war

РНБО націоналізує українських "дочок" російських банків: що буде з вкладами громадян та боргами підприємств?

13.05.2022 р., 20:07

РНБО вирішила націоналізувати корпоративні права українських "дочок" російських "Сбєрбанку" та "ВЕБ. РФ", а саме — "Міжнародного резервного банку" та "Промінвестбанку". На це уряд та Фонд гарантування вкладів мають 10 днів з моменту введення в дію указу президента Володимира Зеленського. Які наслідки матиме відповідне рішення, що це означає для вкладників та що буде з боргами українських підприємств? Про це в ефірі Українського радіо розповів шеф-редактор Інформаційного агентства "Фінансовий клуб" Руслан Чорний.

Про активи українських дочірніх підприємств 

Це два досить великі банки, які працювали в Україні давно. "Промінвестбанк" фактично вже не займався роботою з фізичними особами більше останніх 5 років. Але ним було накопичено борги досить багатьох підприємств, які мають дуже важливе значення для економіки та безпеки держави, зокрема "Мотор Січ", яке виробляло двигуни для ракет. "Сбєрбанк" працював з клієнтами-фізичними особами, і там досить непоганий працюючий портфель. 

Сума, про яку йде мова і яка вилучається на користь держави — це до 30 млрд гривень. Тобто стільки нараховувалося на рахунках в активах обох банків. 

Про виплати вкладникам 

На другий день після початку війни Національний банк відвів ці банки до неплатосмоможних, і вони були відправлені у Фонд гарантування вкладів. Якщо в "Промінвестбанку" грошей фізичних осіб майже немає, то Сбєрбанк має виплатити своїм клієнтам близько 3 млрд гривень. Тобто з 30 млрд лише 3 млрд будуть перераховані фізичним особам, які тримали там депозити та свої рахунки. Відтак оскільки наразі працює закон, який гарантує всі 100% вкладів, вкладники отримають всі свої кошти протягом місяця. 

Про борг "Укрзалізниці"

РНБО фактично вирішила проблему, яка була у Фонду гарантування, який нічого не міг робити з активами та правами вимоги, які були у цих банках. Найбільш цікавий актив у цих банках — це близько 5 млрд в "Сбєрбанку" та 6,7 млрд в "Промінвестбанку", адже ці суми є боргом "Укрзалізниці".  

Коли росіяни фактично забрали Донбас, вони забрали й "Донецьку залізницю", яка мала й вагони, й активи. Але борг за цим кредитом перейшов на "Укрзалізницю". Тобто "Укрзалізниця" втратила майно, а перед нею залишився борг в цих банках. Вони намагалися перепродати ці борги компаніям, які мають резидентів в Україні і які судилися з "Укрзалізницею", вимагаючи з неї борг, який вдвічі перевищував ту суму, яку вона заборгувала "Промінвестбанку". Тобто фактично таким рішенням РНБО ці компанії-міжнародні аферисти, які вимагали борг з "Укрзалізниці", позбавлені цього права. І в цьому полягає перемога цього рішення РНБО.      

Про борги оборонних підприємств

Ці борги також будуть списані. І це піде на користь державі, яка буде позбавлена необхідності виплачувати ці кошти росіянам.

Зазначимо, 12 травня Верховна Рада затвердила указ президента про примусове вилучення російського майна.

Фото: Getty Images 

РНБО націоналізує українських "дочок" російських банків: що буде з вкладами громадян та боргами підприємств?

Новини по темі