Мобільний додаток

Про коронавірус, вибори поштою та що чекає на українських заробітчан – посол Польщі Бартош Ціхоцкі

7.05.2020 р., 12:37

Як Польща виходить з карантину, які перспективи проведення в часи пандемії президентських виборів, які заплановані на 10 травня, та що чекає на українських заробітчан, які чекали на сезонні роботи в сусідній країні, Українському радіо розповів Надзвичайний і Повноважний посол Республіки Польща в Україні Бартош Ціхоцкі.

Якою нині є епідемічна ситуація в Польщі? Я дивилась попередні цифри і вони чимось схожі з Україною.

– Нас трохи раніше вдарила епідемія, ніж Україну. Зараз в нас більше 14 тисяч підтверджених заражень і, на жаль, більше 700 померлих. Ситуація краще, ніж в багатьох країнах, тому що більше 4 тисяч одужали і поки що система охорони здоров’я справляється з ситуацією. Зараз ми обережно працюємо над тим, щоб відновити роботу економіки. 

Наскільки достатньо тестів на коронавірус в Польщі та захисних засобів для лікарів?

– Я в Польщі не бачив якихось кризових ситуацій. Зрозуміло, що спочатку не було стільки тестів, адже в нас в Польщі не виробляються ці тести, ми купуємо їх в Південної Кореї. Також захисні маски та обладнання ми або вироблємо, або імпортуємо. Великою подією було те, що українська "Мрія" привезла велику кількість обладнання. Тому зараз ситуація під контролем, бо немає дефіциту обладнання, захисних засобів та тестів.

В Польщі існує стратегія, план поступового виходу з карантину?

– Так, зараз друга фаза виходу і пріоритетом є здоров’я, епідемічна ситуація. Але й зрозуміло, що без економіки ми не повернемося до нормального життя. Тут треба дотримуватися балансу між протиепідемічними заходами та допомогою економіці й бізнесу. 

А яких збитків пандемія вже завдала Польщі та яких ви ще очікуєте?

– За даними Єврокомісії спадок економіки в Польщі буде найменший. Але ми очікуємо, що найскладнішим буде 2021 рік, а потім буде повернення зросту економіки. Проте зараз складна ситуація в сільськогосподарській сфері, в промисловості.  Але є й позитивні зрушення: вчора Microsoft вирішив інвестувати мільярд доларів в цифрову трансформацію польської економіки. Тому є сектори, які в нашому випадку працюють позитивно.

На фото: Бартош Ціхоцкі

Розкажіть трохи про допомогу, яку уряд надає бізнесу та соціально вразливим верствам населення. 

– В нас був схвалений пакет допомоги бізнесу, який налічує 400 мільярдів злотих або близько 100 мільярдів доларів. Жодна країна ЄС не запропонувала такого бізнесу, якщо порівнювати з ВВП. Це кредити, це можливість не платити тимчасово платити податки, це і можливість платити заробітні плати бізнесу, який найбільше був вдарений епідемією. Також є допомога сім’ям: якщо вам немає з ким залишити дитину, держава надасть вам соціальну допомогу, щоб рекомпенсувати втрати. І два мільйони суб’єктів господарювання вже звернулися за допомогою.

В зв’язку з послабленням карантинних обмежень в Польщі що чекає на українських заробітчан? 

– В нас в Польщі зараз біля мільйона громадян України, які не повернулися і працюють чи навчаються там. Біля 10-15 %  180 тисяч – повернулися. Зараз багато українців звертається з цим питанням і ми вирішили обмеженим шляхом, але відкрити візові процедури. З понеділка працюють візові центри, де залишились тисячі паспортів з візами до карантину. Зараз паспорти видаються поштою. 

Також через e-konsulat можна зареєструватися на прийом у консульства з приводу трудових віз. 

Щодо залучення українських працівників до сезонних робіт в країнах Європи: Україна зараз дозволила чартерні рейси. Чи подавала Польща запити і скільки заробітчан на сезонні роботи потребує Польща?

– До нас навпаки звернулися авіаоператори з питанням, чи ми зацікавлені в цьому. Польські роботодавці дуже зацікавлені в українських працівниках і якщо вони домовляться з перевізниками, це може таким шляхом вирішитись. Але, оскільки ми сусідні країни, я думаю, ми швидше домовимось про залізничне та автобусне сполучення. Але наголошу, що для нас пріоритетом є здоров’я, як українців, так і поляків, і законодавство України. 

 В Польщі наближаються президентські вибори, які заплановані на 10 травня. Які вони? Адже нещодавно була заява, що Сенат не підтримав рішення провести голосування поштою, як пропонувалось. 

– Згідно нашого законодавства рішення Сенату може бути оскаржене Сеймом, для цього потрібна абсолютна більшість. Завтра Сейм буде розглядати це питання. Може бути рішення про кореспонденційне голосування, може вибори перенесуть на 17 чи 23 травня. 

Щодо реформ в Україні: країни G7 нещодавно попередили про втрату підтримки у разі порушення незалежності НАБУ. Яка позиція Польщі як країни ЄС?

– Наша позиція така, що ми дуже підтримуємо реформи, дуже допомогли з організацією НАБУ і будемо підтримувати НАБУ. А як демократичним шляхом сформований уряд вирішує, хто його очолює - це внутрішня справа України. Тому я не розумію таких заяв і шантажів. Ми пам’ятаємо, що це було й в Польщі в 90-х роках, ми це пережили і ви переживете. Реформувати, продовжуйте боротьбу з корупцією і все буде добре. 

ФОТО: Українське радіо

Про коронавірус, вибори поштою та що чекає на українських заробітчан – посол Польщі Бартош Ціхоцкі

Новини по темі