що вони переспрямують енергію на територію РФ — надто оптимістичне, тому що навіть якщо просто розвернути станцію на інший напрямок, то це не так швидко реалізувати. Сьогодні Запорізька АЕС попри все працює в енергосистемі України, тобто фактично вона контролюється російськими військами, але в нас залишається єдина енергосистема", — пояснив Корольчук.

За його словами, в майбутньому Україна може стикнутися з тим, що Росія намагатиметься відмежувати Запорізьку АЕС, адже вона має великі потужності та є найбільшою станцією Європи: "Потужності Запорізької електростанції можна би було в майбутньому використовувати для організації частини забезпечення експортних поставок".

"Разом з тим, якби була гарантована технічна можливість енергосистеми України поставляти 30-40 млрд кіловат-годин електроенергії ЄС, то можна було би замістити частину російського газу для Польщі, Словаччини, Чехії, Угорщини, Румунії", — підсумував Юрій Корольчук.

Фото: Економічна правда

Українська електроенергія може замістити 17 % російського газу для ЄС. Як саме ​​— пояснює експерт

Новини по темі