Обирай пісні. Визначай переможця

Любов живе 3 роки: як гормональний фон впливає на кохання? Коментує експертка

22.10.2021 р., 12:00

Про те, чи можна спровокувати і спрогнозувати кохання, в ефірі Українського радіо розповідає кандидатка психологічних наук Оксана Кондратенко.

Програма:

Чи можливо закохатися за власним бажанням?

Кохання поділяється на кохання-пристрасть, кохання-подяку, кохання-дружбу, кохання за розрахунком тощо. Чи зможе людина закохатися пристрасно, залежить від гормонального обміну і виділення гормонів окситоцину, серотоніну та ендорфіну. На когось вони виділяється, на інших — ні. Тому нереально спрогнозувати викид гормонів аби спровокувати відчуття пристрасті до іншої людини, з якою ти не маєш гормонального обміну. А от кохання-подяку, кохання-дружбу, кохання-віру — можна розвивати. Потрібно шукати і знаходити у своїй коханій людині позитивні сторони, дивитися по-іншому на стосунки, спілкуватися тощо. Зазвичай стосунки "стерпиться — злюбиться" тривають набагато довше, аніж ситуативне кохання-пристрасть, яке було обумовлене лише гормональним сплеском. Я би радила поєднувати всі види кохання, адже кожен з них має право на життя.

Про гормональну карту людини

Гормональна карта людини зазвичай збалансована, але бувають випадки, коли вона змінюється. Це може статися, коли людина змінює свій ритм життя, звичний стан. Тоді можна відчути сплеск гормональної пристрасті та еротичного потягу. 

Чи достатньо одного погляду, щоб закохатися?

Вважається, що одного погляду замало. Люди мають перебувати в 1,5-метровій зоні, адже саме на такій відстані починають відчуватися гормональні обміни.

Чи можна виростити щасливих дітей у коханні за розрахунком?

Кохання за розрахунком — не обов’язково, коли він — заможний, а вона — утриманка чи навпаки. У коханні за розрахунком спостерігаються більш партнерські стосунки, адже є певні домовленості, які чітко дотримуються обома партнерами. Я неодноразово бачила, як з кохання-пристрасті народжувалися діти, а також як кохання за розрахунком переростало в кохання-дружбу, адже партнери поважали одне одного, дотримувалися етичних норм. І діти в таких шлюбах більш спокійні, отримують більше спілкування.

Чи можна виростити щасливих дітей у коханні-подяці?

В цьому випадку виростити щасливих дітей складніше. Адже коли людина постійно вдячна іншій, то інколи це обертається на негатив, бо рано чи пізно подяка закінчиться, а діти це відчуватимуть. У них з’являться питання у більш дорослому віці: "чи потрібно взагалі бути вдячними?". Досить часто кохання-пристрасть переростає у кохання-подяку, але якщо воно тривало більше, ніж 2,5 роки. 

Чому перше кохання запам’ятовується на все життя?

Перше кохання зазвичай приходить з 14-18 років і замішане на гормональному фоні. У підлітково-пубертатному періоді надзвичайно нестабільний гормональний фон: за день гормональна карта підлітка може повністю змінюватися від 8 до 12 разів. І саме через те, що гормони яскраво підсвічують усі відчуття, перше кохання найбільше запам’ятовується.

Про любовні привороти

Я дуже скептично ставлюся до цієї теми. Все те, що немає під собою наукового обґрунтування, для мене не є аргументом.

Чи правда, що людина притягує собі подібних?

Існує 2 думки стосовно цієї теми. Можемо притягувати і подібних, і антиподів. Інколи сильна людина втомлюється конкурувати і шукає собі людину, яку зможе підтримувати, допомагати тощо. В залежності від того, кого ми притягуємо, програватиметься та чи інша модель кохання. 

Чому кажуть, що любов живе 3 роки?

Дослідження показали, що гормональний фон може тривати близько 2,5-3 років. 

Чи існують "споріднені душі"?

"Споріднені душі" інколи називають "дзеркалкою". Це коли у двох психологічних типів повністю співпадають цінності і не менш як 3-4 здібності. Якраз тоді й здається, що один партнер починає говорити, а інший — продовжує.

Фото: www.pexels.com

Любов живе 3 роки: як гормональний фон впливає на кохання? Коментує експертка

Новини по темі