В Україні можуть заборонити ліки, виготовлені в Росії чи Білорусі. Чи вплине це на ціни та асортимент в аптеках ​​— пояснює експерт

В Україні можуть заборонити ліки, виготовлені в Росії чи Білорусі. Чи вплине це на ціни та асортимент в аптеках ​​— пояснює експерт

Верховна Рада у першому читанні ухвалила законопроєкт, згідно з яким може бути обмежений обіг лікарських засобів, виробництво яких розташоване на території Росії або Білорусі. Чи означає це, що асортимент на полицях українських аптек суттєво зміниться? Які наслідки для життя звичайних українців матиме таке рішення, якщо воно буде прийняте? Про все це Українське радіо дізнавалось в директора Аптечної професійної асоціації України Володимира Руденка.

0:00 0:00
10
1x

"Ми дуже позитивно сприйняли те, що такий проєкт закону пройшов перше читання, тому що всі товари, які виробляються на територіях країн-агресорів — Росії та Білорусі — варто припинити купувати та не поповнювати бюджети цих країн. Плюс ліки, які постачалися з РФ та Білорусі, нічого цінного, інноваційного з себе не уявляють. Йдеться про препарати вчорашнього дня, які постачалися лише задля розширення асортименту. Якщо вони зникнуть, цього не відчують ані українці на своєму здоров’ї, ані аптекарі", — розповів Володимир Руденко. 

Він додав, що препарати, які можуть зникнути з полиць українських аптек, також виробляються й в Україні та країнах Європи, а Росія та Білорусь просто копіювала їх та постачала в багато країн, в тому числі й в Україну: "99 % ліків мають аналоги в Україні або інших країнах. 1 %, який сьогодні десь не вироблявся, не відноситься до критичного імпорту".

"Також на полицях наших аптек були й медичні матеріали: від бинтів до шприців — проте їхня кількість незначна й не впливає на весь асортимент", — зазначив експерт.

Руденко наголосив, що вилучення не вплине й на цінову політику, адже російські ліки та матеріали не були дешевшими, ніж українські чи іноземні аналоги: "Ціну формує ринок. А російські медикаменти постачалися в Україну лише з метою збільшення асортиментного потрелю. Сьогодні немає навіть офіційних представництв російських чи білоруських медичних компаній, тому що йшлося про купівлю сегментарних товарів".

Разом з тим, директор Аптечної професійної спілки України розповів, що на роботу та наповненість аптек в Україні сильно вплинула війна з Росією: "В зоні активних бойових дій, на жаль, багато аптек були просто знищені, тому що вони знаходилися в будинках, лікувальних закладах, громадських спорудах. Особливо це має місце в Сумській, Запорізькій та Чернігівській облях, а також місті Харкові. Є й факти загибелі працівників аптечних закладів — фармацевтів, які були на своїх робочих місцях і загинули під час виконання своїх професійних обов'язків".

"Також багато аптекарів, а це — переважно жінки, були змушені евакуюватися в безпечні частини України або за кордон, що також вплинуло на роботу цих закладів, проте зараз спостерігається позитивна тенденція повернення на роботу та відновлення звичайного режиму праці аптек. Сьогодні аптечні працівники роблять все для того, аби відновити в повній мірі роботу аптечних закладів", — зазначив Руденко. 

Наостанок експерт заспокоїв українців, зазначивши, що проблем з лікарськими засобами навіть в кризовий час не спостерігається: "На початку березня був певний дефіцит ліків, коли люди спонтанно купляли навіть не потрібні їм ліки. Мали місце і проблеми в забезпеченні інсуліном, левотироксином. Наразі цієї проблеми немає, логістика спрацювала, дистриб'ютори почали завозити. Багато було надано допомоги виробниками цих медикаментів. Тому наразі немає провалів в якихось групах, адже багато препаратів, навіть якщо вони відсутні, можна замінити препаратами іншого виробника, якщо в них однакова діюча речовина".

Фото: pixabay