Обирай пісні. Визначай переможця

"Free Belarus": активістка про подальші плани Лукашенка та роль Росії й України в них

12.02.2021 р., 21:31

11 лютого у Мінську відкрилися дводенні Всебілоруські збори за участю 2700 представників влади та громадськості, а також Олександра Лукашенка. В своїй промові Лукашенко, який майже 30 років очолює Білорусь, пообіцяв, що на початку 2022 року в країні пройде голосування за новий проєкт конституції з перерозподілом повноважень на користь уряду та парламенту. Разом з тим, як відзначають експерти, з промови випливало, що Лукашенко й надалі хоче контролювати абсолютно всі сфери в державі. Чи це справді так та як на долю Білорусі можуть повпливати Україна та Росія Українському радіо розповіла координаторка неурядової організації Free Belarus Centre Поліна Бродік.

"Така подія, як Всебілоруські збори, відбувалася  в історії Білорусі не вперше. Проте в зборів немає жодних конституційних повноважень, оскільки це штучна інституція, видумана Лукашенком для того, щоб легітимізувати свої дії", – розповіла Поліна Бродік. 

За її словами, Лукашенко спробує зробити так, щоб ці збори отримали правове підґрунтя через конституційні реформу, заплановану на наступний рік: "Це не є жодним відкриттям для тих, хто слідкує за подіями останнього часу. Чітко зрозуміло, що Лукашенко жодним чином не буде відмовлятися від влади. Разом з тим, він не розуміє, як діяти далі, аби залишатися безумовним лідером країни, тому що як з боку народу, так і з боку його найближчих соратників з РФ немає міцної підтримки, як раніше. Йому все складніше і складніше буде утримуватися при владі і він буде відтягувати процес зміни влади подібними зборами та іншими заходами".

В своїй промові Олександр Лукашенко заявив, що він готовий в  2021 році обговорювати проєкт конституції, яка буде винесена на всенародне голосування на початку 2022 року. Також він пообіцяв передати більше повноважень уряду та парламенту, але попередив, що їхня відповідальність зросте пропорційно.

"Він обіцяє зробити певну трансформацію та передати частину повноважень іншим органам, проте не збирається залишати свою посаду. Відтак не треба чогось чекати від цих змін. Це ширма, аби замилити очі тим, хто не надто пильно слідкує за подіями". 

На думку Бродік, Лукашенко зможе все це зробити, лише якщо в нього будуть фінанси: "Ми знаємо, що наприкінці цього місяця він буде зустрічатися з Путіним у Сочі, аби попросити новый транш у розмірі 3 мільярдів доларів на підтримку Білорусі. Від того, наскільки добре до цього прохання поставиться Путін, буде залежати те, як далі себе поводитиме Лукашенко".

Також активістка звернула увагу на те, що в промові самопроголошений президент Білорусі згадав ЄС, який нібито відходить від жорсткої політики та готовий визнати його президентом Білорусі: "ЄС це вже спростували: це нові вигадки Лукашенка. Крім того, варто зазначити, що за останні півроку Світлана Тихановська зустрічалась з більшою кількістю європейських лідерів, ніж Лукашенко за останні 20 років". 

"Я би хотіла вірити, що український народ буде підтримувати демократичні зміни в Білорусі не лише риторикою, але й у економічному сенсі. Важливим є те, аби Україна ввела санкції і долучилася до європейських санкцій, аби не давати Лукашенку можливості й надалі фінансувати своїх силовиків, які придушують протести", – підсумувала Поліна Бродік.

Фото:  DW

"Free Belarus": активістка про подальші плани Лукашенка та роль Росії й України в них

Новини по темі