Мобільний додаток

В Україні стартувала реєстрація чиновників на іспит з державної мови: що варто про це знати

19.07.2021 р., 11:46

В Україні стартувала реєстрація на іспит з державної мови. Перший іспит відбудеться сьогодні. Іспит складатиметься з письмової та усної частин. Організовує проведення іспиту Національна комісія зі стандартів державної мови, На своєму офіційному сайті комісія буде розміщувати інформацію про проведення іспиту, зразки завдань, орієнтовний перелік запитань для усної частини. На підставі результатів іспиту видаватимуть державний сертифікат, адже відтепер для вступу на державну службу необхідно подавати сертифікат про рівень володіння державною мовою. Більше про це в ефірі Українського радіо розповіла членкиня Національної комісії зі стандартів державної мови Ольга Шевчук-Клюжева.

Скільки вже охочих пройти іспит 

Не лише державні службовці складатимуть іспит на визначення рівня володіння державною мовою. Але, безумовно, державні службовці одна з найбільших наших цільових аудиторій. Щодо кількості саме державних службовців, які подають заявки, то зараз поки що такої інформації в нас немає. У нас є лише особисті дані людей і ми не просимо їх позначити, що їм це потрібно саме для виконання службових обов’язків як державних службовців. Тобто це можуть бути і потенційні керівники закладів освіти, прокурори, судді, а також особи, які мають намір набути громадянство України.

Якщо держслужбовець вже працює на певній посади і на нову поки що не претендує, чи потрібно йому перевіряти рівень володіння українською мовою

Якщо зараз людина не подається на конкурс, то їй не потрібно підтверджувати володіння державною мовою. Але якщо людина планує змінювати свою кар'єру і переходити з посади на посаду, наприклад, прагне бути високопосадовцем, то їй потрібно мати цей сертифікат. 

Тим, хто претендує на такі виборні посади, як депутати Верховної Ради, їм не потрібно підтверджувати рівень володіння державною мовою. Але їм, безумовно, потрібно застосовувати державну мову під час виконання своїх обов'язків. 

Чи є іспит та сертифікат безкоштовними

Для громадян України – це безкоштовно. Не громадяни України відповідно до порядку проведення іспиту зобов'язані заплатити до 500 гривень.

Якою є процедура складання іспиту 

Можна реєструватися на іспит онлайн, але складати треба в уповноваженій установі. 

На що спрямовані завдання для держслужбовців 

На комунікативні можливості. Тобто претенденти мають продемонструвати вміння комунікувати від імені держави. У законі зазначено, що при розробці рівня володіння українською мовою ми маємо орієнтуватися на європейську традицію, тому будуть і відповідні рівні. Іспит можна буде перескладати раз на чотири місяці. 

Коли будуть результати першого іспиту  

Відповідно до порядку проведення іспитів Національна комісія має 15 днів для визначення результатів. Ми плануємо, що перші сертифікати претенденти отримають вже на цьому тижні. Тобто ми будемо намагатися максимально швидко це зробити. 

Ми проводили апробації, зокрема проведення пілотного іспиту в комісії. Ми отримали досить позитивні відгуки. Тим більше, багато людей спеціально не готувалися. По даним апробаційного процесу можемо сказати, що досить високий рівень продемонстрували люди, які брали участь як в першій хвилі апробації, коли складали іспит вдома, так і в другій хвилі, коли приходили в комісію.

Фото: pexels.com

В Україні стартувала реєстрація чиновників на іспит з державної мови: що варто про це знати

Новини по темі