Мобільний додаток

Звіримо годинники: депутати планують скасувати перехід на зимовий та літній час

4.03.2021 р., 11:33

Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт, який передбачає скасування в Україні переходу з літнього на зимовий час і навпаки. Планується на всій території України залишити зимовий час, тобто всесвітній координований час (за Гринвічем) плюс дві години. Який часовий пояс підходить Україні?За яким часом було б правильно жити українцям — за літнім чи зимовим? Чи є якісь економічний ефект від переведення годинника? Більше про це в ефірі Українського радіо розповіли старший науковий співробітник Астрономічної обсерваторії Київського національного університету імені Тараса Шевченка Анатолій Казанцев та економіст Борис Кушнірук.

"Коли політики займаються науковим питанням, це нічого доброго не дає. І це питання буде вирішене в рамках політичної кон'юнктури. Єдина надія, що Європа перейде на літній час, і тоді нам, мабуть, теж доведеться перейти", — зазначив Анатолій Казанцев.

Казанцев наголосив, що саме літній час сприяє економії електроенергії. 

"Економія електроенергії не виникає при двократному переведенні годинників за рік. Вона виникає один раз, а саме при переведенні годинників на літній час. Тому літній час економніший протягом всього року. Тільки ця економія максимальна восени та весною, влітку менша, взимку практично зникає. Тому і переводять назад. Але це не вірно. У світі приблизно третина країн перейшли назавжди на літній час. Третина взагалі нікуди не переходила. А ще одна третина, як і ми, туди-сюди переводить. Тому нам теж варто залишити літній час, тобто поясний плюс одна година", — сказав він

Крім того, всі біологічні організми живуть симетрично відносно світлового дня. 

"Нічні встають, коли сонце заходить, і лягають спати, коло сонце сідає. Денні навпаки. Людина у свої давні часи, напевно, жила за таким графіком. Зараз людина єдиний у світі організм, який живе асиметрично: 5 годин до середини дня та 11 годин після, якщо зимовий час. Але літній час робить цей графік трошки симетричнішим. Тобто навіть для організму кориснішим буде саме літній час протягом всього року", — додав співробітник астрономічної обсерваторії.

Економіст Борис Кушнірук вважає, що сама по собі ідея про скасування сезонного переведення годинників є правильною, проте це потрібно робити одночасно з країнами Євросоюзу. 

"Це у них теж планують робити, але ще не визначено з якого року. І нам потрібно робити це разом, тому що в іншому випадку нам кожні півроку доведеться узгоджувати з ними всі логістичні питання, пов’язані з тим, що вони будуть міняти час, а у нас буде залишатися той самий. У результаті всі питання перельотів, потягів, автоперевезень тощо доведеться постійно узгоджувати з ними", — сказав Кушнірук. 

Кушнірук прокоментував, чому раніше переходи на літній та зимовий час давали кращий економічний ефект. 

"При переведенні годинників певна економія навіть зараз є. Просто внаслідок зміни структури економіки, у нас немає зараз виробництв у тому обсязі, які були раніше, коли, наприклад у 1980-х роках, люди виходили на роботу о 7-ій ранку. Це призводило до того, що кількість електроенергії, яка використовувалася у ранні та вечірні часи, була суттєвою з точки зору споживання. Зараз електроенергія використовується у побуті значно більше, і цей фактор, який був пов'язаний з тим, що споживання у вечірній та вранішній час було дуже суттєвим, зараз значною мірою нівелювався. Крім того, змінилася структура праці, і люди почали виходити на роботу, коли посвітлішало, і вже потреби у ввімкненні електроенергії немає", — зазначив він

Фото: pexels.com

Звіримо годинники: депутати планують скасувати перехід на зимовий та літній час

Новини по темі