Мобільний додаток

Чому судді блокують судову реформу? Пояснюють експерти

17.09.2021 р., 15:21

16 вересня в Офісі президента України відбулася робоча зустріч за участю очільників органів суддівського урядування, Верховного суду, представників парламенту, а також послів країн G7. Так президент відреагував на блокування найголовнішої реформи країни ― судової. Адже 13 вересня Рада суддів так і не обрала кандидатів до складу Етичної ради з перевірки кандидатів до Вищої ради правосуддя та діючих членів ВРП. Як це загрожує судовій реформі в ефірі Українського радіо пояснюють народний депутат України, член фракції партії "Слуга Народу” Федір Веніславський та голова депутатського об'єднання "Справедливість", членкиня комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності Олександра Устінова.

Федір Веніславський

Чи дійсно судова реформа опинилася під загрозою

Насамперед треба нагадати, що в липні цього року, в останні дні попередньої сесії Верховна Рада ухвалила два ключових Закони, які мали забезпечити повноцінний старт реформування судової влади. Мова йде про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" у частині створення конкурсної комісії для формування нової Вищої кваліфікаційної комісії суддів, а це орган, який забезпечує добір суддів на всі посади, а також про Закон про внесення змін до Закону "Про Вищу раду правосуддя" щодо запровадження Служби дисциплінарних інспекторів і створення Етичної ради. Етична рада в Вищій раді правосуддя має складатися з 6 членів, де трьох із них обирає Рада суддів України, ще трьох – міжнародні організації. Саме це й стало камнем спотикання, бо Вища рада правосуддя не затвердила жодного з кандидатів, хоча таких людей рекомендували.

Ключова проблема полягає в тому, що ВРП є тим органом, який притягує до відповідальності суддів. Коли йдуть скарги на дії суддів, коли вони виносять незаконні рішення, їхні дії оскаржують саме в Вищий раді правосуддя. Цей той орган, який може тимчасово відсторонити чи звільнити суддю з роботи, застосувати інші засоби дисциплінарного стягнення. Якраз у цьому аспекті діяльність ВРП викликає багато нарікань з боку громадських активістів і представників влади. Адже деякі дисциплінарні провадження щодо суддів тягнуться роками, а це означає, що судді перебувають у невизначеному становищі і повноцінно здійснювати свої обов’язки вони не можуть. Етична рада мала забезпечити відновлення довіри до Вищої ради правосуддя, а суддівська влада противиться тому, щоб існував такий дієвий механізм притягнення їх до відповідальності. Саме тому, на мою думку, відбувся такий своєрідний демарш ВРП, але після вчорашньої зустрічі в Офісі президента вони почули оцінки наших західних партнерів, які сказали, що від судової реформи залежить не лише відновлення довіри з боку громадян, але й міжнародний імідж України та іноземні інвестиції, міжнародна фінансова допомога. Я думаю, що представники суддівської влади після наради в Офісі президента з послами G7 змінять свою позицію. Будемо сподіватися, що в цьому місяці призначать 3 членів до Етичної ради ВРП.

Як суддів будуть перевіряти на доброчесність

З погляду кандидатів на посаду членів Вищої ради правосуддя є чіткі кваліфікаційні вимоги: високий рівень професійної підготовки, ділова морально-етична репутація. Мова йде про два чітких аспекти: з одного боку членами ВРП мають бути професіонали, які розуміють тонкощі суддівської діяльності, з іншого ― вони мають бути доброчесними громадянами, щоб їхня біографія не викликала запитань у громадян України і тих суддів, яких вони будуть притягувати до відповідальності. Доброчесність, порядність, професійна етика, професіоналізм ― будуть ключовими критеріями, на відповідність яких і перевірятимуть кандидатів на посаду члена ВРП і діючі члени органу. Втім, саме в цьому аспекті вони чинять найбільший супротив, бо багато члені ВРП вважають, що це буде втручанням у їхню діяльність, оскільки вони вже є призначеними на свої посади.

Чи є роль президента вирішальною у цій ситуації

Від президента залежить не все, але дуже багато, адже він є главою держави і гарантом прав людини. У даній ситуації президент має не стільки правових важелів впливу, скільки може робити політичні посили до суддівського корпусу. Саме такі меседжі були зроблені вчора вустами заступника голови Офісу президента пана Смирнова і представниками Верховної Ради України, які закликали суддівську спільноту дослухатися до рекомендацій суспільства та міжнародних партнерів та виконати чіткі імперативні вимоги Закону, що були ухвалені.

