Мобільний додаток

"Я не знаю, скільки людей ще треба закатувати і вбити, щоб Аваков пішов з посади": експерт про проблеми поліції та їх вирішення

25.05.2020 р., 19:55

У Київській області затримали двох поліцейських за підозрою у зґвалтуванні та побитті жінки-свідка у райвідділку поліції, повідомляють у Державному бюро розслідувань. Інцидент стався у ніч з 23 на 24 травня у Кагарлицькому відділі поліції, де її почали катувати. За повідомленням ДБР, жінку викликали як свідка. У ефірі Українського радіо цю ситуацію, імідж та нинішнє становище поліції коментує юрист, експерт Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів Михайло Каменєв.

Нова поліція, з одного боку, дедалі більше нагадує стару міліцію, а з іншогоїї відверто не бояться і зневажають. Звичними стали напади на поліцейських та випадки непокори. А з боку поліцейських трапляються описане вище нелюдське ставлення.

"Поліцію не мають боятися – якщо народ боїться поліцію, то значить, що довіри між цими двома інститутами немає. Поліцію мають поважати, але повага не з’являється за принципом "поліцію треба поважати, тому поважайте її", як це часто можна почути з боку МВС. Повагу потрібно заслужити якісною роботою, нормальним ставленням та людським поводженням. У світі немає країн, де не було б катувань, але на такі випадки повинна бути належна реакція. Вони мають належно розслідуватися і не закінчуватися просто показовим звільненням когось. Ми ж розуміємо, що потім таких людей можуть поновити через суд. Це має закінчуватися довгостроковими якісними управлінськими рішеннями", – розповідає Михайло Каменєв.

"Я відверто не можу зрозуміти логіку, навіщо катувати свідків. Якщо раніше в цьому була хоч якась процесуальна логіка, тобто можна було вибити зізнання на етапі до суду, а потім суди були схильні їх приймати. Зараз в цьому немає жодного сенсу, тому що будь-які свідчення, які дані не суду на етапі досудового розслідування, не мають жодної сили. Навіщо ці поліцейські це робили? Мені цікаво було б почути їх логіку, якби вони хоча б спробували це пояснити. Оновлений кодекс у нас працює з 2012 року і можна було б за цей час запам’ятати, що це вже не має сенсу", – коментує Михайло Каменєв.

"Насправді, має розвиватися система custody records (система електронної фіксації всіх дій, що відбуваються із затриманими особами – прим. ред.), щоб кожна людина, яка потрапила всередину будівлі поліції, була облікованою, її можна було б відстежити, а в усіх відділах стояли відеокамери та все фіксували, незалежно від людей, які працюють в цих відділках", – додає експерт.

Щодо кадрових та управлінських проблем експерт додає: "На зарплату поліцейського часто не хочуть йти і доводиться в поліцію набирати тих, хто є. Але це проблема не працівників, а системи, яка не спроможна забезпечити належний рівень оплати праці. Можливо, потрібно скорочувати кількість поліції та їх функції, щоб ті поліцейські, які залишаються, були справжніми професіоналами з гідною зарплатою та розуміли, що їх робота цінується".

Нагадаємо, що торік заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко говорив, що зарплата поліцейських 12 400, тоді як водії маршрутки отримують 17 000-18 000.

"Щоб в цій країні не траплялося, позиції Арсена Авакова непохитні. Я не знаю, скільки людей ще треба закатувати і вбити, щоб він нарешті пішов зі своєї посади. Напевно, це надто велика цифра або має статися щось геть інакше, а не катування і забрані людські життя.

Втім, варто зазначити, що поліція та МВС інакше комунікують такі історії. Якщо за часів Януковича, зокрема часів справи вбитого студента Ігоря Індила, все завершилася залізобетонними фразами про "сам впав, сам вбився", то зараз хоча б не намагаються в тупу заперечувати все. Зараз намагаються розслідувати, але до бажаного нам ще далеко".

Фото: УНІАН

"Я не знаю, скільки людей ще треба закатувати і вбити, щоб Аваков пішов з посади": експерт про проблеми поліції та їх вирішення

Новини по темі