Мобільний додаток

В Україні зріс прожитковий мінімум: як зміняться соціальні виплати

1.07.2020 р., 13:16

В Україні з 1 липня прожитковий мінімум зросте на 91 гривню і складе 2118 гривень. Про те, як це вплине на інші соціальні виплати в ефірі Українського радіо розповіла провідний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Лідія Ткаченко.

"Від прожиткового мінімуму залежить мінімальний розмір пенсії. Законодавством дається гарантований мінімальний розмір виплати всім, хто отримує пенсію або аналогічний вид державної допомоги. Крім того, він випливає на максимальний розмір допомоги по безробіттю. Показники прожиткового мінімуму використовуються для визначення рівня доходів, який дає можливість звернутися за субсидіями, за допомогою як малозабезпечені тощо. Тобто на прожитковому мінімумі зав’язана майже вся наша система соціальної підтримки. Не зміниться допомога при народженні дитини, яка є фіксованою", ─ зазначила Лідія Ткаченко.

Реальний прожитковий мінімум в Україні в уряді оцінюють в розмірі 4200-4300 гривень. Ткаченко прокоментувала, коли ми зможемо отримати прожитковий мінімум у такому розмірі.

"Це прожитковий мінімум, який обраховується за фактичними середніми цінами, які є зараз, на той продуктовий кошик, який закладено постановою Кабінету міністрів у розрахунок прожиткового мінімуму. Для пенсіонерів цей мінімум є нижчим ─ близько 3360 гривень. Але фактична величина прожиткового мінімуму, навіть за тим продуктовим набором, який є недосконалим, є вдвічі вищою за прожитковий мінімум, встановлений у законодавстві", ─ сказала вона.

Що стосується пенсіонерів, Ткаченко пояснила, чому прожитковий мінімум для них є меншим. Для осіб, які втратили працездатність, прожитковий мінімум складатиме 1712 гривень.

"Прожитковий мінімум для пенсіонерів є найдешевшим, тому що там закладено дуже багато того, що вважається безкоштовний або майже безкоштовним, а насправді люди за це платять. Так, у прожитковий мінімум не закладено на ліки від хронічних хвороб, немає коштів на придбання окулярів чи слухового апарату. Навіть якщо подивиться, який одяг та продукти закладено, то він не є зовсім "адекватним". Крім того, пенсіонерам було б справедливо закласти кошти на транспорт. Тобто це не відповідає реальній картині, де є безкоштовна освіта та медицина", ─ коментує Ткаченко.

Зауважимо, соцвиплати для самотніх батьків складатимуть на дітей до 6 років 1859 гривень, а на дітей від 6 років до 18 років ─ 2 318 гривень. Допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, для дітей віком до 6 років буде 4647,5 гривень, а для дітей від 6 років до 18 років ─ 5795 гривень. Для дітей з інвалідністю до 6 років ─  6226,5 гривень; від 6 до 18 років ─ 7763 гривень.

Зазначимо, наступне збільшення прожиткового мінімуму заплановано на 1 грудня  ─ до 2189 гривень.

Фото: НБУ

В Україні зріс прожитковий мінімум: як зміняться соціальні виплати

Новини по темі