Мобільний додаток

Чи справді в Україні закривають всі психлікарні та тубдиспансери?

30.03.2020 р., 21:04

Російські ЗМІ вже оплакують українські ‌‌психлікарні‌ ‌та‌ ‌тубдиспансери‌, які нібито припинять роботу з квітня, а усіх пацієнтів викинуть на вулицю через те, що влада не ‌передбачила‌ ‌в‌ ‌держбюджеті‌ коштів на утримання цих установ. Автором цього фейку став одіозний ‌екс-прем'єр‌ ‌Микола‌ ‌Азаров, який нині мешкає у російському Підмосков'ї. Його заяву одразу підхопили та розповсюдили численні кремлівські медіа. Чи можна довіряти цій інформації ― в ефірі Українського радіо аналізували з Катериною Гончаровою, журналісткою ГО “Детектор Медіа”, та Світланою Сліпченко, аналітикинею VoxChek.

Чому‌ ‌це‌ ‌не‌ ‌так? ‌ ‌

МОЗ‌ ‌України‌ ‌зазначає‌,‌ ‌що‌ ‌фінансування‌ ‌для‌ ‌подібних ‌установ‌ ‌навіть‌ ‌збільшено, у порівнянні з ‌2019‌ ‌роком.‌ ‌Психлікарні,‌ ‌як‌ ‌і‌ ‌тубдиспансери‌, ‌закривати‌ ‌не‌ ‌збираються,‌ ‌але‌ ‌модель‌ ‌їх‌ фінансування‌ ‌зміниться

"На кожного пацієнта 7,5 тисяч на 9 місяців за готовність надавати допомогу. Загальне фінансування галузі збільшилося десь на 10%. Коли ми кажемо, що грошей не вистачить, це безпідставно", заявив заступник міністра охорони здоров’я України Дмитро Луфер.

Зміна моделі фінансування передбачена медичною реформою і подальшою децентралізацією, де власниками таких закладів виступатиме не МОЗ, а місцеві громади. 

Показовим є те, що повідомлення про закриття цих медзакладів спочатку поширювали російські медіа, а вже потім українські, вважає Катерина Гончарова.

"За моїми спостереженнями, цей фейк почав з'являтися і тиражуватися, коли в МОЗ лунали такі заяви, що не обов'язково тримати хворих на туберкульоз в лікарні місяць або два, як це було в радянські часи. Зараз світова практика є такою, що цих хворих починають лікувати, через певний час вони не ставнолять загрози для оточуючих. На жаль, це породило багато фейків. Друга причина, чому ці фейки поширювалися? В квітні почнеться другий етап медичної реформи. Такі заклади змінять принцип фінансування замість фінансування за наявність певної кількості ліжко-місць їм будуть виділяти кошти за послугу, тобто за пролікований випадок", розповіла журналістка. 

 Чи справді в Україні закривають всі психлікарні та тубдиспансери?

Новини по темі