war

Бюджетна діра. Економіст прогнозує можливі подальші сценарії

25.11.2020 р., 13:17

У ЗМІ повідомляють, що з 23 листопада Державна казначейська служба зупинила фінансування всіх незахищених видатків. Підтримки МВФ у цьому році вже ніхто не чекає. Чи є ризики економічної кризи та як можуть події розвиватися далі, в ефірі Українського радіо коментував економічний експерт Любомир Шавалюк.

"Остання стадія бюджетної кризи" –  так Любомир Шавалюк називає процеси, які відбуваються зараз у державних фінансах України. За його словами, таке було рідко, і зазвичай процеси співпадали з досить великими економічними кризами. "Зараз уряд каже, що незважаючи на коронакризу, економіка країни досить в непоганому стані, і нібито все під контролем. Але, виходить, що не все під контролем", – констатує експерт. 

Якщо подивитись на історію розвитку подій в інших країнах, каже він, то для таких випадків є два види сценаріїв: "Перший – керований. Це означає, що  необхідно проводити секвестр бюджету, означає зменшення видатків, пошук додаткових надходжень, і знаходження нового балансу".

За його словами, це напряму стосується проекту та самого бюджету на наступний рік, який зараз обговорюється в Верховній Раді. 

"Другий варіант розвитку – некерований. Це коли, політичний консенсус відсутній, тобто уряд не визнає, не розпізнає проблеми. Тоді, зазвичай, боргові зобов’язання такої держави швидко знецінюються, дохідність по них росте. В країнах де великий державний борг, це призводить до виходу інвесторів з державних облігацій, супроводжується це відпливом капіталу, девальвацією валюти". 

В українському випадку, зазначає Любомир Шавалюк, завжди були особливості, тому що нам більш характерні ситуації, коли уряд перестає фінансувати незахищені видатки та обіцяє провести такі виплати в наступному році. "Скоріш за все, у нас знову буде такий сценарій", – прогнозує експерт. 

У питанні впливу на ситуацію відносин України та МВФ, економіст  пропонує відрізняти причини від наслідків. "Якщо уряд робить все правильно, тоді є співпраця з МВФ, є гроші, фінансування, і  немає ніяких проблем. Можна не співпрацювати з МВФ, а можна робити правильні кроки, тримати збалансованим бюджет, і, відповідно, як у нашому випадку – витрачати гроші COVID-фонду саме на боротьбу з епідемією, а не на щось інше, щоби легше перенести другу хвилю пандемії з наслідками для економіки". 

Нині, за його словами,  в Україні не влада не створює сприятливих умов для співпраці з МВФ. "Від призначення нового уряду протягом декількох кварталів відбувалась серія неправильних кроків. Уряд своїми діями створював умови для поглиблення кризи, яка виникла через COVID, наростала і фокусувалась саме в бюджетній сфері". 

Фото: izbirkom.org.ua

Бюджетна діра. Економіст прогнозує можливі подальші сценарії

Новини по темі