Мобільний додаток

Білорусь: уряд у відставці, вибори "мужика" та опозиція в масках

5.06.2020 р., 22:00

Про причини відставки білоруського уряду, демократичні сили на виборах та політичний вектор Лукашенка в ефірі Українського радіо розповідає аналітик і журналіст-міжнародник Тарас Семенюк.

Третього червня президент Білорусі Олександр Лукашенко відправив уряд країни у відставку. Раніше він пояснював це необхідністю підвищити довіру виборців перед президентськими виборами. Ще 25 травня Лукашенко оголосив про плани сформувати новий склад уряду країни до президентських виборів, які відбудуться 9 серпня цього року. Чому Лукашенко пішов на такий крок за два місяці до президентських виборів пояснює Тарас Семенюк: "Лукашенко – це людина, яка вибудовує всю систему під себе. Йому потрібен такий уряд, який абсолютно буде виконувати програму президента. І другий важливий момент – людям потрібно показати, хто в країні господар. Це характерно для Росії, для Білорусі і помаленьку паростки такого управління ми будемо бачити в Україні. Тобто президент є своєрідним епіцентром влади, який дозволяє собі відправити уряд у відставку, розпустити парламент, відправити всіх на вибори і таким чином показати, хто в домі головний. Основними мотивами розпуску уряду є зміцнення влади президента, що впливатиме на формування громадської думки громадян, які вимагатимуть від Лукашенка рішучих дій і це подаватиметься, як боротьба проти корупції".

На питання, кого допустили, а кого не допустили до президентських виборів експерт зазначає: "Якщо до виборів допускатимуть умовно демократичних кандидатів, то це робитиметься для загального ока, щоб умовна візія демократії в Білорусі все таки працювала. Лукашенку важливо дружити з Євросоюзом. Це і безвіз, і налагодження стосунків з Євросоюзом, і запасний варіант у ситуації з Москвою. Якщо Москва буде надто тиснути на Лукашенка, він одразу перемикне свою увагу або на американців, або на європейців. Конституція Білорусі писалася під конкретну людину - Лукашенка".

Під час свого спілкування з працівниками Мінського тракторного заводу 29 травня Олександр Лукашенко заявив, що білоруське суспільство не готове до того, щоб президентом країни стала жінка. Хоча зараз збір підписів для висунення кандидатів у президенти Білорусі ведуть 14 ініціативних груп, в тому числі їхніми кандидатами є чотири жінки, Лукашенко допускає перемогу на виборах лише чоловіку.

"Не дарма Лукашенка називають останнім диктатором Європи. Навіть Путін не удостоївся такої честі. В країнах, де є авторитарний або дикторський тип влади конституція не має ніякої сили. Це є просто декларативні заяви, які під собою не мають ніякого ґрунту. Авторитарне правління не передбачає прав і свобод".

Про які зовнішні сили, які хочуть організувати в Білорусі Майдан говорив Лукашенко – західні чи східні пояснює експерт: "Думаю, тут зацікавлені і ті й інші, щоб розхитати режим "бацька". Росіяни в цьому зацікавлені, оскільки Лукашенко вже не є таким ручним. А європейці зацікавлені через бажання отримати більш лояльну владу до себе".

На фото: Тарас Семенюк

Білорусь: уряд у відставці, вибори "мужика" та опозиція в масках

Новини по темі