Мобільний додаток

Зеленський запропонував скоротити повноваження ОАСК: чи підтримають його нардепи?

16.02.2021 р., 10:28

Президент Володимир Зеленський запропонував Верховній Раді проголосувати за законопроєкти, які мають вирішити проблеми у судовій системі і скоротити повноваження Окружного адміністративного суду міста Києва, який відомий своїми резонансними рішеннями. Якщо зміни проголосують, то всі судові спори, у яких оскаржують рішення органів виконавчої влади, заберуть від ОАСК і передадуть Верховному Суду як суду першої інстанції. Судом апеляційної інстанції у таких спорах буде Велика Палата Верховного Суду. Чому саме зараз президент Зеленський прийняв таке рішення і чи підтримають його народні обранці — про це в ефірі Українського радіо розповіли представник президента в Конституційному Суді України, член фракції партії "Слуга народу" Федір Веніславський та членкиня Комітету з питань антикорупційної політики, народна депутатка від фракції політичної партії "Європейська солідарність" Ірина Фріз.

Чому саме зараз президент Зеленський запропонував скоротити повноваження ОАСК, а не ліквідувати суд повністю 

"Питання полягає в тому, що це не якесь швидке та несподіване рішення. При президентові вже півтора року працює комісія з правничої реформи. Однією з підгруп є комісія з судової реформи, до якої входять знані фахівці в галузі судочинства і судової влади, юристи, професори, представники парламенту тощо. І ця комісія періодично напрацьовує якісь пропозиції президенту.  У даному випадку це саме результат діяльності цієї комісії і президенту запропоновано низку законопроектів, які мають на меті удосконалити правове регулювання судової влади", — зазначив Федір Веніславський.

Представник президента в Конституційному Суді України пояснив, чому доцільніше реформувати суд, а не ліквідувати. 

"Коли мова йде про ліквідацію, як закликають громадські активісти, то це не спосіб вирішення проблем судової влади. Напевно, в кожному суді України можемо знайти одіозних суддів, які приймають не зовсім правосудні рішення. Тому ліквідовувати суд навряд чи правильний шлях. Тому якраз мова йде про те, щоб привезти норми Кодексу адміністративного судочинства, який визначає юрисдикцію окремих судів до окремих категорій, у відповідність до здорового глузду і до Конституції", — сказав він

"Окружний адміністративний суд міста Києва один з багатьох десятків окружних адміністративних судів і саме він на даний момент може скасувати рішення Кабінету Міністрів, міністерства, центральних органів виконавчої влади тощо. Це не зовсім адекватне правове регулювання навіть з точки зору поділу державної влади, оскільки є Верховний Суд України. І абсолютно правомірно, щоб спори з вищими органами державної влади вирішував саме Верховний Суд. Цим шляхом пішов президент", — пояснив нардеп.

Веніславський додав, що "рівень довіри до Верховного Суду і до Вищого антикорупційного суду, які були сформовані за новими правилами і за участю міжнародних аспектів, є найвищим серед судової влади. І ми маємо ситуацію, коли найбільш професійний суд, який сформований прозоро і без кулуарних домовленостей, буде розглядати такі категорії справ. Тому говорити про те, що це ситуативне рішення, абсолютно неправильно".

Чи підтримають ініціативу президента народні обранці 

"Фракція "Слуга народу" безумовно підтримує ініціативу президента. Я думаю, що представники інших політичних сил у парламенті, прочитавши текст і спрямованість цих законопроєктів, також підтримають ці ініціативи. Ця ініціатива не буде розглянута цього тижня.тому що є визначені регламентом процедури. Я думаю, це буде вже на наступному пленарному тижні, коли Рада збереться на засідання", — сказав Веніславський. 

У свою чергу Ірина Фріз зауважила, якою є позиція "Європейської солідарності". 

"Європейська солідарність" буде підтримувати будь-яку ініціативу президента, якщо вона буде лежати в правовій площині і матиме аргументовану доказову базу щодо необхідності її ухвалення. Щодо діяльності Окружного адміністративного суду Києва з питань, то немає жодних питань щодо його зухвалих рішень останнім часом. ОАСК за позовом Портнова скасував нову редакцію українського правопису і перейменування Московського проспекту на проспект Бандери у Києві. Це свідчення того, що це абсолютно кишеньковий і керований з Російської Федерації окружний адміністративний суд. І такий суд не потрібен Україні, але все потрібно робити виключно у правовій площині", — прокоментувала народна депутатка. 

Зазначимо, два роки тому ОАСК за позовом Ігоря Коломойського визнав націоналізацію "ПриватБанку" незаконною.

Також Окружний адмінсуд заблокував перейменування Української православної церкви (Московського патріархату), яка, за рішенням Верховної Ради, мала внести у свою назву зв'язок з Росією.

Серед інших резонансних вердиктів ОАСК є заборона Уляні Супрун виконувати обов'язки міністра охорони здоров'я, поновлення Романа Насірова на посаді голови Державної служби та низка інших. Крім того, суддів ОАСК підозрювали у захопленні державної влади.

Фото: president.gov.ua 

Зеленський запропонував скоротити повноваження ОАСК: чи підтримають його нардепи?

Новини по темі