Мобільний додаток

"Антикорупційна карта ремонтів": як перевірити, чи виділялися кошти на ремонт вашого будинку?

31.07.2020 р., 09:28

Громадській організації "Антикорупційний штаб" завдяки сайту "Антикорупційна карта ремонтів" вдалося попередити розкрадання 18 мільйонів гривень. Як працює цей сайт, чи можна знайти на карті свій багатоповерховий будинок і перевірити, чи не виділялися кошти на ремонт, і що робити, якщо кошти виділили, але ремонту мешканці будинку так і не дочекались? Про все це Українському радіо розповіла голова правління громадської організації "Антикорупційний штаб" Юлія Гречка.

Програма:
Ведучі:

"Це працює так, що на карті розміщені абсолютно всі ремонтні роботи по Україні, починаючи від маленького селища до Верховної Ради, тобто абсолютно всі ремонтні роботи, які були зроблені за рахунок бюджетних коштів. Система працює автоматично, а дані наповнюються з сайту державних закупівель "Prozorro". Тому це абсолютно прозорий процес без людського втручання", – розповіла Юлія Гречка.

За словами експертки, головне завдання  організації зараз – це зробити так, щоб максимально велика кількість людей цим інструментом скористувалась: "Будь-хто може зайти на цей сайт і знайти там свою адресу, адресу садочку дитини чи будинок батьків і перевірити, які кошти виділялися на які ремонтні роботи. Далі, якщо людина розуміє, що було 500 тисяч на ремонт під'їзду, а під'їзд не ремонтувався вже 10 років, то в такому випадку на сайті натискається кнопка і залишається нам скарга. Наші юристи перевіряють цю інформацію і ми дивимося, за яких умов були виконані ці роботи, чи вони виконані і чи це ті роботи, які вказані в договорі з підрядником". 

“"Наприклад, в Києві був випадок, коли мали замінити труби у дворі, але ніхто нічого там не копав, труби не міняв, а 600 тисяч гривень "пішло". До нас написали жителі, що труби не мінялись, а гроші "пішли" до когось в кишеню. Після того, як ми звернулися в правоохоронні органи, приїхали хлопці і одразу поміняли всі труби", – поділилась Гречка. 

Як підкреслила голова правління "Антикорупційного штабу", організація діє в юридичній площині і в крайньому випадку активісти звертаються до правоохоронних органів: "Пишемо в поліцію, прокуратуру і до суду ще жодного разу не доходило. Нам також пишуть відписки, з деякими органами ми переписуємося місяцями, буває – роками. Але в нас фахові юристи і ми на всі відписки маємо відповіді, маємо куди поскаржитись у вищий орган. Тому всі ті історії, де дійсно були вкрадені кошти, в нас на 100 % успішні".

"Більшість сум, які входять в заощаджені 18 мільйонів – це 200, 500, 600 тисяч гривень. Є в нас пара випадків, коли виділили мільйон гривень на будівництво дитячого будинку в Миколаївській області, їх витратили, але не побудували нічого", – розповіла Юлія Гречка. 

Всі успішні кейси в організації діляться на два види: коли ремонт повністю не був зроблений, тобто гроші просто вкрали і написали, що ремонт зроблений, або коли ремонт зроблений, але погано: "Тут йдеться і про використання неякісних матеріалів, або коли щось не доробили: зробили половину дороги, але гроші взяли за всю. 

Пів року тому в Києві була історія, коли з будинку відпало утеплення. Утеплили п’ять величезних багатоповерхівок, а утеплення просто відвалилося шматками. Там нам довелося залучати експертів –людей, які на волонтерських засадах готові приїжджати і давати експертний висновок. І дійсно з’ясувалося, що використовувалися зовсім не ті матеріали, які були зазначені в акті".

"Ми хочемо, щоб в нашій країні перестали красти, але ні ми, ні інша громадська організація цього зробити не зможуть. Це станеться тоді, коли не активісти чи журналісти, а звичайні громадяни почнуть контролювати і запобігати корупції. Тому нам головне, щоб людина зайшла на сайт, перевірила і в разі чого залишила нам скаргу. Таким чином ми вже вважаємо, що запобігли корупції", – наголосила активістка. 

Юлія Гречка розповіла детальний алгоритм дій, користуючись яким людина може перевірити, чи виділялися з бюджети кошти на ремонт її будинку.

1.   Заходите на map.shtab.net або забиваєте в google "карта ремонтів", натискаєте кнопку "Визначити геолокацію" або вводите в пошуку свою адресу, аби показало ваш будинок;

2.   Натискаєте на будинок і бачите, які кошти виділені на його ремонт з 2016 року;

3.  Якщо кошти були виділені, наприклад, на заміну вікон або ремонт труб, ви йдете у всій будинок і перевіряє, було це чи не було, або було, але не повністю, неякісно, чи у вас є сумніви. Якщо так, тоді натискаєте червову кнопку і пишете скаргу. Наші юристи відкриють її, дивляться всі документи на Prozorro, ми з вами зв'яжемося, попросимо фотографії, подивимося детально документи, акти, робимо запити на інформацію.  Ми все це порівняємо і перевіримо.

ФОТО: pixabay

"Антикорупційна карта ремонтів": як перевірити, чи виділялися кошти на ремонт вашого будинку?

Новини по темі