Обирай пісні. Визначай переможця

"Слуги народу" в Трускавці: чи усуне монобільшість спікера Разумкова з посади?

1.10.2021 р., 15:19

Глава фракції "Слуга народу" Давид Арахамія звернувся до голови Верховної Ради Дмитра Разумкова за підписними листами щодо звільнення спікера. Водночас 1-2 жовтня у Трускавці відбудеться виїзне засідання фракції "Слуга Народу" за за участю президента України Володимира Зеленського. Політтехнолог, експерт Українського Центру суспільного розвитку Юрій Подорожній та політолог Ярослав Макітра в ефірі Українського радіо прокоментували, чи вистачить у монобільшості голосів на ухвалення рішення про звільнення Разумкова з посади.

Про конфлікт Офісу президента і Разумкова

"Конфлікт Офісу президента або, правильніше, президента і голови Верховної Ради не почався зараз і навіть не місяць тому. Цей конфлікт не перший. У Разумкова жовта картка вже була. Його попереджали і навмисно в інформаційний простір запускались розмови про те, що є претензії до Разумкова і що його можуть зняти. Але потім на всі ефіри вийшли представники монобільшості і заявляли, що небилиці і ніяких конфліктів немає. Але піком загострення цієї конфліктної ситуації стало засідання Ради національної безпеки і оборони, коли Разумков не проголосував за надважливі для президента рішення щодо прийняття закону по олігархам. Ці рішення для Зеленського надважливі, тому що вони стають базою для його майбутньої президентської кампанії, і фактично голова Верховної Ради на сьогоднішній день не підтримав президента і нічого дивного в тому, що цей конфлікт продовжує розгортатися для мене немає. 

Ми живемо в парламентсько-президентській республіці, а це означає, що фактично президент і голова Верховної Ради в цій політичній конфігурації мали би бути десь рівнозначними особами. Разумков за два роки свого головування Верховною Радою, на відміну від більшості топових представників партії влади, не влазив в жодний конфлікт і намагався бути над процесом для того, щоб залишатись головою Верховної Ради, тобто головним депутатом серед всіх незалежно від фракції. 

Було зрозуміло, що конфлікт в публічній площині між президентом і головою Верховної Ради ― це є лише питання часу. Це не конфлікт Арахамії, не конфлікт депутатів, які, наприклад, могли б закинути пану Разумкову, що він постійно порушує регламент. На сьогоднішній день ми маємо ситуацію, коли у публічну площину виходить цей конфлікт, і, звісно, Разумкова будуть знімати. У Трускавці очевидно це буде топ-питанням", ― прокоментував політтехнолог Юрій Подорожній. 

На думку політолога Ярослава Макітри, оскільки не всі "Слуги народу" поїхали у Трускавець,тому, очевидно, що процедура збору підписів щодо звільнення спікера Ради може бути в понеділок чи вівторок, коли буде більшість депутатів безпосередньо перед сесійними засіданнями та на них. Тому відставка Разумкова точно би не вирішилась в Трускавці на рівні підписів чи мало не голосуванняя. Але будуть розмови і будуть спроби зрозуміти, скільки є цих голосів". 

Водночас, за словами речника президента Сергія Никифорова, початок відставки Разумкова було ініціативою голови фракції "Слуга народу" Давида Арахамії. 

"Це ініціатива Арахамії. У нього можна запитати його мотиви. Про те, чому він ці списки на підпис запитав у глави Верховної ради", ― сказав  Никифоров. 

Він також зазначив, що Зеленський та Разумков мають "нормальні відносини" та виконують "кожен свою функцію".

Макітра зауважив, що у даному випадку йдеться про те, що Зеленський і його близьке оточення розуміють, що сама комбінація може бути до кінця недограна і голосів справді може забракнути і можуть бути різний розвиток подій. Тоді буде сказано, що тут президент не причетний і це голова фракції проявив ініціативу. Тому є така відстороненість з розрахунку на те, чим це закінчиться і який буде розвиток подій. Але більшість розуміють, що наскільки це одна команда і франція не ухвалює такі стратегічні рішення без дозволу президента".

Чи вистачить голосів для того, щоб зняти Разумкова з посади

На думку Юрія Подорожнього, голосів народних депутатів вистачить для того, щоб звільнити спікера ВР. 

"Центр прийняття рішень в законодавчій, виконавчій і судовій владі сьогодні перемістився в один орган, який називається Офіс президента. Тому якщо таке рішення прийнято в Офісі президента, то голосів найдуть. Якщо не вистачатиме голосів в монобільшості, в чому я сумніваюсь, то я думаю, що хлопці з інших фракцій, які недорого коштують, з задоволенням приймуть пропозицію в черговий раз віддати свій голос", ― сказав політтехнолог.

Ярослав Макітра поділяє таку думку.

"Я думаю, що якби не було розуміння, що є 226 голосів, то це виглядало би нелогічно з політтехнологічної точки зору починати запуск цієї процедури. Останнім часом події у парламенті розвиваються таким чином, що керівництво фракції розуміє, що у самій фракції може не бути 226 голосів, але є групи, які підголосують. Тобто є депутати, які за певні преференції, особливо напередодні бюджету-2022, проголосують за що завгодно, навіть проти себе. Тому у "Слуг народу" є розуміння, що ці голоси можна буде залучити", ― додав політолог.

Чому Разумкова не запросили в Трускавець

"Політичне життя Разумкова вже змінилося, і тригером цього процесу став обстріл автомобіля помічника президента. Кілька днів тому я був на одному ефірі на телеканалі разом з народним депутатом від монобільшості, який сказав, що в Трускавець їдуть тільки члени партії "Слуга народу", а Разумков, як сказав мені депутат, не є членом партії "Слуга народу", тому логічно, що його там не буде. Ви уявляєте, які мотивації намагаються знайти для того щоб запросити Генерального прокурора, міністрів, але при цьому не запрошують голову Верховної Ради.

Якщо зараз збираються депутати в Трускавці і буде обговорюватися відставка голови Верховної Ради, тобто питання, яке має обговорювати стінах Верховної Ради, то тут може бути від звичайної наради про те, чому Разумков поганий. і до прийняття рішень. Ми будемо спостерігати, який спектр подій буде там розгортатися. Проте, якщо в Трускавці гарячі голови захочуть приймати якісь рішення, то це буде пряме порушення закону", ― прокоментував Подорожній

Фото: facebook.com/dmytro.razumkov

"Слуги народу" в Трускавці: чи усуне монобільшість спікера Разумкова з посади?

Новини по темі