Мобільний додаток

Звільнення в.о. керівника Укрзалізниці є політичним рішенням – Віктор Медвідь

8.04.2020 р., 17:07

Міністр інфраструктури Владислав Криклій заявив про відставку тимчасового виконувача обов’язків голови Укрзалізниці Желько Марчека, який, за словами міністра, не виправдав довіри і буде звільнений. Про те, чому це рішення є політичним та чи загрожуватиме Укрзалізниці дефолт Українському Радіо розповів директор консалтингової компанії "Вільям інвест експерт" Віктор Медвідь.

"За цим рішенням стоїть те, що жодних дій щодо впровадження поточних фінансових та стратегічних планів залізниці не відбувається. Відповідно, міністр прийняв політичне рішення щодо звільнення даного колишнього співробітника Наглядової ради", – розповів Віктор Медвідь.

Однак, як зазначив експерт, важко сказати, чи підтримає рішення профільного міністра Кабмін, який має ухвалити остаточне рішення: "Міністр інфраструктури відноситься до минулої команди і наскільки його підтримуватиме новий прем’єр невідомо. Проте це рішення політичне, тому що діяльність Марчека не відрізнялась кардинально від діяльності минулого й позаминулого керівника Укрзалізниці, аби можна було говорити про звільнення у зв’язку з невиконанням певних посадових обов’язків".

"Зараз у залізниці практично відсутні пасажирські перевезення і треба якісно реагувати на зміну фінансового стану та планів підприємства і повинні вживатись оперативні заходи: зазвичай керівники залізниці жодних тактичних дій не проводили, тому фактично з 2004 року залізниця йшла по інерції. На даний час потрібно провадити більш активні дії, аби поліпшити фінансовий стан та запобігти кризі",  – зауважив Віктор Медвідь.

Йдеться, зокрема, й про недоотримані кошти від пасажирських перевезень, про які завжди йшлося як про збиткові: "Це маніпулювання, тому що прерогатива залізниці – розподілити всередині підприємства витрати, від чого і залежала прибутковість кожного окремого напрямку. Тому зараз ми бачимо, що доходи залізниці від пасажирських перевезень зменшилися практично до нуля, а постійні витрати, в тому числі й на заробітну плату та обслуговування вокзалів, не зменшились пропорційно до доходів".

"Від голови в даному разі повинна була надійти пропозиція щодо швидкого зменшення витрат, в тому числі й адміністративних. Але жоден керівник залізниці не проводив жодного фактичного керування залізницею крім лобіювання чиїхось приватних інтересів. Коли підприємство працює стабільно, це є не таким очевидним та негативним, а коли відбувається криза, то бездіяльність, фактично злочинна, є наочною. Тому, відповідно, міністр ухвалює відповідні рішення. Проте, наголошу, що ще немає звіту за квартал, тому дії міністра є суб’єктивною оцінкою діяльності",  – висловив свою думку експерт.

Віктор Медвідь також пояснив, як менеджменту Укрзалізниці краще використати період  карантину: "Коли Укрзалізниця говорить, що вони скорочують витрати, не уточнюють на який саме відсоток йде скорочення. Адже скорочувати потрібно не лише премії, а й переходити до гнучкого формування заробітної плати на час карантину, передусім щодо пасажирських перевезень. Там витрати повинні бути скорочені відсотків на 75. Наскільки я розумію, на даний час такі витрати не скорочені на жоден відсоток.        

Також, якщо на даний момент не використовуються ж/д вокзали, в повному обсязі – залізничні колії, то, по-перше, можна не проводити ремонт тих вокзалів, які є, перевести ряд працівників, які здійснювали поточне обслуговування, а саме капітальне будівництво та ті види робіт, які не можна проводити швидкими темпами. Таким чином не можна покрити всі витрати підприємства, але деякі можна з неконструктивної площини перевести до капітальних витрат, які залізниця й так повинна була здійснити".

"Проте, думаю, дефолт залізниці не загрожує: якщо залізниця не здійснює дуже потужних корупційних дій, то складно зробити її збитковою в будь-яких умовах. Надання послуг передбачає витрати плюс відсоток прибутковості",  – підсумував директор консалтингової компанії "Вільям інвест експерт" Віктор Медвідь. 

ФОТО: pixabay

Звільнення в.о. керівника Укрзалізниці є політичним рішенням  –  Віктор Медвідь

Новини по темі