Денис Шмигаль про вихід із карантину, створення 500 тисяч робочих місць і надбавки для медиків

Денис Шмигаль про вихід із карантину, створення 500 тисяч робочих місць і надбавки для медиків

Про етапи виходу з карантину, зарплати медикам, створення нових робочих місць та підтримку бізнесу в умовах економічної кризи в ефірі Українського радіо розповідає прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

0:00 0:00
10
1x

4 травня Кабмін на позачерговому засіданні ухвалив рішення про продовження карантину в Україні до 22 травня і водночас анонсував із 11 травня деякі карантинні послаблення та представив список об’єктів, які відкриються після початку першого етапу пом’якшення карантину.

Чому послаблення карантинних обмежень відбудуться саме з 11 травня?

Ми взяли за основу розрахунки декількох наукових установ в тому числі Академії наук, декількох наукових інститутів і бачимо, що протягом 18 днів станом на вчора в Україні спостерігалася стабільна ситуація щодо зростання кількості захворілих. Тобто їхня кількість коливалася від 300 до 550. Є певний відсоток такої стабільності. Можна говорити, що ми були на етапі зростання, але цей етап був дуже помірний і зараз ми знаходимося на піку захворюваності або так званому плато, коли кількість захворілих щодня не змінюється. Відповідно, за розрахунками пік завершиться в районі 8-9 травня, якщо не буде порушень карантинного режиму. Тобто це фактично початок завершення епідемії для України в медичних термінах. І це означає, що з 11 числа ми можемо піти на перший етап послаблення карантинних обмежень. Проте ми не відмовляємося від карантину. Вчора Всесвітня організація охорони здоров’я продовжила режим пандемії і  всесвітнього карантину ще на два місяці. Кабмін поки що на першому етапі продовжив карантин до 22 травня, але скоріш за все,  спираючись на дані ВООЗ карантин буде продовжено і надалі з наступними етапами послаблення, якщо це дозволятиме зробити ситуація в країні.

Як діятиме адаптивний карантин? Який буде механізм запровадження і скасування?

Вчора ми прийняли дві важливі постанови. Ми дозволили планові медичні заходи і операції – те що стосується кардіології, онкології та інших планових заходів, оскільки на сьогодні ми відчули, що медична система України встигла підготуватися до епідемії. У нас сьогодні з понад 2100 апаратів штучної вентиляції легень зайняті 138, підготовлено 33 тисячі ліжко-місць в лікарнях, які готові прийняти хворих на коронавірус, при цьому зайнятих є менше 2000. Тобто медична система відповідає декільком параметрам, як з першого, так і з другого етапу, які дозволяють нам починати виходити з карантину, тобто пом’якшувати карантинні заходи. Отже, на першому етапі було прийнято дозвіл з 11 травня почати виходити в парки, сквери, зони відпочинку, відкрити частину об’єктів індустрії краси: салони краси, педікюрні, манікюрні салони, дозволити тренування в командних видах спорту для професійних команд. Відкрити (це головне чого чекав малий бізнес) магазини непродуктових товарів. Тобто фактично відкриються всі магазини, крім тих зон ТРЦ, які викликають масові скупчення, тобто це зони розваг, дитячі зони, кінотеатри, фудкорти в ТРЦ. Всі інші магазини можуть працювати. Звичайно МОЗ запроваджує певні алгоритми і протоколи того, як мають працювати всі заклади торгівлі, літні майданчики в ресторанах під відкритим тощо. Поки що ми не бачимо можливості  відкрити міжміський транспорт. Міський транспорт працюватиме й надалі в тих режимах, в яких працював. Мери прийматимуть рішення про збільшення кількості транспорту, про зміну його графіку роботи. І найголовніше про адаптивний режим. Наприклад, на сьогодні лідерами по захворюваності в Україні є три області: Чернівецька, Тернопільська та Івано-Франківська. Відповідно при зменшенні цих карантинних обмежень по Україні з 11 травня  і Державна комісія з техногенно-екологічної безпеки надзвичайних ситуацій і обласні комісії будуть приймати відповідні рішення про запровадження посилених заходів на територіях окремих областей, міст, сіл. Можливо це будуть окремі заклади. Якщо це якийсь ізольований заклад, наприклад, лікарня, де є спалах коронавірусу, там будуть вводитися певні обмеження.

Коли запрацює метро?

Метрополітен перевозить щодня понад 2 мільйони людей в трьох містах України. Для Києва, Харкова та інших міст, де більше мільйона населення – це величезний ризик інфікування коронавірусом. Тому відкриття метрополітену передбачається в два етапи. На третьому етапі послаблення карантинних заходів метро запрацює для окремих категорій громадян і буде їздити з певними обмеженнями. На четвертому етапі, це практично вже етап завершення епідемії в Україні, метрополітен працюватиме в звичному режимі. П’ятий етап – це фактичне завершення карантину. Ми розробили декілька зон і декілька етапів. Тобто є червоні зони, помаранчеві, жовті. Зелена зона – це коли епідемія закінчилася. Тобто це вже п’ятий етап виходу з карантину, коли завершаться абсолютно всі обмеження. Отже, метро — це передостанній етап завершення карантинних заходів у зв'язку з високою ймовірністю, навантаженням, таким фактором, як можливість зараження в метро, швидкого розповсюдження епідемії в великих містах.

