Мобільний додаток

Пауза у візитах МВФ в Україну. Економіст проаналізував основні занепокоєння місії

17.09.2020 р., 15:46

Представники місії МВФ у серпні мали прибути до Києва для продовження переговорів щодо продовження програми stand by, але, з різних причин вони зробили паузу. Колишній голова ОПУ Андрій Богдан заявив про те, що що МВФ нібито заморозив контакти з Україною до грудня через нецільове використання коштів з COVID-фонду, зокрема на будівництво доріг. Інформацію про замороження контактів спростував міністр фінансів Сергій Марченко. Він озвучив, що непокоїть в Україні партнерів з Міжнародного Валютного Фонду. Чому МВФ озвучив саме таку пріоритетність проблем проаналізував в ефірі Українського радіо співробітник Інституту економіки та прогнозування НАНУ Владислав Зимовець

Міністр фінансів Сергій Марченко в інтерв'ю одному з видань розповів, що викликає найбільше занепокоєння у партнерів з МВФ. "Стан переговорів з МВФ перебуває на високому рівні. Буквально учора ми обговорювали перспективи бюджету 2021 року, та інші ключові питання. Останній місяць ми спілкувались щодо Фонду COVID, використання Цього Фонду, законопроєкт, які впливають на дохідно-видаткову частину. На сьогоднішній момент, я вважаю, що ми виконуємо ті структурні "маяки", які передбачали. Щодо іншої співпраці – вона виконується у повному обсязі. І, сподіваємось, що найближчим часом місія Фонду прийме рішення про перегляд Програми й до кінця року отримати заплановані транші кредитів", – сказав міністр.

Співробітник Інституту економіки та прогнозування НАНУ Владислав Зимовець вважає, що впевненість міністра ґрунтується саме на тому, що Україною виконуються всі макроекономічні індикатори: "І є сподівання, що до кінця осені Україна буде знаходитись в параметрах фінансової стабільності, які заклав нам МВФ. Інше питання, це те, що крім кількісних показників є якісні індикатори чи вимоги. Це стосується функціонування незалежних антикорупційних органів, і в цьому є відповідні проблеми. Бо я думаю, що оці відтермінування місії стали можливими через те, що є невпевненість з перспективами й кадрами, і іншими питаннями".

Також в інтерв’ю одному з телеканалів міністр Марченко зазначав, що в МВФ стурбовані не лише ситуацією з COVID фондом, а й ситуацією з Приват банком та Суркісами. "Ситуація з Приват банком дійсно складна, – говорить співробітник Інституту економіки та прогнозування НАНУ Владислав Зимовець, – бо сама процедура націоналізації банку була підтримана свого часу Міжнародним Валютним Фондом. І тепер, коли є рішення суддів, коли певні рішення ставлять державу в позицію боржника. І виходить, що рішення які приймались, були не зовсім в правовій площині".

Що ж до COVID-фонду, то економіст реакцію МВФ вважає "сигналом для можновладців, що так робити не можна": "Якщо Фонд був створений шляхом змін до інших напрямків, і якщо його використовують непрямим чином, то це занепокоює не тільки МВФ, але й суспільство. Тому що непрозорість використань державних коштів завжди призводила до зловживань", – каже він.

Економіст також озвучив прогноз по Бюджету на 2021 рік. "В мене виникає також і інше питання, адже бюджет виставлений з катастрофічним рівнем дефіциту – 6%. І МВФ не висловив свої позиції стосовно цього. І такий дефіцит може вплинути на населення через зростання інфляції".

У Бюджеті не визначені чіткі пріоритети, вважає економіст: "Йде просто сперечання між корпоративними групами інтересів, хто більше отримає зі збільшеного бюджету. Основними пріоритетами мають бути в Україні на сьогодні – освіта і медицина, оскільки вони є недофінансованими".

Те, що Україна відразу закладає транш МВФ в Бюджет, як це було зі кошторисом 2020-го року, і з бюджетом-2021, є досить чутливим показником, оскільки постійно знаходиться на платіжному рубежі, каже доктор економічних наук. "Невизначеність щодо отримання оцих траншів ставить під загрозу виконання бюджету і тоді, в України є два варіанти: або запозичувати кошти на внутрішньому ринку, або на зовнішніх ринках. На зовнішніх ринках ситуація така, що Україна може запозичувати гроші під досить високі відсотки, які перекладають відповідальність за виправлення сьогоднішніх проблем на майбутні покоління. Тому думаю, що дуже важливо виконати всі умови МВФ та рухатись в рамках продовження цих траншів".

Нагадаємо, у червні МВФ затвердив нову 18-місячну програму stand by для України на близько $ 5 млрд з негайним виділенням $ 2,1 млрд першого траншу. Однак подальший план місії був порушений.

фото - Reuters

Пауза у візитах МВФ в Україну. Економіст проаналізував основні занепокоєння місії

Новини по темі