На якому етапі можна буде стверджувати, що судова реформа відбулася

Думаю, це відбудеться тоді, коли буде мінімізовано кількість одіозних рішень, що викликатимуть суспільний резонанс. У зв’язку з цим хочу нагадати про те, що я вже неодноразово казав, що оцінювати судову систему треба загалом, за аналізом усіх судових рішень, які ухвалюють. Треба зауважити, що 90% рішень суддів не викликають заперечень та нарікань з боку сторін судового процесу, але є 10%, серед яких є дуже гучні справи, одіозні, явно упереджені, які й формують той негативний фон оцінок судової влади. Я думаю, коли Етична рада сформує доброчесну ВРП, а Вища рада правосуддя за допомогою тіє Служби дисциплінарних інспекторів, яку ми також запровадили, ухваливши в липні Закон  про внесення змін до Закону "Про Вищу раду правосуддя", буде притягувати до відповідальності суддів, які виносять неправомірні рішення, то це й буде тим потужним стримуючим бар’єром, який зумовить правомірність поведінки всіх інших суддів. Звичайно, говорити про те, що через два-три місяці всі органи запрацюють і ми отримаємо результат, навряд чи варто. Однак, якщо ми зробимо всі визначені дії, то у 2022 році ми відчуємо, що судова реформа має конкретні результати.

Олександра Устінова

Чи може блокування роботи Етичної ради негативно вплинути на судову реформу

Етична рада має очистити Вищу раду правосуддя. ВРП ― це ключовий елемент, тобто це "судді над суддями", там люди мають займатися очищенням судової системи. Наприклад, якщо суддю спіймали на хабарі, то його не можуть просто так заарештувати, дозвіл на це має давати Вища рада правосуддя. Навіть якщо в НАБУ є зафіксований факт передачі хабара, заарештувати суддю все одно ніхто не зможе, бо він недоторканний. Без очищення цієї ключової ланки ми не зможемо очистити судову систему. 

Хочу сказати, що негативне ставлення до судової системи викликане не 10% вироків, а тим, що вся країна чудово чула так звані плівки Вовка. Суддя Адміністративного суду м.Києва говорив про те, що вони в цій країні можуть робити все, що захочуть. На записах було чутно, що судді називають себе "політичними повіями" і на найвищих щаблях влади можуть здійснювати тиск своїми методами. У людей викликає величезне обурення, коли п’яний суддя влаштовує скандал після ДТП, а потім його відпускають. Люди незадоволенні, коли суддів ловлять на хабарах і не відсторонюють від посади. Тому довіри й немає.

Те, що сьогодні відбувається в Раді суддів України ― це судова мафія заблокувала реформу і намагається всіма можливими методами не дати їй відбутися, бо відбудеться очищення. Першими змінять члені ВРП, тому вони не хочуть, щоб туди прийшли чесні судді. Те, що трапилося ― це саботаж.

Я впевнена, що це закінчиться за двома сценаріями. За першим сценарієм судді оберуть своїх представників. Другий ― у них під стінами буде черговий Майдан. Є ще один момент, коли судді кажуть, що Закон недосконалий і вони хочуть мати ключовий вплив при голосуванні, але цього не можна допустити, бо система сама себе ніколи не очистить, тому мають зайти нові люди, які це зроблять. Може закінчитися тим, що парламент проголосує про те, що вони взагалі не матимуть своїх представників в Етичній раді або їм доведеться все ж слідувати закону.

Чи впливає тиск міжнародного співтовариства на пришвидшення проведення судової реформи

Звичайно, бо це ключова реформа, яку вимагали українці, за якою слідкують міжнародні партнери. Без зміни суддів не зможе нормально працювати правоохоронна система. Я сподіваюся, що ті судді, які сидять в Раді суддів України і блокують реформу, а всі вони мільйонери, розуміють, що міжнародні партнери знають про їхні вілли, де припарковані їхні машини і де зберігаються їхні гроші. Ці судді дуже швидко можуть стати бідними.

Зазначимо, Рада суддів України жодним чином не порушила закону через те, що не змогла з першого разу обрати своїх представників до Етичної ради Вищої ради правосуддя. Про це повідомила голова Верховного Суду України Валентина Данішевська під час робочої зустрічі щодо судової реформи.

Фото: Офіс президента

Чому судді блокують судову реформу? Пояснюють експерти

Новини по темі