Чи має право місцева влада самовільно скасовувати карантинні обмеження?

В Україні триває реформа децентралізації – одна з найуспішніших і найбільш зрозумілих людям.  Місцеве самоврядування стає більш сильним і самоврядним, але це не означає, що ми маємо зруйнувати в Україні систему державного управління, державної влади і поставити під загрозу життя і здоров’я людей через політичні амбіції. Тому дуже важливо дотримуватися Конституції і законів України. І коли ми маємо закон або рішення уряду, то ніхто не може його порушувати. І міські голови також мають виконувати законодавчі і підзаконні нормативні акти держави для того, щоб ми мали організоване суспільство, організоване державне управління, особливо коли мова йде про життя і здоров’я сотень тисяч і мільйонів українців. Це дуже важливо і більшість громадян ставляться до цього з розумінням. У свою чергу ми ведемо надзвичайно плідний діалог а Асоціацією міст України. Ми закликаємо мерів бути відповідальними і більшість з мерів абсолютно відповідально підходять до запровадження карантину, цих обмежень і управління ситуацією, яка є в кожному місті.

Коли медики отримають обіцяні урядом 300% надбавки до зарплатні?

Усе обіцяне виконується і буде виконане безумовно. Медики знаходяться на передовій, так само як бійці Збройний сил України, які захищають на передовій незалежність і цілісність нашої держави. Прийнято рішення про 300% доплати тим лікарям, які боряться з коронавірусом. За березень уряд передав у регіони 915 мільйонів гривень. За квітень ми пропрацювали з Національною службою здоров’я України усі гроші, які мають бути виплачені медикам у вигляді 300% доплати до зарплати, причому не погодинно, не якимись окремими порціями, а конкретно 300% доплати. Усі ці гроші також передані на місця через структури і через пакети медичних послуг Національної служби здоров’я України. Коштів для цього достатньо. Ми прийняли зміни до бюджету України, де створено фонд на боротьбу з коронавірусом у розмірі 65 мільярдів гривень. І основна сума і мета цього фонду – це підтримка нашої медичної системи і зокрема медиків, які знаходяться на передовій боротьби з коронавірусом. Тому це питання знаходиться особисто на контролі у міністра охорони здоров’я Степанова. Він займається цим. Ми кожного дня тримаємо зв'язок з регіонами і запитуємо, як розвиваються події, чи виплачується медика ця зарплатня. Дійсно є ситуації, де в окремих областях, наприклад, медикам екстреної медицини не дорахували. Тобто це питання, яке треба дотиснути на обласних і регіональних рівнях.

Прокоментуйте ситуацію із виїздом заробітчанам на сезонні роботи закордон

У своїй перевиборчій програмі партія слуга народу задекларувала повернення усіх заробітчан з Європи та світу в Україну і створення тут робочих міст. Ми працюємо над цим. Але сьогодні криза у світі зробила працівників з України надзвичайно затребуваними. І сьогодні компанії з Європи, в тому числі представники урядових організацій звертаються до України з проханням допомогти з людьми для підсилення у різних сферах економіки в Європі. Україна сьогодні стала в сильну переговорну позицію  щодо своїх людей і ми вперше отримали змогу забезпечити людям нормальні цивілізовані умови роботи в Європі. Це страхування, офіційна оплата праці, проживання, лікування в тому числі у випадку захворювання коронавірусом. Ми ведемо перемовини про те, що контракти мають бути не менше як на 3 місяці, тому що для України важливо зупинити так званий туризм, коли людина їздить на два тижні туди-назад. Це буде дуже швидкий канал привезення в Україну коронавірусу. Тому слід подбати не лише про людей, які поїдуть на заробітки, а й про тих, хто залишиться в Україні. Безумовно всесвітня криза чинитиме тиск на економіку України. Відповідно по макропрогнозам, які розраховані міністерством економіки падіння ВВП складе мінус 4,8 % . Це доволі глибока просадка  для української економіки. Тому ми працюємо над створенням великої кількості робочих місць. Це важливо не лише для людей, які повернулися із заробітків, але й для тих людей, які втратили роботу в Україні через карантин. Йдеться про потребу у створенні не менше, ніж 500 тис. робочих місць. Звісно це не будуть космічні зарплати високо кваліфікованих працівників, але це будуть зарплати, які дадуть змогу українським сім’ям забезпечити себе на цей час економічної кризи.

Чи буде підтримка креативних індустрій: медіа, сфери культури і мистецтв?

Під час карантину ми зупинили роботу в 6 галузях економіки і цей карантин показав важливість цих сфер для розвитку економіки і в Україні, і в світі зокрема. Сфера креативних індустрій разом із сферою туризму мають надзвичайно великий вплив на створення робочих місць, сплату податків. Тому сьогодні уряд працює над розробкою декількох програм з підтримки креативних індустрій. Для мікро та малого бізнесу ми створили такий інструмент, який дозволяє рефінансувати кредити під нуль відсотків з відтермінування сплати тіла кредиту тощо.

На фото: Денис Шмигаль