Мобільний додаток

Заробітки в Польщі: яка ситуація із виїздом на роботу? Коментує експерт

21.09.2020 р., 13:07

Пандемія коронавіруса кардинально змінила образ польського ринку праці, адже донедавна значну робочу силу там становили українські громадяни. Згідно із статистикою польської прикордонної служби, з 15 березня по 15 травня з Польщі до України повернулось понад 235 тисяч наших співвітчизників. Не всі з них були трудовими мігрантами, проте зараз польська економіка відчуває нестачу робочої сили, яку раніше заповнювали саме українці. Уповноважений з питань малих та середніх підприємств Адам Абрамович звернувся до віцепрем’єрки Польщі Ядвіги Емільович з проханням скасувати карантин для працівників зі Східної Європи, зокрема, й з України. Детальніше про україно-польські відносини на ринку праці та те, чи можуть українці вільно виїжджати на роботу до Польщі Українському радіо розповів президент Всеукраїнської асоціації компаній міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.

Програма:

"Нестачу українців відчувають ті сфери, які раніше в великій мірі затребували українську робочу силу. Йдеться про сільське господарство, будівництво та сферу переробної промисловості", – розповів Василь Воскобойник. 

За словами експерта, проблема полягає не лише в тому, що українці в меншій мірі стали зараз їхати до Польщі: "Вона полягає в демографічній кризі, яка є зараз і в Україні, і в Польщі, і в інших європейських країнах. Кількість працездатного населення постійно скорочується і це процес, з якого немає іншого виходу, як залучати знову і знову трудових мігрантів. Фактично, кількість українців, які будуть виїздити працювати до Польщі, теж буде скорочуватися через те, що в нас скорочується чисельність працездатного населення". Крім того, "до початку карантину можливо було приїхати і на місці шукати роботодавця. На сьогоднішній день будь-яка людина, яка їде за кордон, повинна мати запрошення від роботодавця або робочу візу. А на кордоні потрібно заявити про місце обсервації, де буде знаходитися українець. Якщо він цього не зробить, його не пустять через кордон", – наголосив Василь Воскобойник. "

"Проходження карантину це обов'язкова умова зараз. Ще місяць тому це було не менше, ніж 14 днів, а потім змінили на 10 днів. Фактично ці 10 днів українець повинен відбувати на карантині за свої власні гроші і він не може відразу приступити до роботи. Звісно, в деякій мірі це обмежує бажання людей їхати працювати за кордон", – пояснив Воскобойник. 

Після десяти днів карантину, як зауважив далі експерт, людина проходить медичний огляд, після чого починається весь процес легального працевлаштування: "Тому фактично весь процес триває 14 днів. Це викликає обурення й з боку роботодавців, які запрошують українців до себе. Адже зазвичай саме роботодавці забезпечують приміщення, в якому людина буде проходити обсервацію. Щоправда  оплачується це приміщення за рахунок робітника, бо невідомо, хвора людина чи здорова, приступить до праці чи ні". 

Насамкінець експерт підсумував, що хоча навесні й спостерігався відтік українців з Польщі, за травень та червень в Польщу в’їхало не менше як 200 тисяч людей: "Процес повернення відбувається постійно, бо люди не можуть заробити достатньо грошей в Україні. Все більше українців намагається влаштуватися в Польщі, зокрема, у сфері переробної промисловості або десь на заводах".

Нагадаємо, 2 вересня Рада міністрів Республіки Польща зменшила кількість днів обсервації для осіб, які приїжджають в країну, з 14 до 10 днів. 

Фото: Pixabay

Заробітки в Польщі: яка ситуація із виїздом на роботу? Коментує експерт

Новини по темі