Мобільний додаток

Зонування не працює, ми цілеспрямовано йдемо в карантин ─ екс заступник міністра охорони здоров’я Ковтонюк

12.10.2020 р., 12:16

Президент України Володимир Зеленський затвердив 10 кроків зі стримування коронавірусу в Україні. Заступник міністра охорони здоров’я з 2016 по 2019 роки Павло Ковтонюк в ефірі Українського радіо прокоментував, чи сприятиме запропонована стратегія зменшенню кількості хворих на COVID-19 в країні.

"Чогось нового у стратегії стримування коронавірусу зараз не відбувається, і це не дуже добре. Наразі ситуація в Україні дуже серйозна, і такі помірні або ж половинчасті дії не матимуть жодного ефекту. Нам необхідно вживати більш жорстких та екстрених заходів. Поширення відбувається вже практично неконтрольовано. Тому перехід жовтої в помаранчеву зону ─ це не те, що нам зараз може допомогти", ─ зазначив Павло Ковтонюк.

Ковтонюк наголосив, що системі тестування приділяли мало уваги, і вона вже не здатна контролювати ситуацію.

"Перший карантин вводився, що дати нам час, аби розгорнути нашу систему насамперед громадського здоров’я, зокрема в тій частині, яка стосується тестування, виявлення контактних осіб та їх ізоляції, і підготувати лікарняну систему до справжньої хвилі, яку всі очікували на осінь. Протягом літа багато експертів говорили про те, що ми недостатньо робимо, зокрема в частині тестування і виявлення контактів. Ми приділяли цьому дуже мало уваги, що зрештою призвело до того, що перший відносно серйозний спалах інфікування перевантажив нашу систему тестування буквально з перших тижнів. І на сьогодні вона фактично не здатна контролювати ситуацію. І в лікарнях теж дуже маленький ресурс", ─ сказав він.

Екс-міністр охорони здоров’я зауважив, що карантин в Україні буде.

"Вже місяць я кажу про те, що ми цілеспрямовано йдемо в карантин. Він буде. Питання просто в тому, наскільки він буде жорсткий і наскільки буде розповсюджений по всій країні. Я вважаю, що ще не пізно зробити так, щоб він був не по всій країні, щоб він був зосереджений в центрах найбільших спалахів. Але він повинен бути чіткий. Мені здається, що зонування не дуже працює. Жовті зони під помаранчевих не відрізняються, а вони всі разом взяті не дуже відрізняються від зеленої. Фактично можна сказати, що діє тільки червона зона", ─ прокоментував Ковтонюк.

"Я є великим неприхильником карантину, дуже його не люблю як засіб протидії ковіду у ХХІ столітті. Але Україна сьогодні знаходиться у такій ситуації, коли інших інструментів на руках ми, на жаль, вже не маємо. І щоб не довести ситуацію до катастрофічної і не закривати всю країну, потрібно набратися сміливості, щоб у певних регіонах вжити жорсткі заходи, щоб хоча б стримати швидкість поширення, яка також зростає. І потрібно зараз зосередитися не на тих регіонах, де є наслідки спалахів, а на тих, де найвища динаміка спалаху, де розгорається пандемія. Треба старатися грати на випередження", ─ додав Ковтонюк.

Ми маємо більше п’яти тисяч випадків на день. На думку Ковтонюка, при захворюваності, яка в нас є, кількість тестувань щоденно повинна бути у розмірі близько 100 тисяч тестів. 

"І мета в 30 тисяч, яка була поставлена в серпні, і мета в 50 тисяч, яка поставлена зараз ─ це цифри вчорашнього дня. Я розумію, що є певний ресурс нашої системи, який був недостатньо розгорнутий за весну і літо, але факти є факти. 50 тисяч тестів на день не зможуть ефективно стримувати поширення, тому доведеться до цього вводити карантинні заходи", ─ пояснив він.

Ковтонюк зауважив, що справді потрібно розгортати госпіталі.

"Це абсолютно правильний і вчасний крок. Тому що наша лікарняна система підходить до межі своїх можливостей. Перша лінія оборони у нас була система тестування, яку вірус подолав, а наступна ─ це лікарні. Вони теж зараз перевантажені. Можливо, слід буде не обмежуватися лише Києвом, Одесою та Маріуполем, тому що спалахи є й в інших регіонах. Щодо медиків, то є практика створення мобільного резерву медиків. Не в усіх регіонах медики цього профілю зайняті. Є області, де невелике розповсюдження COVID. І потрібно створити правові і логістичні механізми, щоб переводити медиків звідти у ті регіони, де є спалахи", ─ додав екс-міністр.

Зазначимо, запропонована президентом стратегія передбачає, що:

1. Вищі навчальні заклади переводять на дистанційне навчання.

2. Осінні канікули у школах пропонують почати з цього тижня, не пізніше ніж 15 жовтня.

3. У червоних та помаранчевих зонах заклади громадського харчування – ресторани, клуби – можуть працювати лише до 22:00.

4. Міністерству охорони здоров’я доручено збільшити запаси засобів індивідуального захисту та медичних препаратів, які застосовуються при лікуванні ускладнень коронавірусної хвороби. 

5. У Києві, Одесі, Маріуполі починається підготовка до розгортання великих інфекційних госпіталів на випадок перевантаження медичних закладів першої та другої хвилі. У Києві ймовірним місцем розглядають Палац спорту.

6. Щоб збільшити кількість ліжкомісць до прийняття пацієнтів з ковідом готують відомчі лікарні та заклади, підпорядковані Медичній академії наук.

7. До роботи в інфекційних лікарнях залучають інтернів та студентів старших курсів медичних ВНЗ.

8. МОЗ має збільшити кількість ПЛР-тестів з 30-35 тис. до 50 тис. на добу. 

9. До кінця жовтня місцева влада має обладнати 80% ліжкомісць з хворими на коронавірус подачею кисню. 

10. Верховна Рада розгляне зміни до закону, якими запровадить штраф 3400-5100 грн для підприємств, підприємців, установ, організацій, які пропустили в громадське приміщення чи громадський транспорт людей без вдягнутих респіраторів або захисних масок.

Фото: TASS 

Зонування не працює, ми цілеспрямовано йдемо в карантин ─ екс заступник міністра охорони здоров’я Ковтонюк

Новини по темі