Мобільний додаток

Спецпроєкт "Знову вибори". Зрівняти в правах: що таке гендерні квоти в політиці?

10.10.2020 р., 17:30

Місцеві вибори, які пройдуть в Україні 25 жовтня, матимуть визначальний вплив на якість життя місцевих громад. Цьогоріч законодавчо закріплене співвідношення жінок і чоловіків в органах влади або місцевого самоврядування. Це дозволяє подолати домінування однієї зі статей. Як гендерна рівність виглядатиме в місцевих радах, розповідає спецпроєкт "Українського Радіо" "Знову вибори".

Програма:
Ведучі:

Яка кількість жінок та чоловіків є серед кандидатів

Новий виборчий кодекс зобов’язує політичні партії мати серед своїх кандидатів на виборах не менше 40% жінок і не менше 40% чоловіків. Це означає, що у єдиному і територіальних виборчих списках партії повинні мати в кожній п’ятірці не менше двох кандидатів жінок і не менше двох чоловіків. П’ятірками в даному випадку є місця у списках з першого по п’яте, з шостого по десяте і так далі.

Якщо ж число кандидатів у списку не кратне п’яти, то на останні місця чоловіків і жінок включатимуть по черзі.

Коли партії висувають кандидатів у територіальні громади, де менше 10 тисяч виборців, жінок і чоловіків у списках має бути не менше 30% відповідно.
Якщо ж партія порушить цю вимогу, територіальна виборча комісія відмовить їй в участі у виборах. Водночас, гендерні квоти стосуються лише списків кандидатів. Але лише від вас, виборців, залежить, скільки жінок стануть депутатками місцевих рад. Адже саме ви визначаєте, хто має стати вашим представником чи представницею.

Скільки жінок було, є і буде в українській політиці

Така "позитивна дискримінація" потрібна лише для того, щоб змушувати партії висувати більше жінок серед своїх кандидатів. Адже жінки складають майже 50% населення Землі. При цьому лише 25% депутатів-парламентаріїв на планеті – жінки. В Україні 54% населення – це жінки. А у Верховній Раді України жінок-депутаток – лише 21%.

Звісно, жінки і раніше могли висувати свої кандидатури на виборах до органів влади або місцевого самоврядування. Бо у Конституції закріплений принцип рівності всіх громадян. Втім, політичні партії неохоче допускали жінок у прохідні списки на виборах. Тому вперше квоти було встановлено у 2015 році. Закон "Про місцеві вибори" призначив тридцятивідсоткову квоту жінок серед кандидатів в депутати місцевих рад у багатомандатних округах. Втім, ця норма не діяла на селищному і сільському рівнях. Також було відсутнє покарання за порушення цієї вимоги.
Зараз у складі міських, селищних, сільських рад стало більше депутаток. Але в обласних радах жінок і досі не більше 15%.

Український парламент ще далекий від гендерної збалансованості. Але позитивні зрушення є. Якщо в першому скликанні було тільки 2,5% жінок (12 із 475 депутатів), то в нинішньому скликанні – майже 21% (87 із 423 нардепів).

Вперше жінки в керівництві парламенту з'явилися тільки у восьмому скликанні. Спочатку Оксана Сироїд зайняла пост заступника спікера, потім Ірина Геращенко стала першим віцеспікером. У нинішньому скликанні Ради єдина жінка в президії – заступниця спікера Олена Кондратюк.

фото - УНІАН

Спецпроєкт "Знову вибори". Зрівняти в правах: що таке гендерні квоти в політиці?

Новини по темі