war

Чому росте кількість хворих на Covid-19, які незворотні наслідки хвороби та чи є в українців колективний імунітет від вірусу – Сергій Комісаренко

17.06.2020 р., 22:20

Після послаблення карантину показники інфікування коронавірусом нового типу в Україні почали знову бити антирекорди: за добу 16 червня підтвердили діагноз Covid-19 у 758 осіб, 31 людина померла. Це найбільші показники в Україні з початку пандемії. У владних кабінетах повідомляють, що Україну може накрити друга хвиля Covid-19, тому сьогодні Уряд продовжив адаптивний карантин до 21 липня. Чому росте кількість інфікованих в нашій країні, які незворотні наслідки коронавірусу для людського організму та чим можна сподіватись на появу в українців колективного імунітету від недуги Українському радіо розповів директор Інституту біохімії імені Палладіна, академік НАН України Сергій Комісаренко.

Останнім часом маємо збільшення кількості підтверджених випадків інфікувань. Як ви можете пояснити такі цифри: Це збільшення соціальних контактів чи це збільшення кількості тестувань?

– Я думаю, що це й те, й інше. Я не знаю, чи збільшилась кількість тестувань, напевно, що так, адже нам обіцяли збільшення. Якщо більша кількість тестувань, то, можливо, й виявлено більше людей, які є інфікованими. З другого боку, в Україні тестування робиться тільки в тих людей, в яких є ознаки захворювання.

В МОЗ кажуть, що ми робимо рекордну кількість тестувань: 18 412 досліджень, понад 10 тисяч  методом ПЛР і майже 8 тисяч – методом імуноферментного аналізу. 

– Це є різні методи, які використовуються з різною метою. Мета РПЛ-реакції – виявити, чи є вірус, чи його немає. А імуноферментний аналіз виявляє наявність антитіл і говорить про те, що людина вже була носієм вірусу. Вона може його мати, а може й ні, але в неї вже виробилися антитіла і ці антитіла могли побороти цей вірус, що є майже повною гарантією того, що людина не захворіє.

Що стосується ситуації в регіонах: ми бачимо, що вона різниться. Яка тут причина?

– Як правило, більша кількість інфікованих в тих місцях, які відвідує більша кількість людей, де є більша щільність населення, є більше можливостей для людського спілкування з недотриманням вимог карантину. Думаю, це і є головною причиною. 

А щодо ситуації в Києві, де зафіксували понад 40 випадків інфікування? Як ви взагалі характеризуєте епідемічну ситуацію в Україні?

– Я думаю, що вона середньої тяжкості в порівнянні навіть з тими країнами, де спалах інфекції закінчується. Наприклад, у Великобританії, Франції, Іспанії, Португалії була значно більша кількість інфікованих і, на жаль, більше людей померло. В нас кількість наближається вже до тисячі. Звичайно, хотілося б значно менше, але в тих країнах кількість значно більша. Я не думаю, що можна приховати смертність: якщо можна приховати кількість інфікованих, кількість людей, які мають всі ознаки захворювання і лежать в лікарні, то не можна приховати кількість людей, які померли. Але можна "списати" смертність на інші захворювання. Вчора я мав дискусію з певною кількістю лікарів і патологоанатом мені сказала, що навіть тим людям, які померли і в яких був визначених SARS-CoV-2, вони інколи пишуть, що смерть настала від ускладнень діабету, серцево-судинних захворювань та ін. 

Я думаю, що якщо у людини є захворювання, від якого вона помирає, і людина є носієм вірусу, треба записувати, що причиною був вірус. Він призвів до ускладнення цього захворювання. Добре відомо, що, як правило, вірус вражає людей, в яких є хронічні захворювання. Певні захворювання, такі як туберкульоз, СНІД, як не дивно, нібито не призводять до значного збільшення летальності. А люди з такими хворобами, як діабет, гіпертонія, інші хронічні захворювання серця є мішенню для цього вірусу.

Які незворотні патологічні зміни від цього вірусу?

– На це питання практично неможливо відповісти: виявилось, що цей вірус вражає практично всі органи. Навіть було знайдено ураження шкіри, що нібито зовсім не характерно. Є дуже характерні для цього вірусу ураження у вигляді замороження, що не відбулося, коли, наприклад, пальці набрякають і червоніють. Це зовсім не характерно попереднім коронавірусам. Він вражає нирки, кишковий тракт, печінку. Але особливо цікаво, що характерно більше для молодих людей у віці понад 20-30 років, це діагностування інфаркту міокарда. Вірус бив по коронарних судинах як в серці, так і в мозку, що нібито імітувало картину інсульту. 

А щодо імунітету: в Україні вже є колективний імунітет?

– Ні. Ми маємо понад 33 тисячі інфікованих і біля 40 мільйонів населення. Для того, щоб був колективний імунітет, треба понад 50 %, краще 60-70 % інфікованих. Тобто 28-30 мільйонів людей мають перехворіти, видужати і мати досить високі титри антитіл. Тоді вірус точно згине.

Сергію Васильовичу, ще є питання щодо тестів. Наскільки зараз діагностика на коронавірус в Україні є якісною?

– Я вам не відповім і, на превеликий жаль, більшість фахівців, яких я знаю, не знають про якість. Я чув, що міністр казав, що були перевірки науковими лабораторіями. Я знаю практично всі наукові лабораторії в Україні високої якості, які могли б це перевірити, і я не знаю, де ця перевірка проводилась.

А якими тестами нас тестують? Було рішення РНБО, завдання президента, аби Інститут молекулярної біології і генетики НАН виготовляв тести для виявлення Covid-19. Не було два місяці тому фінансування. Зараз ситуація змінилась?

– 13 березня був указ президента, який вводив в дію рішення РНБО. Згідно цього рішення Інституту молекулярної біології і генетики НАН було доручено виготовити не менше 200 тисяч цих тестів. Інститут за цей час міг би вже зробити понад мільйон цих тестів, якби він був профінансований. Справа в тім, що виготовлення цих тестів вимагає купівлі за кордоном іноземних реагентів, які у нас не виробляються. Я переконаний, що вони були б високої якості, тому що робили б це найкращі фахівці в цій галузі в нашій країні. Але купували тести в якоїсь приватної компанії.

Чи правда, що препарат "Дексаметазон" рятує від коронавірусу? Чи ведеться в Україні дослідження? Адже була заява ВООЗ про цей препарат.

– Вчора було опубліковано три статті, спочатку у Великобританії в журналі "Nature". Йшлося про те, що "Дексаметазон", який використовують при лікуванні алергічних та автоімунних  захворювань, і який не є дуже безпечним та має велику кількість побічних ефектів, певні лікарі намагалися використовувати. В Британії залучити кілька тисяч добровольців і знайшли вірогідне підтвердження, що насправді використання "Дексаметазону" пом’якшує перебіг в тяжких захворюваннях на Сovid-19 і призводить до зменшення на третину летальних випадків. Жодним чином британці не рекомендують використовувати цей препарат просто для лікування Сovid-19, якщо хвороба йде звичайним перебігом. Використання цих ліків можн призвести до ускладнень, адже вони не є профілактичним засобом.

ФОТО: Українське радіо

Чому росте кількість хворих на Covid-19, які незворотні наслідки хвороби та чи є в українців колективний імунітет від вірусу – Сергій Комісаренко

Новини по темі