Мобільний додаток

Ціни на таксі у зв’язку із карантином можуть знизитися – експерт із транспортного планування Дмитро Безпалов

24.03.2020 р., 12:49

Через карантин в багатьох містах України обмежили рух громадського транспорту, зокрема, в Києві, Харкові та Дніпрі закрили метрополітен. Яким чином мільйони українців пересуваються містами в нагальних справах, на роботу чи у лікарню, як змінився ринок автоперевезень та чи подорожчає таксі в ефірі Українського радіо розповів експерт із транспортного планування Дмитро Безпалов.

"Після закриття метро прогнозували стрибок цін на перевезення, зокрема, на таксі, проте цього не відбулось. За моїми даними великі агрегатори, які по суті тримають ринок, утримують ціни на тому ж рівні. Вони констатують зменшення попиту на поїздки, тому в майбутньому, я думаю, ціни можуть навіть трохи знизитись. Це може відбутись через те, що попит зменшився, а пропозиція залишилась на тому ж рівні або навіть може трохи зрости, якщо люди, які втратять роботу або засидяться під час карантину, захочуть підробити на власному авто", – розповів Дмитро Безпалов.  

За його словами, зміни на ринку автоперевезень відбуваються не лише через карантинні заходи: "Багато людей не їздять зараз за своїми регулярними переміщеннями і таксі в основному обслуговували неробочі поїздки. Йдеться про рекреацію – бари, кафе, ресторани, кінотеатри. Зараз люди в основному сидять вдома, тому таксисти, на жаль, втратили велику частину свого пасажиропотоку. Навіть більше, раніше таксисти точно знали, де у великих містах чекати клієнтів, а зараз мобільність людей змінилася, вони їздять по-різному. Це можуть бути нові люди, які втратили можливість користуватися якимось іншим видом транспорту і таксистам доводиться їздити по всьому місту, шукаючи клієнтів. Тобто вони витрачають ще додатковий час на пошук людей та ці переміщення, що теж збільшує собівартість їхніх перевезень. Але попри все тарифи не збільшуються, компанії тримають їх на старому рівні, оскільки падає попит".

"В маленьких містах ситуація дещо складніша, скільки у великої кількості маленьких українських міст ринок перевезень вщент монополізований, а монополіст може ставити будь-які ціни, які він захоче. Тому там вартість важко прогнозувати: в деяких містах воно може подешевшати, а в деяких – подорожчати", – висловив свою думку експерт.  

Також Безпалов розповів, що чекати людям, які живуть у містечках на межі з великими обласними центрами, наприклад, із Києвом: "З найближчим передмістям я думаю, проблем немає й усі великі агрегатори працюють, а водії – їздять. Наприклад, Вишневе для Києва майже те саме, що й Троєщина. Це спальний район Києва, який просто адміністративно входить в іншу межу, але де-факто це теж місто Київ. Для більш дальніх міст, мешканці яких задіяні в роботі в більшому місті, дійсно нелегко: у них були маршрутки та електрички, але зараз вони втратили друге і майже втратили перше і роботодавці мають забезпечити їхню мобільність, адже таксі вони не дозволять собі. Я думаю, що для таких людей, якщо їм терміново треба кудись поїхати, поїздка може коштувати і 300, і 500 гривень".

Щодо того, чи не покине частина водіїв свою професію через небезпеку коронавірусу, то Дмитро Безпалов вважає, що ні, менше таксистів не стане: "Автівок менше не стане, а багато з них у лізингу. Власники автопарків завозили сюди автівки за кредитні гроші, вони їх експлуатують, їм треба платити лізингові платежі. Це колесо, яке коронавірус не зупинить. Тому, я думаю, весь парк, який є, буде виходити на лінію".

ФОТО: pixabay

Ціни на таксі у зв’язку із карантином можуть знизитися – експерт із транспортного планування Дмитро Безпалов

Новини по темі