Мобільний додаток

Миротворча місія, зміна формату переговорів, обмін полоненими: що далі буде з Донбасом?

14.04.2020 р., 13:33

Заступник міністра закордонних справ України Сергій Кислиця заявив, що проведення миротворчої місії Організації Об’єднаних Націй на Донбасі малореалістичне, проте це питання залишається актуальним. Політолог, голова правління ГО "Українська народна рада Донеччини і Луганщини" Станіслав Федорчук в ефірі Українського радіо прокоментував, чи вдасться Україні ініціювати проведення миротворчої операції на Сході, чи варто змінювати формат переговорів з Росією та чи відбудеться черговий обмін полоненими до 19 квітня.

"Те, що пан Кислиця згадав про миротворчу місію, пов’язане саме з тим, що про це попередньо вже згадував і голова Офісу президента Андрій Єрмак, і віце-прем’єр з питань окупованих територій Резніков. Причому у їхньому ж контексті. Це не були розгорнуті відповіді, але вони казали про існування вірогідності, і у разі продовження процесу перемовин з російською стороною, то вихід на кордон і миротворча місія, яка мала би стати на цьому кордоні, це один з варіантів, який розглядається українською владою. Тому я би не сказав, що заява пана Кислиці є несподіваною з точки зору внутрішнього українського контексту, в якому обговорюється питання майбутнього відновленого російського-українського кордону і визволення окупованих територій Донеччини та Луганщини", ─ зазначив Станіслав Федорчук.

За словами Федорчука, "обговорення, яке тривало з 2015 і дотепер, стосовно формату миротворчої місії давно вже вийшло за межі експертного середовища. Українські політики часто не до кінця усвідомлюють, чим є миротворча місія як інструмент врегулювання військового конфлікту, війни тощо".

Федорчук наголосив, що Україна може намагатися ініціювати проведення миротворчої місії на Донбасі, проте ця операція має бути погоджена з російською стороною, яка у цьому не зацікавлена.

"Будь-яка миротворча місія має свій чітко визначений мандат, який дає йому та країна і та організація, яка викликає цей миротворчий контингент на власну територію. Відповідно, головна українська проблема, яка наразі є, полягає у тому, що місія ООН не може бути затверджена без позиції Росії: ні персональний склад цієї місії, тобто ті країни і їхні військові контингенти, які будуть брати в них участь, ні, власне, сам формат місії. Тому ми чудово розуміємо, що підіймати в ООН ─ це, звичайно, можливо. Такі можливості в України є. Але інше питання у тому, що все це буде впиратися в позицію Росії і її країн-партнерів, її союзників та країн "третього світу", які не зацікавлені у тому, щоби війна Росії проти України припинилася", ─ сказав він.

Політолог прокоментував, чи є доцільною зміна формату переговорів з Росією.

"Зміна Тристоронньої контактної групи і її формату та створення органу у вигляді консультаційної ради ─ змінює сам формат Тристоронньої контактної групи. Росія перестає бути стороною переговорів, переходить в розряд спостерігача і натомість ─ представники ОРДЛО (представники окупаційних адміністрацій), фактично ми даємо їм в такий спосіб говорити з українською стороною на рівних. Як переконують нас Єрмак та Резніков, українська сторона виграє з того, що посадить за стіл переговорів переселенців з української сторони і в такий спосіб надасть ще і їм слово. Резніков говорив, що ведуть переговори з проукраїнськими громадськими організаціями переселенців, які будуть брати у цьому участь. Але з жодним із нас жодних консультацій та перемовин ніхто не вів. Відповідно, видається бажане за дійсне. Для нас неприпустимий формат прямих перемовин з окупаційними адміністраціями Донеччини і Луганщини під яким би соусом, під якою обгорткою або з яким інформаційним супроводом це нам не подавалося. Сторона війни ─ Росія. І відповідальність, насамперед, на Росії", ─ зазначив він.

Щодо обміну полоненими, який мав би відбутися до 19 квітня, то Федорчук вважає, що "вірогідність, звичайно, існує, але вона дуже низька. Тому що ми бачимо, що російська сторона весь час намагається нам нав’язати логіку про те, що спочатку власне політичні питання, а потім питання безпекові. І для російської сторони є важливою тема відведення українських військ. І оскільки в України обмінний фонд невпинно зменшується, то, по суті, українська територія може стати тією розмінною монетою, в яку буде бавитися Офіс президента, його призначені перемовники в Тристоронній контактній групі, для того, щоби раз на рік показувати невелику групу наших визволених заручників і полонених та говорити, що прямі перемовини з терористами, з окупаційною адміністрацією Донеччини і Луганщини дають можливість отримати цих полонених і що це мета нашої зовнішньої політики. Однак, жоден представник України, жоден президент не має права обирати між суверенітет і громадяни, тому що це складові України".

Зазначимо, за словами заступника міністра закордонних справ України Сергія Кислиці, Україна підтримує реформування миротворчості ООН, яке має відповідати викликам сучасного непередбачуваного світу, і закликає дати чесну оцінку миротворчих зусиль і загалом організації напередодні її 75-річчя наступного року.

Фото: Радіо Свобода

 

Миротворча місія, зміна формату переговорів, обмін полоненими: що далі буде з Донбасом?

Новини по темі