Мобільний додаток

Безробітних в Україні може бути більше мільйона – юрист Георгій Сандул

2.06.2020 р., 15:41

За даними Державної служби зайнятості, кількість безробітних в Україні сягнула понад пів мільйона осіб: лише за минулий тиждень їх стало більше на 19 600 осіб. Від початку карантину в центрах зайнятості зареєструвалося майже вдвічі більше осіб, ніж за аналогічний період 2019 року – 236 тисяч. Проте голова Національного банку України Яків Смолій заявив, що в другій половині року безробіття має піти на спад. Згідно із планом, який представив міністр економіки Ігор Петрашко, вакансії для пів мільйона українців пропонуються в десяти сферах: будівництво, транспортна інфраструктура, галузь благоустрою, розвиток сільського господарства, оцифровка документів і архівів, поштові послуги, лісове господарство, підприємства мікро- та малого бізнесу. Чи відповідають дійсності офіційно оприлюднені цифри щодо безробіття в Україні та чи реально втілити в життя плани уряду щодо зниження його рівня? Про все це Українському радіо розповів експерт, юрист громадської організації "Трудові ініціативи" Георгій Сандул.

"Практика показує нам дещо інші результати: Україна не була готова до кризи й адекватної відповіді на ризики ми не побачили. Ми вважаємо, що цифру в пів мільйона безробітних сміливо можна помножити на два, бо в нас біля 30 % економічно активного населення працювало в тіні. Методика розрахунку безробіття рахує лише тих, хто офіційно став на облік, тому разом із заробітчанами, що повернулися, та неофіціалами безробітних може бути більше мільйона", – заявив Георгій Сандул. 

Крім того, як зауважив юрист, під час карантину було запроваджено заходи щодо стимулювання малого та середнього бізнесу власне в розрізі безробіття, проте з його реалізацією також виникли труднощі: "Якщо підприємство зупинилося, то виплачувалася так звана допомога з часткового безробіття. Але багато підприємців скаржиться на те, що на папері ця допомога існувала, але отримати її було доволі важко. З цим також стикнулися й люди, що подавалися на індивідуальну допомогу з безробіття, тому що критерії для її отримання були дещо ослаблені, але бюрократичне "пекло" стояло на заваді отримання допомоги".

"Тому до прогнозів, що до другого кварталу цього року держава зможе впоратися з безробіттям, треба ставитися скептично. Тут багато проблем, зокрема, погіршення трудового законодавства та  фіскальні труднощі для бізнесу", – пояснив Сандул.

Експерт зауважив, що коронавірусна криза показала, що абсолютно вільний ринок, до якого прагне влада, в Україні не є самодостатнім: "Курс влади, яка була обрана минулого року, спрямований на те, аби всіляко стимулювати суб'єктів малого підприємництва. Однак малий бізнес зараз залишився сам на сам зі своїми проблемами, ми бачимо податкові преференції для великого бізнесу. Наприклад, торговці на ринках вже пів року скаржаться на розрахункові апарати й тут держава не лише не втручається, але й заважає".

Фото: pixabay

Безробітних в Україні може бути більше мільйона – юрист Георгій Сандул

Новини по темі