"Плани Росії про власну орбітальну станцію — мрії, які не можна реалізувати" — експерт про те, як РФ буде розвивати космос після виходу з МКС

"Плани Росії про власну орбітальну станцію — мрії, які не можна реалізувати" — експерт про те, як РФ буде розвивати космос після виходу з МКС

Глава "Роскосмосу" Дмитро Рогозін заявив, що Москва виходить із проєкту Міжнародної космічної станції, будівництво якої розпочалось в 1998 році. Станом на сьогодні в МКС 14 країн.  Чи зможе далі існувати проєкт МКС без участі Росії, що від виходу з нього втрачає сама РФ та чи може дистанціювання Росії від міжнародного космосу сприяти переродженню цієї галузі в Україні? Про все це Українське радіо поспілкувалось зі старшим науковим співробітником Інституту космічних досліджень НАН України і Державного космічного агентства України Олексієм Парновським. 

0:00 0:00
10
1x

"Вихід з МКС буде початком кінця російського цивільного космосу, адже по ньому інших значимих програм в Росії більше немає. Але у них ще залишається військовий космос і там певну активність вони ще збережуть",  розповів Олексій Парновський.

Принагідно експерт згадав, що рік тому очільник "Роскосмосу" Дмитро Рогозін заявляв, що Росія почала будівництво своєї орбітальної станції і перший модуль буде готовий до запуску в 2025 році. Проте, за словами Парновського, шансів в РФ завершити зараз цей проєкт немає: "Я не вірю в цей проєкт абсолютно, оскільки Росія залежна від імпорту критичних складових для виробництва ракетно-космічної техніки. Зокрема, практично уся спеціальна електроніка, деякі компоненти палива, яке використовується в російських космічних апаратах і ракетах, є продуктами критичного імпорту. Зараз, коли Росія знаходиться під санкціями, під ембарго на поставку високотехнологічних продуктів, немає чим це замінити. Тому плани Рогозіна  це мрії, оскільки росіяни не мають дожної технічної можливості їх реалізувати".

"Зараз вони зможуть працювати лише з військовим космосом, єдиний шлях розвивати який  це падіння по технологіях, відкат на більш старі технологічні процеси. Наприклад, у своїх військових розвідувальних супутниках вони використовують абсолютно застарілий спосіб зйомки на плівку і скидання касет з плівками з орбіти над своєю територією. По деяких виробах, які росіяни використовують, вони ще зберегли виробничі радянські лінії і це фактично все, що вони мають",  пояснив науковець. 

Також Парновський зазначив, що в Росії немає приватних компаній, які займаються космосом, це робить виключно держава: "І держава в разі виходу з МКС понесе прямі фінансові втрати, тому що доставка вантажів і астронавтів на Міжнародну космічну станцію були для "Роскосмосу" надзвичайно важливим джерелом надходжень, особливо у валюті. Зараз, коли надходження припиняться, вони фактично повиснуть на російському бюджеті, адже жодних інших доходів не буде". 

"Разом з тим, за планами МКС мала допрацювати до 2030 року і, скоріше за все, вона допрацює й без Росії. В ході експлуатації МКС була одна спроба за допомогою космічного корабля підняти орбіту МКС, яка виявилась успішною. Тобто без росіян це можна зробити, а не забуваймо  підняття орбіти  це єдине, для чого росіяни там потрібні. Іншої користі від їхнього перебування там немає, адже росіяни практично не беруть участі у виконанні наукових експериментів",  наголосив Олексій Парновський.

Фото: DW.com