war

Коли буде призначено голову САП та чому затягується конкурс? Коментує експерт

18.01.2022 р., 16:01

Конкурсна комісія з обрання керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та його заступника 23 грудня направила до Офісу генерального прокурора подання з проханням встановити відповідність переможців конкурсу вимогам законів "Про очищення влади", "Про запобігання корупції", а також щодо отримання допуску до державної таємниці. Проте вона досі чекає на відповідь Офісу генпрокурора, яка дозволить оголосити переможців. Виконавчий директор Transparency International Ukraine Андрій Боровик в ефірі Українського радіо спрогнозував, коли буде призначено очільника САП.

Програма:
Ведучі:

Про затягування конкурсу 

Конкурс триває півтора року, якщо відраховувати від моменту, коли були призначені члени комісії. Перше засідання відбулося ще в жовтні 2020, і на січень 2022 у нас досі немає голови САП. Процес осоромив себе вже давно, бо обрати одного керівника зі 111 кандидатів ― це шукати голку в сіні. Є конкретна процедура, за якою має рухатися комісія. То вони не можуть зібратися, то вони не можуть провести співбесіди, а тепер вони банально саботують голосування за затвердження фінального рейтингу. Окрім, як нахабним способом затягування процесу я це назвати не можу. Я сподіваюся, що рішення буде прийняте, тому що зараз і комісії немає куди відступати, і результат вже ніяк не може змінитися. Тому це просто нахабне затягування, щоб далі і генеральна прокурорка, і Офіс президента мали вплив і можливість втручатися у справи, які веде НАБУ та САП. 

Чого зараз формально чекають від Гепрокуратури

Голова комісії начебто чекає, що Генеральна прокуратура проведе спецперевірку щодо Олександра Клименка та Андрія Синюка. Це те, що озвучували на тих не дуже успішних засіданнях у грудні. Але спецперевірка щодо кандидатів вже була проведена у квітні. І повторне проведення спецперевірки не передбачається. Тоді, коли цей аргумент висловлюють члени комісії, аргументуючи проти такої позиції голови комісії Катерини Коваль та певної кількості інших членів комісії, яких призначила Верховна Рада, то Коваль говорить про те, що раптом ця людина тепер корупціонер і їй треба актуальна інформація. Але визначенням "актуальна" можна гратися дуже довго. Навіть якщо уявити, що ще одна перевірка була проведена станом на сьогодні, а засідання комісії завтра, то тоді так само можна легко сказати, що інформація була актуальною на вчора, а раптом за ніч щось змінилося. 

У січні була інформація про те, що п’ять членів конкурсної комісії направляли вимогу до голови комісії організувати засідання на 13 січня цього року. Вона відмовилася це робити через те, що начебто не буде збиратися кворум. Тобто прийняття фінального рішення просто затягується.

Чи може САП працювати без очільника 

Прокуратура далі якось працює. З 1 вересня 2020 року вона адміністративно працює під керівництвом виконуючого обов’язки керівника САП Максима Грищука. Але виконуючий обов’язки голови САП і голова САП постійний ― це різні посади. Голова САП офіційно називається керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ― заступник Генерального прокурора. Водночас виконуючий обов'язки має менше повноважень. Як приклад, є справа Татарова, яка відбулася фактично через три місяці після того, як САП втратив постійного керівника Холодницького, хоча до нього теж було багато питань. Коли прокурори планували вручити підозру заступнику керівника Офісу президента, генеральна прокурорка в одну ніч змінила групу прокурорів. Ось так Венедіктова втручається у справи, які розслідує НАБУ і де процесуальне керівництва здійснює САП. Тобто САП і НАБУ далі працюють, але є можливість втручатися, особливо якщо це кейс, який стосується владної команди, яка знаходиться на вулиці Банковій.

Чи буде призначення керівника САП найближчими днями 

Я думаю, що найближчими днями ми його точно не побачимо. Чи побачимо ми його до кінця зими? Я дуже на це сподіваюсь. Єдиний інструмент впливу на те, щоб це відбулося якнайшвидше ― це публічність і щоб ми не забували, що це має відбутися, бо кроків ані назад, ані вліво чи вправо вже немає. У комісії є два варіанти: або вони голосують, або не голосують. Наразі вони не голосують, і це виглядає ще більш абсурдно. 

Щодо загалом нашої міжнародної підтримки, то зараз кризова ситуація в тій частині світу, де знаходиться Україна, через доволі агресивні і нахабні дії Москви і загрози повторної активної фази військової агресії. І на фоні цього, скоріш за все, команда, яка захищає абсурдність того, що зараз відбувається з конкурсом САП, мислить наступним чином:  ми будемо тягнути, наскільки це можливо, тому що нам це вигідно, і зараз нас ніхто не кине, тому що все одно є агресія Росії, а це набагато більша проблема, ніж якийсь керівник САП і верховенство права та закону, тому ми будемо робити те, що ми зараз робимо. А ті, хто вболівають за країну і за її майбутнє, мали би думати про те, що треба виконати всі наші наші процеси реформи і зобов’язання, які у нас є, і таким чином покажемо нашим міжнародним партнерам, що ми готові рухатися як всередині країни, так і назовні, щоб далі отримувати підтримку. Але цього не відбувається, і вони обирають перший варіант. Я сподіваюсь, міжнародні партнери продовжать нашу підтримку в цьому напрямку, але буде під великим питанням, чи готові вони після вирішення цієї кризової ситуації надалі вкладатися в наші реформи. 

Нагадаємо, 21 грудня члени комісії з обрання керівництва САП не змогли набрати достатньої кількості голосів для обрання очільника відомства. Проти цього голосували майже усі члени, обрані Верховною Радою.

24 грудня комісія знову не зібрала достатньої кількості голосів для обрання очільника відомства. При цьому глава комісії не повідомила дату, коли проведуть наступне засідання.

Як пояснила 1 грудня генпрокурорка Ірина Венедіктова пояснила, конкурс з обрання керівника САП затягується через те, що комісія не може зібратися. Вона додала, що у зволіканні є "суб'єктивні чинники окремих людей".

Колишній очільник САП Назар Холодницький звільнився з посади у серпні 2020 року. Спеціальна антикорупційна прокуратура досі не має керівника.

Фото: facebook.com/sap.gov.ua

Коли буде призначено голову САП та чому затягується конкурс? Коментує експерт

Новини по темі