Мобільний додаток

Не потрібно носити маску на вулиці, достатньо зберігати дистанцію з людьми – Данило Бріндак

24.03.2020 р., 13:00

Про те, який засіб індивідуального засобу краще обрати та як правильно користуватися антисептиком в ефірі Українського радіо коментує лікар, лаборант-гігієніст відділу антибіотикорезистентності та інфекційного контролю Центру громадського здоров’я України Данило Бріндак.

Через ажіотаж на засоби індивідуального захисту, який виник внаслідок поширення коронавірусної інфекції, люди постають перед вибором, що обрати: медичну маску, респіратор чи саморобну марлеву або тканинну маску.

Марлева маска

Фото: umannews.city

✓ Захищає слизові рота і носа від великих часточок, які можуть містити вірус. Ці великі часточки поширюються на невелику відстань від людини 1-2 метри. 

✓ Доступна, можна зробити самому, використовуючи 6-8 шарів марлі.

✓ Можна повторно використовувати після прання і прасування при високих температурах.

✓ Не гарантує той захист, який передбачений держстандартом, тому не підходить для мед.працівників та під час догляду за хворим. Звісно, будь-який бар’єр, який захищає слизові – це добре, але краще використовувати ті засоби, які відпадають нашим держстандартам, тобто медичні маски, які продаються в аптеках. 

Хірургічна маска

✓ Захищає слизові рота і носа від великих часточок, які можуть містити вірус.

✓ Відповідає вимогам держстандарту.

✓ Не передбачає повторне використання.

✓ Захищає на 2-4 години, але до того як стане вологою.

Не підходить для мед.працівників: у рідкісних випадках, під час специфічних медичних процедур коронавірус може передаватися через повітря. У цих випадках медичним працівникам рекомендовано використовувати респіратори.

Косметична маска

✓ Захищає слизові рота і носа від великих часточок, які можуть містити  вірус.

✓ Багаторазова.

✓ Не гарантує захист, передбачений держстандартом

Не підходить для мед.працівників та під час догляду за хворим

Респіратор

✓ Фільтрує повітря, яким дихає людина, від будь-яких часточок – великих і малих.

✓ Призначений для використання медиками або людьми, які дбають про хворих.

✓ Якщо людина правильно використовуватимете респіратор, тобто перед і після використання виконуватимете гігієну рук і не матимете близького контакту з хворою людиною, то в принципі респіратор можна використовувати декілька разів (сумарно до 8 годин).

✓ Після прання, прасування, відпарювання, а також обробки ультрафіолетом чи антисептиком втрачає свої захисні властивості.

✓ Промислові респіратори можна використовувати у боротьбі з коронавірусною інфекцією, якщо вони забезпечують протиаерозольний захист. Це має бути респіратор класу не нижче FFP2 або FFP3.

✓ Не підходить хворому, оскільки в них важко дихати, збільшує навантаження на дихальну систему, може спричинити ускладнення перебігу хвороби.

Повнолицьова маска з HEPA-фільтрами

✓ Фільтрує повітря, яким дихає людина, від будь-яких часточок –   великих і малих.

✓ Багаторазова

✓ Доровартісна, продається в спеціалізованих магазинах.

Отже, засоби індивідуального захисту слід використовувати виключно в приміщенні, де є багато людей. На свіжому повітрі  вдягати маску не потрібно. Натомість слід зберігати дистанцію – 1,5-2 метри від оточуючих людей. За таких умов інфікуватися вірусом covid-19 практично неможливо. Для населення оптимальним варіантом є використання медичної (хірургічної) маски, яку слід носити не більше 2-4 годин поспіль, але до того поки вона не стала вологою. Повторно використовувати можна марлеву і тканину маску після ретельного прання і прасування при високих температурах. Респіратори можна використовувати кілька разів за умов дотримання гігієнічних заходів. Для медиків, які працюють з інфікованими на коронавірус слід використовувати респіратори класу FFP2 і вище.

Окрім захисту органів дихання, слід також подбати про гігієну рук. Руки потрібно мити не менше 30 секунд з усіх боків, особливо під нігтями. Якщо немає доступу до води, то варто використовувати антисептик. Оскільки зараз існує дефіцит антисептиків в аптеках, то Всесвітня організація охорони здоров'я поділилася простим рецептом його виготовлення в домашніх умовах, за умови наявності інгредієнтів.

Щодо антисептичних засобів, то існує кілька правил їхнього використання:

✓ Антисептик має містити концентрацію спирту не менше 60%.

✓ Розпилювати антисептик на руки є неправильним і неефективним.

✓ Правильно нанести 2,5-3 мл антисептику на долоню і після цього розтерти його по всій площині долонь. Ці 2,5-3 мл антисептичної рідини дозволять нам 20-30 секунд мати вологі руки, що призведе до знищення мікроорганізмів і вірусів, які знаходяться у нас на долонях.

✓ Обов’язково використовувати лосьйон/крем для рук, оскільки антисептик сушить шкіру, а саме через пошкоджену шкіру можна заразитись.

Про важливість правильного використання антисептику наголошує і головний санітарний лікар України - Віктор Ляшко:

Щодо захисних рукавичок, то ними також слід правильно користуватися. Коронавірус не може проникати в організм крізь неушкоджену шкіру. Віруси можуть осідати, як на руках, так і на рукавичках, звідки вони можуть потрапити на слизові. Якщо ви використовуєте рукавички, їх потрібно правильно знімати, не торкаючись до зовнішньої поверхні та утилізувати. Після цього обов’язково також мити руки. Бар’єрна функція рукавичок в більшості випадків не потрібна для загального населення. Можна сходити в магазин, купити продукти, потім уникаючи контакту з обличчям, прийти додому і помити руки.

Не потрібно носити маску на вулиці, достатньо зберігати дистанцію з людьми – Данило Бріндак

Новини по темі