war

В Україні з’явився сервіс із пошуку інформації про репресованих

18.05.2020 р., 17:00

Про роботу Консультаційного центру та створення єдиної бази даних репресованих осіб в ефірі Українського радіо розповідає директор Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті Ігор Кулик.

До Дня пам’яті жертв політичних репресій Галузевий державний архів Українського інституту  національної пам’яті відкрив Консультаційний центр із пошуку інформації про репресованих. Там надаватимуть консультації, супроводжуватимуть людей, які хочуть дізнатися долю репресованих осіб у 1917-1991 роках і зокрема допоможуть написати правильні звернення і запити в архіви, аби отримати усю необхідну інформацію про людей, історичні постаті та події.

"Ідея виникла досить давно. Кількість людей, які шукають інформацію про своїх репресованих родичів дуже велика. Тому було прийнято рішення, що настав час втілити цю ідею. Відтак у переддень пам’яті жертв політичних репресій ми вирішили відкрити цей центр, щоб через живе спілкування, телефон, електронну пошту  чи фейсбук підказувати людям, з чого починати пошук, яка має бути форма звернення, куди краще звертатися, які є онлайн бази даних", – зазначає експерт.

На питання, що саме шукають люди та які складнощі мають в процесі пошуку Ігор Кулик відповідає: "Найперше люди шукають інформацію про своїх репресованих родичів. Дуже часто їм бракує інформації – дехто знає лише прізвище та ім’я, дехто лише приблизні роки народження або місце, де був арешт. Тоталітарна радянська система настільки намагалася знищити людей, що про ці події, про долі цих людей в сім’ї не говорили. А основні складнощі полягають у тому, що люди не до кінця розуміють алгоритм дій. Вони не знають про існування онлайн баз даних, де можна знайти інформацію про репресованих. Люди не знають, в якій формі писати звернення до архіву. Наше завдання – вирішити цю ситуацію".

Відомо, що багато справ репресованих за часи Радянського Союзу було втаємничено або навіть знищено. Яка імовірність того, що цю інформацію втрачено безповоротно пояснює Ігор Кулик: "Ризик реальний, враховуючи реалії, коли ми маємо окупований Крим та війну на Донбасі.  Ми не маємо інформації про людей, які народилися на цих теренах. Зараз Державна архівна служба і архів СБУ починають процес відновлення проекту зі збору інформації про абсолютно всіх репресованих людей (розкуркулених, виселених, депортованих) з тим, щоб створити єдину базу даних на основі різних архівів і документів, де би всі охочі могли перевірити інформацію про репресованих родичів".

Зазначимо, що звернутися до Консультаційного центру можна безкоштовно у будні з 10.00 до 18.00 таким чином:

за телефонами (067) 298-18-18 або (044) 298-12-12;

надіслати листа на електронну пошту poshuk@hdauinp.org.ua;

написати повідомлення у Facebook https://www.facebook.com/hdauinp

На фото: Ігор Кулик, Район Луцьк

В Україні з’явився сервіс із пошуку інформації про репресованих

Новини по темі