Мобільний додаток

"Вирване серце України": експерти про "Кримську платформу" та повернення півострова

26.02.2021 р., 18:17

26 лютого відзначають День кримського спротиву російській окупації. Саме цього дня 2014 року у Сімферополі відбувся багатотисячний мітинг кримських татар та проукраїнських активістів на підтримку територіальної цілісності України та проти проведення позачергової сесії Верховної Ради Криму. Тоді біля будівлі кримського парламенту з ініціативи Меджлісу зібралося біля 12 тисяч кримських татар, хоча вже наступного дня, 27 лютого, спецпідрозділи ГРУ Росії зайняли приміщення ВР та Ради Міністрів Криму. З того часу пройшло сім років, протягом яких українська влада систематично намагається повернути півострів. Зокрема, за словами Президента України Володимира Зеленського, сьогодні він підписав указ про заходи, спрямовані на делкупацію та реінтеграцію Криму в Україну. Одним із доручень уряду в рамках указу є організація та запуск "Кримської платформи", перший саміт якої заплановано на серпень цього року. Тож що відбувається в Криму зараз, наскільки ефективними є дії влади щодо реінтеграції населення півострова та які перспективи його повернення Українському радіо розповіли професор, експерт Асоціації "Реінтеграція Криму", представник президента України в АРК в 2017-2018 роках Борис Бабін та заступник директора Українського інституту Алім Алієв.

"Кримська платформа" – це міжнародна політико-правова процедура, анонсований механізм, перший саміт якого буде в серпні цього року. Відповідає за це ОФіс президента та Міністерство закордонних справ. Фактично анонсовано декілька рівнів "Кримської платформи": рівень самітів голів держав, рівень дипломатичної співпраці на рівні міністрів, експертне середовище, неурядові організації", – розповів Борис Бабін

За його словами, наразі важко спрогнозувати рівень успішності заходу, який буде  в серпні, але впевнено можна сказати, що такі ініціативи є вірними: "Головне, аби це була не разова акція, а постійний процес. Треба постійно проводити відповідну політику, адже в нас є багато викликів. Йдеться й про протидію спробам агресора щодо визнання замаху анексії в третіх країнах, й про санкційну політику, роботу з нашими партнерами з тим, щоб санкції було збережено". 

"Важливим виміром є й інші заходи: сьогодні підписаний указ і це добре, тому що крім дипломатичних зусиль, є заходи, які нам треба зробити самостійно. Ініціативи, які анонсовані, не є таємницею. Уряд розробляє Концепцію захисту кримськотатарської мови, анонсовано декілька різних законопроєктів з питань конфлікту. Як на мене, найбільш перспективними з них є ті, що стосуються покарання колаборантів", – висловив свою думку Бабін. 

Принагідно експерт торкнувся й питання водопостачання в Криму, яке вже певний час гостро постало перед владою півострова: "Політика мілітаризації Криму та штучного переселення громадян РФ, деструктивно  впливає на економіку регіону. Там є проблеми з водопостачанням, водорозподілом. Можливо, до них додадуться ще проблеми енергетичного сектору, там зростає екологічна складова. Ми маємо реагувати на це комплексно". 

Заступник директора Українського інституту Алім Алієв, в свою чергу, висловив своє бачення, яким чином Україна може повернути Крим: "Станом на сьогодні я бачу тільки політичний та дипломатичний шляхи звільнення Криму. Військового я навіть не передбачаю, знаючи, яку величезну кількість регулярної армії і техніки Росія за ці сім років перекинула до Криму, та знаючи, як Росія змінює етнічний та демографічний склад населення".

"Кримських татар там до 15 %, ще декілька сотень тисяч проукраїнськи налаштованих людей. Це все треба розв'язувати через санкції, тиск, міжнародну підтримку України і Криму. Тому "Кримська платформа", як на мене, є одним з важливих кроків до цього", – підсумував Алім Алієв.

Фото: Главком

"Вирване серце України": експерти про "Кримську платформу" та повернення півострова

Новини по темі