war

Квіти, червоний сніг та тривале повернення додому: якою була Антарктида для біологів-полярників цього року

1.07.2020 р., 13:15

Науковий керівник 24-ої антарктичної експедиції, завідувач відділу біології та екології Національного антарктичного наукового центру МОН України, український біолог та природоохоронець Іван Парнікоза в ефірі Українського радіо розповів, як відбувалась експедиція цього року в Антарктиді та які цікаві явища вдалось дослідити.

"В умовах пандемії люди дуже переживали, чи вдасться повернутися. Національний антарктичний центр доклав багато старань, щоби і сезонна експедиція, і склад зимівлі повернулися додому. Наприклад, на індійській та китайській станціях зимівники залишилися на другий рік, тобто проблеми були реальні. І ми дуже раді, що повернулися", ― розповів Іван Парнікоза.

Біолог зазначив, що цього року сезон був надзвичайно сприятливим.

"Сезон був аномально теплий та дуже дощовий. Температура трималася вище нуля. Ми побачили дуже багато цікавих явищ. Циркуляція морського льоду дозволяла проникати за Полярне коло на південь. Антарктида пустила нас у такі регіони, які зазвичай закриті льодом. Це дало можливість кожній команді, яка працювала протягом сезону і зимівлі, виконати багато нових наукових задач. Також працювали метеорологи", ― сказав він.

Парнікоза додав, що "було дуже багато задач, пов’язаних із встановленням нового обладнання, перевіркою роботи попередньо встановленого обладнання і закладанням нових наукових полігонів для подальших досліджень в кооперації з міжнародною спільнотою".

На цю тему ― 10 наукових досягнень українських експедицій в Антарктиді

Біолог розповів, що цього року Антарктида була надзвичайно зеленою.

"Всього два види судинних рослин живуть в Антарктиді. Але вони надзвичайно рясно квітли і утворювали насіння. Тобто колосилися лани антарктичного щучника", ― сказав він.

Парнікоза зауважив, що "дуже цікаві явища відбувалися в житті дрібних організмів, бо зафіксоване майже повсюдне цвітіння снігу, який був криваво-червоного кольору".

"Надзвичайні явища діяли і в житті пінгвінів. Вони продовжують свою експансію у зв’язку з таким м’яким кліматом і створюють нові колонії, де вступають у конфлікт з рослинністю. Також в усій Антарктиді була дуже велика навала антарктичних сальп ― безхребетних, які розвиваються у товщі води. Ми фіксували їх на всіх акваторіях. Такого не відбувалося раніше", ― додав керівник експедиції.

Біолог розповів, що вчені привезли з собою в Україну для подальших досліджень.

"Дуже багато зразків, зокрема унікальні зразки, зібрані на півночі Антарктичного півострова та за Полярним колом, а також біологічні колекції. Крім того, наші геологи дуже добре попрацювали в околицях станції і знайшли ймовірне місце, звідки поширюється зледеніння на наш регіон, та породи, які дуже довгий час шукали. Крім того, зібрано багато зразків для того, аби дослідити забруднення", ― сказав Парнікоза.

Фото: facebook.com/pg/AntarcticCenter

 Квіти, червоний сніг та тривале повернення додому: якою була Антарктида для біологів-полярників цього року

Новини по темі