Обирай пісні. Визначай переможця

Мін'юст ініціює запровадження компенсацій жертвам злочинів: хто і за яких умов їх отримуватиме?

22.07.2020 р., 12:01

Міністерство юстиції ініціювало законопроект, згідно з яким постраждалим від насильницького злочину передбачена компенсація від держави. Більше про те, хто і за яких умов отримуватиме компенсацію в ефірі Українського радіо розповіла правник Валентина Теличенко.

"Я у цьому не бачу жодної зміни системи. У представленому законопроекті немає нічого нового. Цивільний кодекс давно містить статті про те, що держава, у разі якщо завдано злочином шкоду здоров'ю або життю потерпілого не може компенсувати злочинець або якщо злочинця не встановлено, зобов'язана відшкодувати цю шкоду. Проблема лише була у тому, у порядку встановленому законом держава повинна булла це робити. Тобто додатково до Цивільного кодексу мав бути закон, який би чітко фіксував, на якому етапі потерпілий чи його спадкоємці або утриманці можуть звертатися до держави тощо. Закону не було. Відтак застосування цих статей було неможливим", ─ зазначила Валентина Теличенко.

Правник зауважила, що "поява цього законопроекту ─ це дуже добре. Проте у законі основне ─ не створення фонду для виплати компенсацій, а чи будуть механізми призначення компенсацій такими, щоб потерпілим ними можна було скористатися".

Теличенко пояснила, як формуватися фінансування фонду для виплати компенсацій.

"Зважаючи на бюджет держави, то створення фонду, в який би злочинці робили певні внески, частково вирішує проблему з браком коштів. Але якщо ми подивимось, скільки заробляють засуджені, то там немає що вираховувати. І як чиновники оцінювали перспективу наповнення такого ─ загадка. Реалістично буде здобути компенсацію від держави лише у тому разі, якщо у державний бюджет будуть призначені відповідні кошти. Жоден оптиміст не розраховував на те, що фонду буде все компенсувати держава", ─ сказала вона.

"Якщо злочинця не встановлено, то держава замість нього має заплатити компенсацію. Держава може отримати ці кошти з наших податків до державного бюджету або частково щось збере з інших злочинців, які до цього злочину жодним чином не причетні. Коли ми говоримо по інших злочинців, то за словами міністра юстиції, всі засуджені за кримінальні злочини будуть зобов'язані сплачувати щось додатково. Це дуже сумнівна теза", ─ додала правник.

Зазначимо, виплату погодили вже з Міністерством фінансів. Кабмін погодив документ. Компенсації зможуть отримати люди, які мають важкі тілесні ушкодження, завдані злочином, жертви статевих злочинів, родичі і члени сімей тих, хто помер (йдеться про вбивство), а також неповнолітні діти, яким завдане психологічне або фізичне насилля.

За словами міністра юстиції Дмитра Малюська, у законі встановлена невелика гарантована сума, яка буде виплачуватися у будь-якому випадку потерпілим автоматично, – це понад 900 гривень.

Фото: REUTERS

Мін'юст ініціює запровадження компенсацій жертвам злочинів: хто і за яких умов їх отримуватиме?

Новини по темі