war

Перевірки бізнесу повертаються? Забловський про те, якою має бути податкова політика під час війни

19.05.2022 р., 20:26

Перевірки бізнесу, які були призупинені на час воєнного стану, незабаром повернуться. Про це повідомив голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової і митної політики Данило Гетманцев. За його словами, це стосується фактичних перевірок роботи торгівлі, розрахунків в іноземній валюті, камеральних та деяких документальних перевірок. Що такі зміни означають для бізнесу Українському радіо розповів керівник Секретаріату Ради підприємців при Кабінеті міністрів України Андрій Забловський.

"Повернення перевірок бізнесу зараз не зовсім своєчасне, адже ще рано радіти з того, що дещо стихли бойові дії. Зараз ми маємо забезпечити роботу економіки, її відновлення. Ми бачимо позитивну динаміку, зокрема, й по Києву та Харкові, в якому ще зберігається загроза обстрілів важкою артилерією, щодо відновлення бізнесу. Підприємці на свій ризик повертаються і ще дуже важливо, адже ми бачимо просідання економіки за результатами останніх місяців, падіння ВВП, надходжень до бюджету. Їх слід підтримувати, адже ми не можемо залежати тільки від зовнішнього фінансування, яким зараз покриваємо майже наполовину дефіциту українського бюджету.  Щоб економіка працювала зараз, бізнесу треба давати правильний меседж", — розповів Андрій Забловський.

За словами експерта, остання оцінка НБУ щодо тенденцій відновлення бізнесу показала, що "спалах", який спостерігався в квітні, зараз дещо загальмувався: "Фактично відбувається стабілізація, коли бізнес буде відновлюватися з умовою, що припинилися активні бойові дії. Тоді розпочнеться процес відбудови та почнуть заходити нові інвестиції". 

"З позитивного: за останній місяць дуже помітна динаміка щодо відкриття нових бізнесів. Це стосується не тільки заходу України, куди релокувалась значна частина українських підприємств, а й навіть Києва або інших регіонів, які є менш безпечними з точки зору стабільної роботи", — поясниа Забловський.

Враховуючи таку непевну економічну ситуацію в Україні, як поділився експерт, є підстави говорити про те, що законопроєкт, який передбачає повернення перевірок, може бути не прийнятий: "Нещодавно були консультації з Президентом України і він також висловив занепокоєння нестабільністю податкової політики, особливо під час війни. Адже податкові правила та політика мають бути зрозумілими та передбачуваними для тих, хто хоче працювати і буде сплачувати податки. Без економіки ми не зможемо перемогти". 

"Також слід розуміти, що тому бізнесу, який і до війни, і під час війни працює нелегально, байдуже, для нього перевірки не страшні. А для легального бізнесу часто перевірки дорівнюють "кошмаренню". Бізнес, який розуміє, що він в цій країні живе, що всі ми в одному човні, й аби вижити та перемогти — треба працювати та забезпечувати економіку, готовий платити податки", — зазначив Андрій Забловський. 

Окремо, як розповів експерт наостанок, держава зараз має порахувати, чи вигідно проводити перевірки з точки зору економічної ефективності: "Можливо, на адміністрування перевірок ми витратимо більше, ніж потім зберемо. Адже менше бізнесу працюватиме — меншою буде й податкова база". 

"На період воєнного стану податкова політика має бути дуже гнучкою, адаптивною та мати правильні меседжі. Адже й на період пандемії існував мораторій на перевірки і нічого, податкові надходження не впали, а навпаки — це дало змогу підтримати економіку. А війна виявилася набагато більшим шоком для української економіки, ніж пандемія", — резюмував Андрій Забловський. 

Фото: pixabay

Перевірки бізнесу повертаються? Забловський про те, якою має бути податкова політика під час війни

Новини по темі