Мобільний додаток

Спецпроєкт "Знову вибори". "Не гречкою єдиною": які існують види шахрайства на виборах?

6.10.2020 р., 14:15

Під час минулих місцевих виборів у 2015 році спостерігачі зафіксували 328 випадків непрямого та 10 випадків прямого підкупу виборців. Поточна місцева виборча кампанія теж не стала винятком. Станом на середину вересня представники "ОПОРИ" вже викрили схему підкупу виборців: у Житомирі містянам пропонували 1150 гривень за копії документів та голос на виборах міського голови Києва, аби потім, за словами спостерігачів, змінити місце голосування по копіях цих документів. То що ж вважається підкупом виборців, які існують найпопулярніші схеми підкупу, а також, яка відповідальність за це передбачена? Детально про це "Українське радіо" розповідає в спецпроєкті "Знову вибори".

Програма:
Ведучі:

Стаття 160 Кримінального кодексу України передбачає покарання за підкуп виборців або учасників референдуму. За пропозицію, обіцянку чи надання виборцю неправомірної вигоди за певні дії на користь кандидата чи партії передбачене покарання у вигляді обмеження волі на термін до трьох років. Водночас людина, яка прийняла цю пропозицію, дала обіцянку або ж вчинила порушення задля отримання неправомірної вигоди, може бути покарана штрафом від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів (близько 5100 грн), виправними роботами на термін до двох років або обмеженням волі на той самий термін.

Також закон забороняє здійснювати передвиборчу агітацію шляхом надання підприємствам, установам, організаціям неправомірної вигоди або ж надання безоплатно товарів. Виняток – товари з символікою політичної партії. Це порушення карається обмеженням волі на термін від двох до чотирьох років, інколи із забороною обіймати певні посади або займатися певною діяльністю від одного до трьох років. Якщо порушення вчинили повторно, то термін зростає до від п’яти до семи років і теж із забороною?

Які найпоширеніші схеми підкупу виборців?

Найбільш поширеними схемами підкупу виборців є сітки, карусель та гречкосійство. 

Сітки – це мережа агітаторів від певного кандидата або штаба, кожен з яких знаходить по сто осіб серед соціально незахищених верств населення й запитує в них, чи готові вони підтримати їхнього кандидата/партію. Якщо так, то пропонують матеріальну допомогу. Дані про тих, хто готовий підтримати кандидата/партію, передають до місцевих органів соцзабезпечення, аби цим людям виплатили певну суму. Фактично це підкуп за державний кошт.

Інший відомий та найпоширеніший спосіб шахрайства на виборах в народі називається "карусель". Суть цієї схеми досить проста: людині дають бюлетень з уже обраним кандидатом, а натомість вона повинна винести з місця для голосування свій порожній. За таку "послугу" виборець отримує гроші або іншу неправомірну вигоду. У порожньому бюлетені знову позначають необхідного кандидата і віддають наступній людині, яка натомість виносить свій незаповнений. І так по колу.

Гречкосійством називають підкуп виборців через надання їм певних товарів. Найчастіше це побутові набори першої необхідності, до яких входить, зокрема, й гречка. І тут варто пам’ятати, що якийсь там пакет гречки може обернутися великими проблемами, як для кандидата, так і для тих, хто на нього спокусився.

Варто додати, що у новому виборчому кодексі перелік дій кандидатів, які можуть підпасти під категорію "підкуп", суттєво розширюється. Цікаве обмеження в новому законі передбачено щодо поширення сувенірної продукції як одного зі способів агітації. По-перше, витрати на ці матеріали мають чітко збігатися із виділеним фінансуванням з виборчого фонду політичної партії чи кандидата. По-друге, їхня вартість не повинна перевищувати 3% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Оскільки методи прямого підкупу виборців реалізовувати все важче, штабам партій та кандидатів потрібна буде неабияка кмітливість, аби не лише проагітувати за себе, але й здобути необхідні голоси у бюлетенях. Більше можливостей для маніпуляцій на місцевих виборах у тих кандидатів, які володіють певним адміністративним чи бізнесовим ресурсом. Наприклад, великим підприємством. Так, раніше деякі кандидати на місцях здійснювали нестандартні кроки – організовували екскурсії для дітей начебто з метою просвітництва по своєму підприємству чи заводу, а насправді – під час цього заходу роздавали свою продукцію чи організовували цілі шоу-програми. Наразі навіть таким методам можуть стати на заваді карантинні заходи, які не дозволяють масових заходів.

ФОТО: Українська правда

Спецпроєкт "Знову вибори". "Не гречкою єдиною": які існують види шахрайства на виборах?

Новини по темі