Обирай пісні. Визначай переможця

Допоможи в один клік: в Україні запустили сервіс, що викриватиме збут наркотиків. Як ним скористатися розповідає експерт

16.11.2021 р., 10:29

Відтепер українці можуть анонімно повідомити патрульних про місця із наркотиками, або вказати самих закладників. Для того, щоб правоохоронці швидше виявили "закладку", можна надіслати геолокацію та додати фото чи відеоматеріали. Чи допоможе новий чат-бот боротися з наркотрафіком в ефірі Радіо Промінь розповідає керівник центру терапії залежностей "Тактика" Володимир Курач.

Про сервіси, які допомагають викривати збут наркотиків

Цей чат-бот не є новим. Декілька років тому був створений "СтопНаркотик І Mriya". Також львівська поліція запустила програму "DrugHunters". Харьківські хлопці розробили сервіс @StopDanger. Ми не перший рік працюємо з цими чат-ботами. Нині я бачив, що перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький розмістив на своїй сторінці у Facebook інформацію про те, що створили новий всеукраїнський чат-бот. Уже навіть відбулися затримання людей до цього причетних, знайшли перші "закладки". Однак, я думаю, що ефективність саме цього сервісу не буде такою дієвою, як у регіональних чат-ботів. Адже повідомлення надходять з усіх куточків України, поки їх оброблять, перевірять, доти не виїде патрульна поліція. Є такі місця, де патрульних менше, тому можуть виникнути складнощі. Подивимося, як це працює. Втім, те, що створили такий всеукраїнський портал ― це добре. 

Чи не перекладає так держава відповідальність на громадян

На цю ситуацію можна дивитися по-різному. Проте є суспільний обов’язок, ці чати були створені на громадських засадах, і така консолідація з поліцією допоможе швидше знайти наркодилерів.

На регіональному рівні це працює. Я знаю, що у Харкові і Львові чат-боти сприяли викриттю великих нарколабораторій, затриманню людей, які були до цього причетними. Як керівник центру реабілітації я можу сказати, що бачу дітей і дорослих, які спочатку продавали наркотики, а потім почали вживати. Їм казали, що це "легкі" гроші, однак з часом вони самі потрапили у залежність.

Проблема є і її потрібно вирішувати. Це наш суспільний обов’язок. Хочу сказати всім, що нам не варто бути байдужими. Два роки поспіль я організовував всеукраїнські флешмоби з сотнями організацій, коли тисячі людей виходили на вулиці і замальовували посилання на нарко-чати, що з’являлися на будинках, щоб посіяти у свідомості українців думку ― це потрібно робити кожному, не лише двіринику, ЖКХ і поліції, аби наркотики не поширювалися у країні. Якщо ви бачите, що людина шукає "закладку", то підійдіть до неї і скажіть, що є центр реабілітації, допоможіть вирватися з цих тенет залежності. Не закривайте очі, коли виникає проблема.

Читати далі: Шанс на одужання: як діють наркотики та чи можливо позбутися залежності? Пояснює лікар-нарколог

Інструкція для викриття "закладок"

По-перше, і це мій власний приклад, треба робити пропаганду здорового способу життя. Організовувати профілактику в школах та університетах, створювати зустрічі, де ті, хто подолав залежність, будуть розповідати про вплив наркотиків. Нині модно бути здоровим і тверезим. Тому має бути популяризація такого способу життя. 

По-друге, треба замальовувати посилання на Telegram-канали, завдяки яким поширюють наркотики, їх зазвичай залишають на будинках.

По-третє, встановлювати чат-боти, що допомагають поліції виявляти заборонені речовини. Побачили "закладку", написали про це, а далі кіберполіція буде опрацьовувати інформацію, а це вже може вберегти комусь життя. 

Україна починається з кожного з нас, не варто бути байдужим до того, що відбувається у вашому місті. Долучайтеся до таких справ.

Нагадаємо, в Україні понад мільйон людей вживають наркотики. І кожен п’ятий підліток пробував заборонені речовини. Якщо ви повідомите про закладку, то зможете врятувати декількох неповнолітніх.

Фото: Суспільне

Допоможи в один клік: в Україні запустили сервіс, що викриватиме збут наркотиків. Як ним скористатися розповідає експерт

Новини по темі