Мобільний додаток

Це можна подолати: директорка фонду підтримки онкопацієнтів про боротьбу з раком

4.02.2021 р., 18:20

4 лютого - Всесвітній день боротьби з раком. В Україні нині проходить III Форум онкопацієнтів — щорічний захід, що є платформою взаємодії між пацієнтами, лікарями, громадськими організаціями та владою. Що відбувається на Форумі і як допомагають пацієнтам та їх родинам у нашій державі в ефірі Українського радіо розповідає директорка фонду підтримки онкопацієнтів "Inspiration Family" Анна Узлова.

Програма:
Ведучі:

Про ІІІ Форум онкопацієнтів

Форум поділено на три частини: "Знаю" — офіційна, присвячена загальнодержавним питанням, "Дію"— де ми надаємо практичну інформацію онкопацієнтам, "Живу"— мета якої надихнути людей на активну життєву позицію успішними прикладами інших.Також у нас відбувся прес-брифінг, де ми обговорювали національну стратегію боротьби з онкологічними захворюваннями. До нас приєдналася перша заступниця Міністра охорони здоров'я Ірина Садов’як, адже державні органи готові співпрацювати з організаціями. Ми створили документ, який нині винесли на громадське обговорення, щоб кожен українець міг ознайомитися з ним, а далі ми оформимо довгостроковий план дій. 

Про мету заходу

Ми прагнемо, щоб кожен українець, який особисто стикнувся з таким діагнозом, мав ефективне і безоплатне лікування, щоб воно не було для нього фінансово токсичним, психологічно важким. Ми хочемо прописати програму, завдяки якій ми зможемо попередити деякі захворювання, зменшити ризики, зробити профілактику. І головне — не залишатися на самоті тих, хто вже захворів, щоб вони отримували допомогу і підтримку. Ця стратегія передбачає розвиток псиохоонкологічної служби, психологічної, фізичної, соціальної реабілітації. Важливим компонентом, який часто залишається позаувагою є паліативний догляд, адже хворобу не завжди хворобу можна перемогти, тому значним є і відхід від життя, щоб це відбувалося без болю і в комфортних умовах. 

Про лікування онкохворих в Україні

Я б не сказала, що у нас не вміють лікувати. Є такі проблеми, які просто потрібно вирішувати в системі. Але, наприклад, у нас добре лікують рак молочної залози, є можливості, які допомагають ефективно побороти хворобу. Проте для більш якісного лікування нам не вистачає ресурсів, препаратів. Ми також маємо з діагностуванням, часто захворювання виявляють на пізніх стадіях, а рак лікується ефективно на ранніх. Тобто обстеження мають стати звичною і обов’язковою справою у рамках державної програми. 

Читати далі: Онколог пояснив, чому з віком зростає ризик захворіти на рак

Про підтримку пацієнтів та їх родин

Спілкування з онкопацієнтами є дуже важливим, ми дивимося на приклади, які надихають, розуміємо, що все це можна пройти і подолати. Коли людина чує про діагноз, то переживає величезний стрес, інформацію важко усвідомити, так само складно зорієнтуватися в ситуації, бо ми робимо багато помилок на емоціях. Буває, що людина може ігнорувати серйозні захворювання або робити необдумані кроки. Тому дуже важливо, щоб разом з цим пацієнтом був хтось, хто б зміг допомогти. Така підтримка потрібна і родичам, бо коли хворіє один, то і родина переживає те саме, це зачіпає все її оточення. На Форумі буде виступ психолога і реабілітолога, які розкажуть про допомогу пацієнтам. Реабілітація, наприклад, відбувається у період лікування. Після операцій на видалення раку молочної залози є певні кроки, які важливо зробити. Така допомога повинна надаватися по потребі або протягом життя, бо лікування має свої наслідки.

Чи вплинула пандемія на боротьбу з раком

Онкопацієнти дуже на собі це відчули, вони намагалися адаптуватися, а ми зверталися до профільних міністерств, щоб вони звернули увагу на ситуації з хворими на рак. Це важка хвороба, а тут ще й така форс-мажорна ситуація, через що пацієнти стали її заручниками. Проблеми не вирішили, просто послабився карантин, хоча в деяких випадках система адаптувалася. На нашому Youtube-каналі ми викладемо запис виступу лікарки з Італії, яка розповідає про досвід своєї країни з вакцинацією. Вона вже зробила щеплення і створила доповідь про те, чи мають вакцинуватися онкохворі, з якою пріоритетністю, про дослідження вакцини, які відповідають на певні питання.

Читати далі: Онлайн-консультації з лікарями: чи варто їм довіряти?

Зазначимо, що кількість хворих на рак в Україні зросла у 35 разів за 10 років. Про це в ефірі Українського радіо в програмі "Сьогодні.Вдень" повідомив лікар-онколог, онкохірург вищої категорії Сергій Кулик. Нині в Україні є 30 медичних онкологічних закладів, в яких надається спеціалізована високотехнологічна онкологічна допомога.

Фото: pixabay.com

Це можна подолати: директорка фонду підтримки онкопацієнтів про боротьбу з раком

Новини по темі