Мобільний додаток

Президент анонсував виробництво унікальної української вакцини від коронавірусної інфекції

23.10.2020 р., 11:00

Чи зможе Україна повноцінно конкурувати з іншими розробниками вакцини від коронавірусу та наскільки реальна поява вітчизняного препарату в ефірі Українського радіо розповідає доктор фармацевтичних наук, професор Костянтин Косяченко.

Під час інтерв’ю 4 телевізійним каналам президент України Володимир Зеленський анонсував створення української вакцини від COVID-19. При цьому глава держави додав, що препарат буде унікальним. Міністр охорони здоров’я Максим Степанов розказав про деталі доклінічної фази дослідження оригінальної української вакцини проти коронавірусної хвороби. "Це початок розробки. Доклінічні вивчення, токсикологія, безпечність того чи іншого лікарського засобу. Попереду ще довгий шлях. Спершу треба буде провести клінічні дослідження, потім дивитися на побічні реакції тощо. Тому це радісна новина, що є перші результати. Але потрібно ще рік-півтора, що препарат вийшов на ринок",  зазначає Костянтин Косяченко.

На питання, чому за останні 15-20 років у нас власне виробництво дуже багатьох вакцин зійшло на нуль експерт зазначає: "Виробництво вакцин просто не фінансувалося. Виробники готові були її робити, але вони говорили: "Давайте нам план на два-три роки. Ми будемо виробляти, а держава потім її закуповуватиме". Цикл виробництва вакцини – це не один день. Це майже рік. Плюс специфічні умови зберігання. Там дуже багато нюансів, які відрізняють вакцину від інших лікарських засобів. Тому тут потрібна гарантія того, що держава буде закуповувати ці вакцини. Плюс потрібні дуже потужні фінансові вливання. Я підтримую оптимізм і президента і міністра, але для цього потрібно набагато більше, ніж 150 млн гривень. Розробка одного препарату часто забирає до мільярда доларів в Європі. Це дуже дороговартісний процес. Це новітні технології. У нас дуже талановиті науковці, але часто вони їдуть закордон і розробляють вже там для нас вакцини".

Костянтин Косяченко пояснює, як науковці вже сьогодні готуються до нових викликів поширення різних штамів коронавірусної інфекції: "Тридцять років тому, коли була епідемія СНІДу, всі боялися, не знали, що робити. А зараз багато людей спокійно живуть зі СНІДом у суспільстві, не помирають від цього. Точно так буде з будь-якими інфекціями. Світ не стоїть на місці. З’являються нові наукові дані. Вони аналізуються. Програмуються за допомогою математики моделі, які показують, що найближчим часом слід випустити, як боротися з тим чи іншим вірусом чи захворюванням. Тому через якийсь час з’являться лікарські засоби і вакцини, які будуть долати цю інфекцію, захищати нас від захворювань".

На питання, чи варто створювати окремий інституту вакцин експерт зазначає: "Це взагалі не проблема. У нас є наукові інститути, які просто слід перепрофілювати. Це не новий інститут на пустому місці.  Наприклад, Інститут академії медичних наук токсикології і фармакології має чудову базу та спеціалістів. Слід лише закупити обладнання. Це має бути науковий підрозділ, а не відділ у міністерстві чи Офісі президента".

Фото Костянтин Косяченко Укрінформ

Президент анонсував виробництво унікальної української вакцини від коронавірусної інфекції

Новини по темі