Мобільний додаток

Хатія Деканоїдзе про те, чому поліція ґвалтує і вбиває і що з цим робити

5.06.2020 р., 22:05

Останніми тижнями Україну струсонуло одразу кілька скандалів, в центрі яких опинилися працівники правоохоронних органів, зокрема, Національної поліції. У провалі реформи цього відомства в ефірі "Радіо Свобода" заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко звинуватив ексочільницю поліції Хатію Деканоїдзе. Українське радіо вирішило розпитати саму реформаторку української поліції, керівницю Нацполіції України в 2015-2016 роках Хатію Деканоїдзе та керівницю проєктів громадської організації "Автомайдан", членкиню Атестаційної комісії в Одеській області Катерину Бутко їхню думку з цього приводу та що робити з поліцейськими, які порушують закон.

"Коли немає відповіді на питання, які накопичились в українського суспільства, для людей, які представляють стару систему, звично перекладати відповідальність на тих, хто цю систему залишив. Згадуючи слова Кахи Бендукідзе, "реформаторів ніхто не любить, тому що вони роблять справу, яка торкається багатьох", – висловила свою думку Хатія Деканоїдзе

Очільниця Нацполіції 2015-2016 років, за її словами, пам’ятає велику мотивацію людей щодо реформи поліції та великої переатестації: "Це було одразу після Майдану, коли абсолютно нові молоді люди йшли в поліцію. Я пам’ятаю їхні очі та відповіді, коли ми питали: "Чому ви йдете в патрульну поліцію?", адже репутація в міліції тоді була не дуже. Вони відповідали, що хочуть зробити щось хороше для країни". 

"Я не кажу, що всі наші починання були ідеальними, адже ідеального суспільства не буває. Але ми все робити без політики: мене не цікавила українська політика, фінанси, підкилимні ігри. Все, що цікавило нашу команду – це дати результат, щоб українці відчули різницю між міліцією та поліцією. Й нам це вдалось, тому що реформа національної поліції was a success story", – розповіла Деканоїдзе. 

ФОТО: УНіАН

Політикиня підкреслила, що для реформ головне – це законодавство та політична воля: "Це означає, що всі, починаючи з президента і закінчуючи кожним депутатом, повинні розуміти, що треба максимально дотримуватись сучасних стандартів і правил, які існують у всьому світі". 

"Наприклад, якщо взяти переатестацію: вона була прописана в законі про Нацполіцію. Всі міліціонери, які хотіли служити у Нацполіції, мали переатестуватись. Ми тоді подумали, що всі, хто досі вважає, що вони вище закону, повинні відчути, що він є, і що українці повинні почути відповіді, чому, наприклад, у слідчого, який отримує зарплату 6 тисяч гривень, годинник за 30 тисяч доларів", – зауважила Хатія Деканоїдзе. 

Ексочільниця Нацполіції розповіла, що її команда запросила дуже багато громадських активістів, стратегічних партнерів, які всі разом добилися наказу міністра, де містилися б процедури атестації: "Але потім я побачила на Богомольця декілька тисяч міліціонерів, які казали, що Деканоїдзе нічого не розуміє, ми не йдемо від системи. Ми звільнили до 9 тисяч осіб. Й не дивлячись на те, що ми відбили найголовніший наказ, вони створили систему в судах через адвокатів, суддів, людей, які там працювали, й почали поновлюватись на посадах".

"Ніхто не хотів, аби стара система зруйнувалась. Тому найпростіша відповідь – це сказати, що все провина Хатії. Але ми завжди казали, що окремо реформувати поліцію не вийде, потрібно реформувати прокуратуру, судову систему, тому що правоохоронні органи – це один цикл. І якщо суд потім не захищає права людини та права власності, то завжди будуть шпарини, де можна заплатити, знайти нечесних суддів, які будуть таких виродків відновлювати на посадах", – констатувала Деканоїдзе.

Її колега, Катерина Бутко, розповіла про кілька прикладів колишніх міліціонерів, яких звільнили в рамках переатестації, проте з часом вони поновились на роботі: "Один з поліцейських, який зараз працює, – це Дмитро Бут, у якого був виявлений величезний будинок під Києвом. Його звільнили, але він поновився через суд. Другий приклад – це поліцейський, який замішаний у вбивстві Кирила Тлявова. Його звільняла комісія, де були наші активісти, але потім він був поновлений через суд". 

Що стосується одного з фігурантів справи про зґвалтування в Кагарлику, який, як відомо, пройшов переатестацію в 2015-2016 роках, то Деканоїдзе зазначила, що переатестація в Київській області завжди була складною: "Було дуже багато людей, які працювали в міністерстві, начальники, які хотіли, щоб сфери впливу, які були в них у області, залишились. Наприклад, пан Чеботар, який досі працює в Міністерстві внутрішніх справ радником Авакова". 

"Я не виключаю, що поліцейському з Кагарлика хтось допоміг пройти переатестацію. За кожну людину, яку ми звільняли, нам довелось дуже сильно боротись. Наприклад, Григорій Мамка, який зараз сидить в парламенті України, був начальником слідства, дуже голосною і не дуже чесною людиною. Мені довелось звільнити його декілька разів. Ілля Кива, який так і не пройшов переатестацію, і зараз також сидить у ВРУ", – зазначила колишня очільниця Нацполіції. 

Катерина Бутко, в свою чергу, зауважила, що атестація – це найкращий спосіб, щоб очистити правоохоронні органи, але вона ніколи не дає стовідсоткового ефекту: "Неможливо очистити орган, просто провівши там з усіма співбесіду. Все одно будуть "сірі" люди".

"Проте тут важливо те, що другий учасник інциденту взагалі не проходив атестації. В Київській області, Обухівському районі, було створено відділення, яке назвали "патрульна поліція", хоча вона не була такою, як ми її знаємо. В області її тоді ще не було. Туди попереводили купу людей і вони, оскільки це була патрульна, не проходили переатестацію. Дуже багато поліцейських уникали переатестації, переводячись в службу охорони, до фейкової "партульки", їхали в АТО. Є величезна кількість поліцейських, які не проходили переатестацію", – розповіла Бутко.

Наостанок Хатія Деканоїдзе зауважила, що атестацію і реформу загалом зупиняти не можна: "Реформа – це як велосипед: ви катаєтесь, але якщо зупиняєтесь, то падаєте". 

"Перше, що треба зробити – це зробити цивільними поліцію та Міністерство внутрішніх справ, тому що зараз міністерство є мілітаризованою структурою. Треба зробити автономну поліцію: призначити через конкурс нормального начальника, якому довіряють і який би сприяв реформі", – порадила Деканоїдзе. 

Також реформаторка наголосила на необхідності сформувати нормальну освітню систему: "Я б передала всі вищі навчальні заклади МОН і зробила б професійні підготовчі курси, як, наприклад, у ФБР. В нас багато юридичних факультетів: їх можна потім залучити. Також треба реформувати криміналістичну систему, бо зараз вона не відповідає сучасним стандартам: балістика, судова експертиза та інше". 

"І найголовніше – зробити інститут детективів. Є дуже багато нормальних людей, які працюють в розшуку, а є слідчі, в яких по 400-600 справ. Варто зробити case management – систему, коли поліція, прокурори і детективи бачать, що вони роблять кожну секунду. Аби не було носіння папірців туди-сюди, як зараз", – підсумувала Хатія Деканоїдзе. 

Фото: Корреспондент.net

Хатія Деканоїдзе про те, чому поліція ґвалтує і вбиває і що з цим робити

Новини по темі