НАТО розширюється: експерт про намір Фінляндії і Швеції стати членами Альянсу

НАТО розширюється: експерт про намір Фінляндії і Швеції стати членами Альянсу

Фінляндія оголосила про намір приєднатися до НАТО. Про це йдеться у спільній заяві президента країни Саулі Нійністе та прем'єрки Санни Марін. Упродовж найближчих днів із такою самою заявою має намір виступити Швеція. Як швидко Альянс розшириться та якою буде реакція РФ прокоментував в ефірі Українського радіо директор Інституту соціально-політичного проєктування "Діалог", політолог Андрій Миселюк.

0:00 0:00
10
1x

За правилами Росії ніхто грати не захотів

Відбуваються кардинальні переломні зміни. Як би це не звучало, але саме Росія виступила ініціаторкою побудови нового світового порядку, коли торік почала висувати НАТО ультиматуми і казати, хто куди може вступати, а хто — ні. Однак за правилами Росії ніхто грати не захотів. Така гірка іронія долі щодо планів Путіна, бо він хотів, щоб НАТО відійшло від кордонів Росії, як це було до початку 1990-х років. А тепер ми бачимо, що в НАТО хоч і невеличка, але вишикувалась черга із охочих туди вступити.

Фінляндія і Швеція справді вступлять в Альянс. Про це заявив Генсек НАТО Столтенберг. Він сказав, що в цих країн шлях до Альянсу буде швидкий і гладкий. Звичайно, злам у цій ситуації відбувся через війну в Україні.

Перехідний період до вступу в НАТО — найнебезпечніший

Фінляндія стала хрестоматійним прикладом, як можна жити поряд із СРСР, а потім із Росією та зберігати конструктивні відносини. Свого часу там були елементи залежності. Навіть у наукових дослідах стежили, щоб жодним чином не образити СРСР. Однак тепер ситуація змінилася, на кону стоїть питання — як гарантувати безпеку своїй країні поряд із монстром, який порушує усі правила. Керівництво Фінляндії та Швеції роблять правильні виважені кроки і мають всі підстави сподіватися на те, що їхній шлях до НАТО буде і швидким, і гладким.

Найбільш небезпечний час для Фінляндії та Швеції — перехідний період, коли країни подадуть заявки до НАТО та до їхнього вступу в Альянс одноголосним рішенням. Тут треба міцно підстрахуватися. І Фінляндія, і Швеція знайшли дуже гарний варіант — вони підписали двосторонні угоди про допомогу із Великою Британією. Лондон у свою чергу заявив, що надасть всю допомогу, яку проситимуть ці країни, зокрема і військову. Тобто йдеться і про військовий контингент, і про зброю. Це вагома підстава стверджувати, що ці країни зуміли забезпечити собі необхідний захист у цей тривожний період.

До кінця зими Фінляндія і Швеція будуть членами НАТО

У червні відбудеться саміт НАТО, на якому, можливо, буде ухвалене рішення щодо вступу Фінляндії і Швеції до Альянсу. Потім є така процедура, що  парламент кожної з 30-ти країн має це рішення узгодити. Як правило, цей процес займає до одного року. Але я прогнозую, що в цьому випадку процес буде скорочений, бо ситуація форс-мажорна і вимагає нестандартних рішень. Я сподіваюся, що до кінця зими і Фінляндія, і Швеція вже будуть у НАТО. 

Фото: nato.int