Що робити і чого чекати за можливого припинення авіасполучення? Коментує експерт

Що робити і чого чекати за можливого припинення авіасполучення? Коментує експерт

В минулу неділю стало відомо, що міжнародні страхові компанії припиняють страхувати авіаперевезення над Україною через ризики бойових дій. Відтак низка авіакомпаній змушена скасувати свої рейси до Києва та інших великих міст. У чому проблема і що робити в разі скасування саме вашого рейсу? Про це в ефірі радіо "Промінь" розповів авіаційний експерт та керівник Інституту менеджменту та стратегій Богдан Долінце.

Про припинення польотів

Багато громадян за кордоном і тих, хто планує подорожі, хочуть розуміти, з якими ситуаціями вони можуть стикнутися. В першу чергу треба зрозуміти, що авіаційний транспорт є одним з найбезпечніших з усіх видів транспорту з точки зору безпеки польотів. А з точки зору можливих ускладнень від закриття кордонів, на сьогоднішній день діє більше обмежень, пов’язаних саме з пандемією.

В останні дні було кілька випадків, коли авіакомпанії були вимушені передчасно завершити політ і приземлитись не в аеропорту призначення. Одна з компаній заявила, що вона збирається трохи зменшити свою присутність в Україні або переглянути графік, але по іншим компаніям більше таких заяв ми не бачили. Тому що офіційні органи, які відповідають за безпеку польотів, поки не бачать жодних ризиків, які б вимагали обмеження або припинення польотів над Україною.  

Читайте також ― 16 мільярдів для авіаперевізників та обмеження у морі: якими будуть наслідки для України?

Що робити людям, які повертаються в Україну або вирушають за кордон найближчим часом

В першу чергу обов’язково слідкувати за інформацією авіаперевізника, адже безпосередньо перевізник відповідає за виконання рейсу. І в разі якихось непередбачуваних змін авіакомпанія перша має необхідну інформацію і повинна сконтактувати з пасажиром. І запропонувати або компенсацію, або альтернативний рейс. Все залежить від причин скасування рейсу.

Про непоборні обставини та компенсації

Якщо стаються форс-мажори, наприклад, коли твій літак саджають не в Києві, а в Кишиневі, і ти маєш витратити ще 7 годин, щоб доїхати до Києва ― чи це є достатньою підставою, щоб вимагати від авіакомпанії компенсації? Чи вписується це в непоборні обставини? 

Тут кілька складових. Першочерговими є угоди між авіакомпанією та лізингодавцем, які визначають непереборні обставини. Якщо в цьому договорі передбачені вимоги лізингодавця щодо заборони польотів в якісь країни, то це є штатною ситуацією. Якщо така вимога з’являється без обґрунтованих причин, за відсутності заборони від EASA (Європейська агенція безпеки польотів) чи уряду самої країни ― тоді законних підстав забороняти літати в ту чи іншу країну немає.

І це є підставою, з одного боку, для авіакомпанії отримати у лізингодавця компенсацію збитків. З іншого боку ― компанія все рівно має виконати свої обов’язки перед пасажиром згідно законодавства, тобто доставити його з точки А в точку Б. Є різні рішення ― в тому числі доставити пасажира в найближчий до кінцевої точки аеропорт, звідки може бути завершена поїздка альтернативними видами транспорту.

Проте все рівно ці ситуації важко розглядати з точки зору форс-мажору. Тому що за відсутності будь-яких обмежень державних регуляторних органів і відсутності реальних факторів ризику рішення вимога скасувати польоти ― це лише рішення лізингодавця, спричинене панічними чутками.

Фото: pexels.com