Мобільний додаток

Вакцина від COVID-19: у чому причина конфлікту між МОЗ та ДП "Медзакупівлі"

10.01.2021 р., 21:51

Як заявив керівник держпідприємства "Медзакупівлі" Арсен Жумаділов, один із виробників вакцини від COVID-19 має намір відмовитися від ведення подальших перемов з Україною, якщо найближчим часом рішення про замовлення не буде прийняте. У свою чергу міністр охорони здоров'я Максим Степанов заявив, що Жумаділов підриває репутацію України на міжнародній арені. Заслужений лікар України, колишній міністр охорони здоров`я України Василь Князевич та голова правління Центру громадського моніторингу та досліджень Мирослав Сімка в ефірі Українського радіо прокоментували, що відбувається із закупівлями вакцин від коронавірусу для України та що заважає Україні виробити прозорий і зрозумілий для громадськості механізм закупівлі вакцин.

Програма:
Ведучі:

"Можливий варіант, що навесні масова вакцинація не розпочнеться через те, що ми не закупили вакцини в достатній кількості. На мою думку, це величезна проблема, що до сьогодні Україна не має чіткої та визначеної політики з вакцинацією: яка саме вакцина, для яких категорій, чи будемо ми спроможні включитися в процес так, як цивілізовані країни. На жаль, ми втратили час, оскільки завжди потрібно готуватися до проблеми вірусної атаки і появи нового вірусу", — зазначив Василь Князевич

Заслужений лікар України також наголосив, що "ще жодна вакцина не завершила всі клінічні випробування, і країна повинна брати на себе дуже серйозну відповідальність за життя і здоров'я своїх громадян". 

Князевич прокоментував, якою буде ціна на вакцину.

"Якби ми мали виробництво і свою вакцину, тоді б ми могли впливати на ціну. Вакцина не буде безкоштовною. Але потрібно буде чітко прослідкувати, чи не буде зловживань", — сказав він. 

Князевич вважає, що Україна може розробити власну вакцину від COVID-19. 

"Країни світу вже почали вакцинацію, і там локдаун чітко введений для того, аби зупинити процес (зараження — ред). Люди знають, як діє система вакцинації. На превеликий жаль, в Україні цього немає, і від цього всі проблеми. Я думаю, що була передбачена минулорічним бюджетом сума на вакцинацію, але ми не включилися у переговорний процес. Тому що Україна не є гравцем такого рівня, коли можна впливати на ці процеси. Крім того, Україні можна було б стартувати з розробкою та виробництвом своєї вакцини. Україна спроможна розробити протикоронавірусну вакцину. Але на це треба політична воля і фінансове підґрунтя", — зауважив лікар.  

Колишній міністр охорони здоров`я прокоментував, що насправді може бути причиною нового конфлікту між МОЗ та ДП "Медзакупівлі".

"Я думаю, що є якісь бізнесові впливи. Підприємство створено для того, щоб вирішувати комерційні питання. І для мене незрозумілий такий дисонанс у діях у такий критичний момент", — сказав він.

На цю тему — Вакцина від COVID-19 і Україна: експерт пояснює причину конфлікту між очільниками МОЗУ та "Медзакупівель"

Мирослав Сімка також зауважив, які протиріччя можуть бути між МОЗ та ДП "Медзакупівлі".

"Протиріччя між міністерством та підприємством — неначе протиріччя у сім’ї між батьком та сином. Міністерство є центральним органом виконавчої влади у частині охорони здоров’я в Україні, а ДП "Медзакупівлі" — спеціалізована структура, яка єдиною функцією має проведення закупівель. У цьому випадку міністерство тягне на себе ковдру. Тому що якщо є створений у твоїй же структурі професійний орган, який займається закупівлями, то його спеціалістам не потрібно вказувати, що і яким чином треба зробити. Власне, оцей директивний стиль спілкування між міністерством і керівником "Медзакупівель" і спричинив цей скандал. Звичайно, в частині таких важливих питань, як закупівля вакцини від COVID-19, "Медзакупівлі" надають договори на погодження перед тим, як підписують. Але сама процедурна складова, тобто яким чином з'являється цей договір, хто доклався до того, щоб були проведені переговори, як знайшли постачальника, про яку ціну з ним домовились тощо — це все функція професіоналів з ДП "Медзакупівлі", — сказав Сімка. 

Сімка додав, що під час закупівель варто вести переговори відразу з кількома постачальниками. 

"Медзакупівлі" — класичний закупівельник-професіонал, який намагається відстояти головні проведення закупівель в Україні: максимально зекономивши бюджетні кошти, купити максимальну якість і за можливості максимально диверсифікувати постачальника, якщо це стратегічний продукт, як ця вакцина. Відповідно, як тільки в кінці року була директива від міністерства, що ми починаємо шукати постачальника вакцини, вони одразу у кількох напрямках почали працювати. І це правильно працювати з декількома постачальниками, проводити паралельно переговори. Претензія МОЗу була у тому, що міністерству не потрібна була ця конкуренція. Але коли ви, наприклад, є постачальником вакцини і до вас доходить Інформація, що замовник проводить паралельно переговори не тільки з вами, а й з вашими конкурентами, то ви при переговорах будете старатись запропонувати кращу пропозицію. А коли цей постачальник знає, що від міністерства прийшла директива і у нього немає на ринку конкурентів, то він буде виставляти жорсткі умови і абсолютно не буде націлений на зниження ціни та інші речі, які були б вигідні замовникам", — пояснив він. 

Також Сімка наголосив, що "перший ешелон VIP-замовників вже минув. Вже пішла черга країн нашого економічного рівня розвитку. І ми мали б активно вступати в цю конкурентну боротьбу і показати до кінця року більший результат. Зараз фактично на 40-мільйонну країну ми маємо точно законтрактованих 1 913 000 доз та 8 000 000 доз, які нам ще обіцяють у рамках ініціативи COVAX"

Він додав, що "для проведення вакцинації потрібна інфраструктура для можливості зберігання вакцини та її транспортування. Якщо керівник підприємства розуміє, що у нас немає просунутої інфраструктури, то він також і розуміє, потрібно проводити активно переговори з тими постачальниками, які мають нормальної якості вакцини, які не потребують цієї інфраструктури. І тут майстерність закупівельників є важливою". 

Фото: АА

Вакцина від COVID-19: у чому причина конфлікту між МОЗ та ДП "Медзакупівлі"

Новини по темі