war

Чого чекати бізнесу від нового голови Бюро економічної безпеки? Розповідає експерт

26.08.2021 р., 16:54

20 серпня стало відомо, що Кабінет міністрів України призначив керівника новоствореного Бюро економічної безпеки. Його очолив полковник податкової міліції Вадим Мельник. Як проходив конкурс на голову БЕБ та чого чекати бізнесу від Мельника, який є представником старих кадрів податкової міліції, Українському радіо розповів директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський.

Програма:
Ведучі:

"Я зустрів це призначення з розчаруванням. Ми в Реанімаційному пакеті реформ тривалий час намагалися ліквідувати податкову міліцію, адже вона була своєрідним податковим "Беркутом", який нищив український бізнес. Азаров створив собі силову структуру, яка організовувала "маски-шоу", вимагала кошти у бізнесу. Ефективність від податкової міліції була нульова. Й ми тривалий час готувати цю реформу, аналізували законопроєкт, готувати пропозиції та застереження. Напряму вимагали, що має бути застереження щодо того, що реформа не відбудеться, якщо в цей орган прийдуть старі кадри. Адже людина приносить з собою певну ідеологію, з якою вона звикла працювати. Конкурс відбувся і приходить податковий міліціонер зі стажем 14 років. Ми з ним також зустрічалися під час підготовки законопроєкту й в нього немає ідеології, яку ми вкладали", – розповів Ілля Несходовський.

За словами експерта, він з колегами робили ставку на аналітику та електронні послуги, адже зараз, наприклад, є можливість відслідковувати, чи хтось ухиляється від сплати податків: "Але за конкурсом призначили таку людину і всі напрацьовані за роки результати були перекреслені. Я не вірю, що далі буде сформовано якісний склад (БЕБ   прим. ред.), скоріш за все, буде повне переведення колишньої податкової міліції в новий орган. Зміна вивіски і все".

Як відбувався конкурс на керівника БЕБ?

"Ми намагалися прописати конкурсну процедуру так, аби був рубіж, який би не пройшли старі кадри. Але фактично після того, як змінилася влада, хоча я маю зауваження й до попередньої, державний рекет продовжував існувати", –  розповів Несходовський. 

Зокрема, за його словами, до конкурсних комісій не допустили громадських активістів, аби вони безпосередньо оцінювати кандидата щодо його доброчесності і щодо того, наскільки людина може виконувати керівні функції: "Цю складову забрали і таким чином залишили лише представників влади. Так вийшло, що всі вони підконтрольні президенту. Як результат, комісія була повністю контрольована". 

"Також ми хотіли ввести правку щодо недопущення старих кадрів. Її відхилили й повністю відкрили дорогу для того, щоб старі кадри могли спокійно переходити в нову структуру", –  наголосив експерт. 

Він додав, що сам відбір нового голови БЕБ супроводжувався й низкою скандалів, зокрема, конкурсна комісія не прийняла іноземний диплом одного з кандидатів –  Олександра Данилюка з університету Індіани (США): "Дійсно, є необхідність нострифікації іноземного диплому. Разом з тим, в законі написано, що необхідною є вища освіта, яка в нього є. Тому це той факт, який дав можливість викинути його з конкурсу". 

"Повністю розчистили дорогу і далі все перейшло на формальності. Залишили 12 кандидатів, потім –  3 і вже було зрозуміло, під кого цей конкурс зроблений", –  зазначив Несходовський.

Чого чекати далі? 

Після 25 вересня, коли запрацює БЕБ, Ілля Несходовський радить чекати погіршення для бізнесу: "Ситуація стане гірше, адже податкова міліція була обмежена в своїх повноваженнях, тут вони отримали більше. Залишили трохи силового, адже новий керівник безпосередньо сказав своє бачення реформи. Мовляв без силових методів ми не поборемо тіньову економіку". 

"Надходження грошей в бюджет, незважаючи на падіння економіки, збільшуються. Це означає, що посилюється тиск існуючими інструментами. Але тепер буде посилений й силовий тиск, вже за допомогою старих кадрів, які прийдуть з новими повноваженнями", –  пояснив експерт. 

Наостанок Ілля Несходовський зазначив, що відповідно до нового законодавства на користь БЕБ забирають й частину повноважень СБУ та Міністерства внутрішніх справ.

"Я думаю, це призведе до того, що схеми, які існували в СБУ, перейдуть під контроль нової структури", –  підсумував експерт.

Фото: LB.ua

Чого чекати бізнесу від нового голови Бюро економічної безпеки? Розповідає експерт

Новини по темі