Мобільний додаток

Вакцина від коронавірусу – яка, як діятиме та з якими побічними ефектами

24.11.2020 р., 22:28

Україна розраховує отримати понад 8 мільйонів доз майбутньої вакцини проти коронавірусної хвороби Covid-19. Про це заявив президент України Володимир Зеленський у своєму влозі. Однак, виникає ціла низка запитань: як діятимуть вакцини, чи відрізняються одні від інших і чи є у них побічні ефекти. Знайти відповіді на них допоміг Сергій Комісаренко, директор Інституту біохімії імені Палладіна НАН України.

Розробники вже готових вакцин заявляють про їх ефективність у 95% випадків. Втім, чи варто очікувати, що така ж ефективність буде і в інших чотирьох інших вакцин, які зараз лише на третій стадії випробувань? 

"Я думаю, що приблизно так. Єдине, звичайно, перші вакцини, про які оголосили, – це Moderna та Pfizer – зроблені на тому ж самому принципі з використанням так званої матричної РНК. Це абсолютно новий підхід, який дозволяє швидко зробити вакцину, в порівнянні з класичними методами. Можливо, інші будуть менш ефективними. Але я думаю, що ті, які робляться відомими компаніями на основі розробок дуже відомих наукових установ будуть мати ефективність не менше 80–90, що є дуже високим відсотків ефективності", – каже Сергій Комісаренко.

Щодо терміну дії вакцини експерт зауважує, що вакцини будуть діяти не менше ніж рік. Втім, точні результати будуть відомі за масової вакцинації. Натомість дія природних антитіл, вироблених через захворювання, залежить від рівня тяжкості її перенесення. Вважається, що чим важче було захворювання, то потужнішим буде імунітет. 

"Перша вакцина, яка була готова та пройшла доклінічне випробування за два місяці, – це Moderna. Уявіть собі, 63 дні після публікації китайцями структури геному цього вірусу Moderna не тільки виготовила прототип цієї вакцини, але й провела доклінічні випробування", – зауважує Сергій Комісаренко.

"Я читав попередні звіти щонайменше трьох вакцин – Moderna, яка була створена Інститутом алергії та інфекційних захворювань у Вашингтоні, Pfizer німецької Biontech, AstraZeneca, яку зробили в Оксфордському університеті. Вони показали, що у них майже не було побічних ефектів. Мінімальні – мається на увазі почервоніння місця, куди був укол, можливо, трішки свербіж, у когось трошки піднялася температура. Втім, ці ознаки характерні для будь-якої імунізації. Вони не суттєві в порівнянні з тим ефектом, який має вакцина для того, щоб уберегти нас від дії вірусу".

Експерт також додає, що жодна вакцина з тих, які створюють та пропонуються, не мають живого вірусу. Вони мають тільки синтетично створені частини. Тобто створення і виникнення вірусу від такої вакцинації практично неможливі. 

Експерт також додає, що вже практично 30 років в Україні знищено виробництво вакцин, яке колись існувало. Втім, Сергій Комісаренко зауважив, що на зустрічі із Володимиром Зеленським, коли обговорювалося питання створення української вакцини, і президент сказав, що потрібно обов’язково треба повернутися до власного виробництва вакцин. Експерт вважає цю думку справедливою, оскільки виробництво більшості вакцин – це частина національної безпеки.

Фото: AP

Вакцина від коронавірусу – яка, як діятиме та з якими побічними ефектами

Новини по темі