Мобільний додаток

Кінотеатри, кав'ярні, театри: МОЗ розглядає варіанти привілеїв для вакцинованих українців

30.08.2021 р., 13:26

Як повідомив головний санітарний лікар Ігор Кузін, влада може запровадити певні обмеження для українців, які не хочуть робити щеплення проти коронавірусу. Це стане можливим, коли буде вакциновано не менше 50% населення. За його словами, "одним зі шляхів, як балансувати між забороною і дозволами, є варіант, коли невакциновані можуть регулярно здавати ПЛР-тести. Тобто принцип вакцинуйся або тестуйся". Більше про це в ефірі Українського радіо розповів член експертної групи оперативного штабу МОЗ, лікар-анестезіолог Сергій Дубров.

Які наразі переваги дає сертифікат про вакцинацію 

На сьогоднішній день ми можемо говорити про можливість подорожувати в ряд країн. Український сертификат визнано Радою Європейського Союзу, але, плануючи подорож, треба дивитися, які країни визнають вакцинацію та сертифікат, а які ні. Так, з 6 серпня в Італії запроваджено можливість відвідування ресторанів лише вакцинованим людям, і наші громадяни з електронним сертифікатом вільно відвідують ресторани. 

Коли в Україні можуть запровадити "зелені паспорти"

На сьогоднішній день майже 9 млн щеплень було зроблено. 3 623 000 наших громадян повністю вакциновані. Проте, незважаючи на позитивну динаміку щеплення, говорити про запровадження "зелених паспортів" ми поки що не можемо. Ми бачимо досвід Європи і  Сполучених Штатів Америки, і в багатьох країнах є обмеження і вакциновані особи, які мають "зелений паспорт" мають певні привілеї або можливості відвідувати ресторани та масові заходи. Думаю, що в Україні ми також до цього прийдемо, але коли — це вже інше питання. 

Про ефективність вакцинації і штам "Дельта"

Ті наукові дослідження, які зараз доступні, показують високу ефективність вакцинації. Дуже багато людей чекають, як працює вакцина, тобто сумніваються. Мені здається, роз'яснювальна робота, публікація даних наукових досліджень в інших країнах є потужним мотиватором до вакцинації. Ми зараз стоїмо на порозі наступної хвилі коронавірусу. Зрозуміло, що ніде ми не дінемось, і в наступні місяці буде черговий виклик для системи охорони здоров’я. Треба пам’ятати про мутований штам "Дельта", який призводить до більшої частоти госпіталізації і більш тяжкого перебігу. Тому стимулювати вакцинацію потрібно, тому що з точки зору доказової медицини це є ефективним методом запобігання тяжкому перебігу і захворювання в цілому. Так, в Ізраїлі серед вакцинованих практично немає летальних випадків і практично немає пацієнтів, які потребують штучної вентиляції легень, тобто немає тяжкого чи критичного перебігу. 

Проте, вакцинація, тим паче, якщо ми говоримо про мутовані штами, не дає стовідсоткової гарантії від хвороби. Ефективність вакцин, які використовуються в Україні, є досить високою — 67-88% щодо запобігання інфікуванню штамом "Дельта". Але це не 100% і дійсно є можливість повторного інфікування, хоча цей ризик набагато менший, ніж у людей невакцинованих. Тому вакцинованим потрібно носити маски.  

Якими можуть бути карантинні обмеження, враховуючи, що українці вакцинуються

Поки що в Україні діє адаптивний карантин залежно від кількості випадків на тій чи іншій території нашої країни. Проте, виключати запровадження жорстких обмежень ми не можемо. Все залежатиме від ситуації, тобто від того, як швидко буде прогресувати кількість нових випадків і скільки буде госпіталізованих у тому чи іншому регіоні. 

Наразі можна лише сказати про навчальні заклади. Постановою Кабінету міністрів регламентовано, що якщо 80% і більше співробітників навчальних закладів вакциновані, то навчальний заклад, незважаючи на перехід з зеленої зони до помаранчевої чи червоної, працює. 

Фото: УНІАН 

Кінотеатри, кав'ярні, театри: МОЗ розглядає варіанти привілеїв для вакцинованих українців

Новини по темі